Sukces opiera się na patentach - Piotr Godlewski
2021-07-29
O tym, w jaki sposób radzić sobie z zagadnieniami dotyczącymi ochrony patentowej rozmawiamy z Piotrem Godlewskim, europejskim rzecznikiem patentowym, wspólnikiem kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.
Jak przedstawia się na bazie Państwa obserwacji świadomość polskich przedsiębiorstw chemicznych, jeśli chodzi o konieczność uzyskiwania ochrony patentowej dla własnych wynalazków?
Oceniłbym tę świadomość na poziomie sześć w skali od jeden do dziesięciu. Nie mamy bynajmniej do czynienia z sytuacją, w której sektor chemiczny biernie przygląda się temu, co robi konkurencja lub też nie dba o ochronę swoich wynalazków. Tak nie jest. Inaczej jednak do zagadnienia ochrony własności przemysłowej podchodzi duży przemysł chemiczny, inaczej zaś mniejsze firmy. Ten obszar, który w naszej ocenie wymaga poprawy to badania patentowe – w szerokim sensie – od monitorowania zgłoszeń konkurencji, przez badania czystości patentowej, czyli weryfikację naruszania cudzych praw wyłącznych, po badania zdolności patentowej, które pozwalają zgłaszać do opatentowania rozwiązania spełniające przesłanki konieczne do uzyskania ochrony.
Czy w Państwa ocenie przemysł chemiczny jest tym działem, który szczególnie mocno powinien być zainteresowany uzyskiwaniem takiej ochrony, jaką dają patenty?
Zdecydowanie tak być musi. Chemia jest wszędzie. Wpływa na tak wiele obszarów naszego życia, że trudno wyobrazić sobie
sytuację, w której oddajemy walkowerem wynik ciężkiej pracy całego zespołu. Prace badawcze prowadzone od początku ze wsparciem doradców do spraw ochrony własności intelektualnej, czyli właśnie rzeczników patentowych, powinny mieć wszelkie szanse zakończyć się efektywnym zgłoszeniem patentowym. Oczywiście warto zwrócić uwagę, że z etycznego punktu widzenia istnieją przypadki, kiedy wpuszczenie nowego rozwiązania do domeny publicznej bez zastrzegania jakiejkolwiek wyłączności należy uznać za ważny i godny naśladowania akt. W tej chwili jesteśmy świadkami takich właśnie altruistycznych działań, polegających na udostępnieniu szeregu badań w celu opracowania szczepionki przeciwko Covid-19. Jednak w zdecydowanej większości przypadków brak monopolu zachęca do „pasożytniczego” czerpania korzyści z wyników czyjejś pracy. Ochrona patentowa – wyłączność i monopol – pomagają zagwarantować korzyści twórcom, którzy poświęcili wiele czasu na opracowanie rozwiązania. W ten sposób patenty wspierają innowacje i tutaj nie ma miejsca na jakąkolwiek dyskusję.
Jakie trendy, jeśli chodzi o patentowanie wynalazków, możemy współcześnie zauważyć w przemyśle chemicznym? Czydałoby radę określić, co aktualnie patentowane jest najbardziej?
Sektor chemiczny to szeroka dziedzina. Potężne firmy chemiczne pracują w pewnych określonych obszarach i to w nich poszukują coraz to nowszych rozwiązań, to jest technologii, składów, zastosowań. Od obszaru działania takiej firmy, która może sobie również finansowo pozwolić na rozbudowaną politykę patentową, będzie zależała jej aktywność. Nie jesteśmy w stanie określić tego, co jest aktualnie „modne” w branży chemicznej. Zmieniające się regulacje prawne, np. ograniczenie emisji CO2, czy też zmiany w gospodarowaniu odpadami, są jednak czynnikami znacząco ukierunkowującymi działania firm.

Chemia i Biznes” to dwumiesięcznik biznesowo-gospodarczy, stworzony z myślą o firmach poszukujących rzetelnej, aktualnej i profesjonalnie przygotowanej informacji na temat rynku chemicznego i sektorów powiązanych.
patentyprzemysł chemicznyregulacjeprawo
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Oddaj swój głos
Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.