2015-08-03
Nieco ponad rok został do targów K, czyli najważniejszej globalnej imprezy wystawienniczej dla przemysłu tworzyw sztucznych. Odbędą się one w dniach 19-26 października 2016 r. Prezentujemy rozmowę z prezesem Messe Düsseldorf GmbH, spółki która organizuje K 2016.
Czas rejestracji uczestników, chcących wziąć udział w targach K 2016 w Düsseldorfie dobiegł końca. Jak należy ocenić zainteresowanie imprezą ze strony globalnego przemysłu tworzyw sztucznych i kauczuku?
Odpowiedź ze strony przemysłu była jak zawsze bardzo pozytywna. Popyt na oferowaną przez nas powierzchnię wystawienniczą ponownie wzrósł i wszystkie 19 pawilonów, którymi dysponuje Messe Düsseldorfie są już zarezerwowane. Oznacza to, że w targach K 2016 weźmie udział ponad 3 tys. firm* z pięciu kontynentów. Zaprezentują one innowacyjne rozwiązania dla przemysłu tworzyw sztucznych. Spektrum przedsiębiorstw, które będą uczestniczyć w targach obejmuje zarówno globalne koncerny, jak i firmy, które funkcjonują lokalnie lub dopiero rozpoczynają swoją działalność.
W niektórych przypadkach by może będzie musiało dojść jeszcze do kompromisu w sprawie wielkości stoisk oferowanych przez nas uczestnikom, ale jestem przekonany, że znajdziemy pomyślne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa, które w przyszłym roku pojawi się na targach K.
Hale wystawiennicze będą przeznaczone dla konkretnych segmentów produktowych składających się na przemysł tworzyw sztucznych. Zgromadzą firmy działające w ramach produkcji surowców i środków pomocniczych stosowanych przy przetwórstwie, półproduktów, części technicznych i modyfikowanych tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń oraz usług. Taka struktura, jeśli chodzi o rozmieszczenie wystawców gwarantuje, że każdy użytkownik może łatwo ich zlokalizować. Także oferowana przez nas gama wyspecjalizowanych narzędzi internetowych (usługa Innovation Compass), której celem jest jeszcze lepsza identyfikacja rozwiązań prezentowanych przez wystawców, pozwoli na łatwe zaplanowanie wizyty targowej i sprawne poruszanie się między pawilonami wystawienniczymi.
Co takiego specjalnego jest w targach K, że stanowią one najważniejsze globalne wydarzenie wystawiennicze w przemyśle tworzyw sztucznych? Inne wystawy także przecież potrafią zgromadzić równie imponującą liczbę wystawców.
Przede wszystkim są to targi, które stanowią okazję do premierowego pokazania innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla przemysłu tworzyw sztucznych. Żadne inne targi nie wyzwalają tak wielu nowych pomysłów, na żadne z nich nie jest przygotowywana tak wielka liczba innowacji. Przez trzy lata, czyli od zakończenia jednej edycji do rozpoczęcia kolejnej, firmy ciężko pracują, aby to właśnie na targach K pokazać przełomowe produkty dla sektora tworzyw sztucznych.
Jest tak, gdyż obecnie to właśnie innowacje stanowią najważniejszy atut na polu globalnej konkurencji. Tylko te przedsiębiorstwa, które oferują nowoczesne technologie, przynoszące realne korzyści dla swoich klientów, są w stanie utrzymać pozycję na tle silnej konkurencji.
Jeszcze jedną kluczową cechą targów K jest stopień umiędzynarodowienia tej imprezy, zarówno ze strony wystawców, jak i zwiedzających. To zaś gwarantuje, że nasi goście znajdą produkty i usługi na światowym poziomie i to w każdym obszarze rynku tworzywowego. Tak wielkie skupisko gości z całego świata daje wystawcom możliwość spotkania ekspertów z działających w ponad 100 państwach globu i nawiązania kontaktów z potencjalnymi klientami, których nie byliby w stanie nawiązać w żaden inny sposób.
Kalendarz globalnych imprez targowych dla przemysłu tworzyw sztucznych stale się zmienia, jeśli chodzi o terminy wystaw. Jak to wpływa na przygotowania do K 2016?
Targi K, dzięki swemu zakresowi i temu, jak bardzo międzynarodowa jest to impreza, pozostają bezkonkurencyjne i zachowują szczególną pozycję w świecie. Nasza wystawa jest postrzegana jako centrum przemysłu i punkt wyjścia dla ważnych decyzji dotyczących produktów, procesów i rozwiązań. Jednym z głównych tego powodów jest sama koncepcja K. Są to bowiem targi od samego początku projektowane w porozumieniu z producentami i przetwórcami, a także licznymi stowarzyszeniami branżowymi. Taka interakcja okazała się idealną kombinacją i zapewniła targom pozycję niekwestionowanego lidera od wielu już dekad.
Obecnie słyszymy, że producenci tworzyw i maszyn do przetwórstwa niezwykle preferencyjny w sposób traktują właśnie targi K i wspomniane przesunięcia w kalendarzu imprez wystawienniczych dla przemysłu tworzyw sztucznych podyktowane są chęcią jak najlepszego przygotowania się do K 2016.
To innowacje będą stanowić centrum tematyczne przyszłorocznej edycji targów K. Co oprócz innowacji przesądzać będzie jednak o atrakcyjności wystawy?
Przedsiębiorstwa z branży tworzywowej oraz instytuty badawcze pracujące na rzecz tego przemysłu wykorzystają targi K 2016 dla nakreślenia perspektyw stojących przed przemysłem. Będzie to idea obecna nie tylko na stoiskach wystawców, ale również w całej targowej przestrzeni. Mówiąc o tym bogatym programie, mam na myśli przynajmniej dwa obszary tematyczne.
Pierwszy dotyczy specjalnego pokazu, który da nam wgląd w to, w jaki sposób tworzywa sztuczne będą kształtować przyszłość świata i rozwiązywać wyzwania jutra w kontekście kreowania nowych, funkcjonalnych, estetycznych i trwałych wyrobów. Ponadto takie tematy, jak wydajność zasobów, materiały lekkiej konstrukcji, nowe materiały, przemysł 4.0, a nawet kontrowersyjny temat zanieczyszczeń mórz i oceanów materiałami z tworzyw sztucznych znajdą odbicie w dyskusjach panelowych. Ta część wystawy powstaje pod auspicjami niemieckiego przemysłu tworzyw sztucznych i pod patronatem PlasticsEurope Deutschland i Messe Düsseldorf. Skierowana jest do decydentów z branży tworzywowej, ale dotrze również do opinii publicznej poprzez duże medialne zainteresowanie targami.
Z kolei drugi specjalny pokaz, tzw. Science Campus, to wydarzenie, które zgromadzi społeczność naukową. Naszym celem jest kreowanie dialogu między instytucjami badawczymi, uczelniami i innymi tego typu placówkami a przemysłem. W trakcie K 2016 nauka będzie mogła zaprezentować wyniki swoich badań prowadzonych w obszarze tworzyw sztucznych i kauczuku i przekazać je stronie przemysłowej.
* Wśród wystawców znajdują się następujące polskie firmy: Bioerg, Ecoflow, Elkrem, EuroCeras, FCPK Bytów, Grupa Azoty, Grupa Azoty ZAK, Jurmet, Lonzapet Polska, Olimar, Kram, Plast-Market, Polimarky, Gamart, Synthos, Targi Kielce, Tools Factory, Zamak Mercator.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Nadtlenek wodoru potrzebny prawie wszędzie
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Ekologiczne receptury produktów do prania
Wielki zbiornik dopłynął do Polic
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
W PKN Orlen ruszyły prace nad projektem hubu wodorowego
BASF Polska i Centrum Nauki Kopernik: dekada współpracy
Przemysł chemiczny umożliwił wypracowanie dobrych wyników spółce transportowej
Grupa PCC: innowacyjność zawarta w pięciu głównych segmentach produktowych
Wracają targi w Krakowie
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Jaki był 2020 r. w przemyśle chemicznym?
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Grupa Selena planuje w 2021 r. akwizycje
Jacek Michalak, prezes Selena FM
Polska opłata Plastic Tax może być niższa nawet o 65 mln euro rocznie
Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój
Opłata od tworzyw to nie nowy podatek dla konsumentów
Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
Transformacja energetyczna ma być sprawiedliwa i zrównoważona
Michał Kurtyka, minister Klimatu i Środowiska
NCBR szuka partnerów do zielonych innowacji
Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Newsletter
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...
Tomasz Zieliński, prezes PIPC
Polska chemia ma przed sobą mnóstwo wyzwań, ale im sprosta, bo jest fundamentem krajowej gospodarki
Jörg Schlatterer
Certyfikat Eco Passport dla czystszych produktów
Szymon Dziak - Czekan
Recykling to przyszłość gospodarki
Piotr Zarosiński
Nawozy specjalistyczne to przyszłość rolnictwa
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału