Rynek gazów technicznych jest wysoce obiecujący - Xavier Pontone
2021-06-07
Naszym rozmówca jest Xavier Pontone, General Manager CEE w firmie Air Liquide Polska
Jak przedstawia się kondycja polskiego rynku gazów technicznych?
Wszystkie rynki, w tym rynek chemiczny, odczuły poważne zakłócenia w związku z pandemią COVID-19. Jednak od początku 2021 r. obserwujemy znaczącą poprawę i trend stabilizacji popytu w przemyśle. Postrzegamy polski rynek jako obiecujący, ponieważ ma on ogromne ambicje w zakresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji przemysłu. Obecny kryzys będzie stymulował naszych klientów z branży chemicznej do jeszcze większej efektywności i wydajności. Technologie i rozwiązania Air Liquide z pewnością pomogą im usprawnić działalność. Większe zapotrzebowanie na gazy przemysłowe jest bezpośrednią konsekwencją rosnącego PKB, a Polska jest krajem rozwijającym się. Nawet jeśli w Polsce obserwujemy mniejszą liczbę nowych projektów, to istniejące zakłady zwiększają swoje moce produkcyjne, co ma pozytywny wpływ na zapotrzebowanie na gazy przemysłowe. Gazy przemysłowe są wykorzystywane przez różnorodne podmioty polskiej gospodarki: przemysł chemiczny, motoryzacyjny czy farmaceutyczny. Wszystkie te obszary rynku wymagają coraz większych ilości gazów technicznych.
Co wyróżnia Państwa firmę, jeśli chodzi o obsługę rynku, pozycję w branży? Co przesądza o tym, że warto stawiać na partnerstwo akurat z Air Liquide Polska?
Do niewątpliwych atutów Air Liquide Polska należy ponad 20-letnia obecność na polskim rynku jako producenta gazów technicznych z szeregiem nowoczesnych jednostek produkcyjnych na terenie kraju oraz pozycja największego dostawcy gazów technicznych dla przemysłu. Posiadamy również lokalnie duże zdolności współpracy z przemysłem chemicznym w zakresie projektowania i realizacji inwestycji, jako że jedno z wiodących centrów inżynieryjnych Grupy Air Liquide, zatrudniające kilkuset inżynierów i projektantów, zlokalizowane jest w Krakowie.
Podsumowując, Air Liquide jest światowym liderem na rynku, posiadającym najlepsze w swojej klasie technologie i know-how, dlatego też polscy klienci mogą czerpać wiele korzyści z globalnej wiedzy i doświadczenia firmy.
Jakimi wymaganiami odznacza się przemysł chemiczny, jeśli chodzi o jego obsługę w porównaniu z innymi branżami, do których dostarczacie Państwo swoje rozwiązania?
Najważniejszym kryterium dla naszych klientów z branży chemicznej jest bezpieczeństwo eksploatacji, ponieważ często mamy do czynienia z materiałami niebezpiecznymi. Kolejnym priorytetem jest niezawodność dostaw, biorąc pod uwagę, że procesy chemiczne są przeważnie procesami ciągłymi.
W obu tych obszarach, wyniki Air Liquide należą do najwyższych w branży, co ma wymierny wpływ na biznes naszych klientów. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz portfelowi technologii i usług mamy wyjątkową pozycję, aby służyć klientom z branży chemicznej w celu poprawy ich wyników przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2. Wiele firm przemysłowych, takich jak producenci stali czy miedzi, zdecydowało się na outsourcing produkcji gazów technicznych. Dzięki temu mogą skoncentrować pieniądze, czas i zasoby na swojej podstawowej działalności. Przemysł chemiczny zapoczątkował ten naturalny ruch, a nasze aktualne doświadczenia z Grupą Azoty w Puławach są tego dobrym przykładem.
To podejście jest bardzo korzystne i jestem przekonany, że wielu innych graczy będzie zlecać produkcję gazów przemysłowych na zewnątrz. Transformacja energetyczna będzie czynnikiem wspomagającym tę zmianę.
Na czym polegają prace badawczo-rozwojowe w Państwa branży? Czy w odniesieniu do zastosowania gazów technicznych w przemyśle chemicznym możemy mówić o innowacyjności?
Wiodąca pozycja Grupy Air Liquide wynika z jej zdolności innowacyjnych. Inwestujemy w technologie będące własnością Air Liquide i opracowane przez naszych ekspertów. Nawiązaliśmy partnerstwo technologiczne z dostawcami technologii, aby zwiększyć naszą zdolność do zaspokajania potrzeb konkretnych rynków poprzez rozwiązania w pełni zatwierdzone przez Air Liquide i wykorzystujące doświadczenie operacyjne firmy. Dla przykładu, niedawno ogłosiliśmy partnerstwo z Siemens Energy, którego celem jest połączenie kompetencji w zakresie technologii elektrolizy PEM. Będzie to wspierać ambicje Air Liquide w zakresie dostarczania wodoru z energii odnawialnej. Transformacja energetyczna i zmiany klimatyczne są ważnymi czynnikami napędzającymi nasze wysiłki innowacyjne.
Air Liquide jest silnie zaangażowany w badania i rozwój oraz ich praktyczne zastosowanie w dziedzinie dekarbonizacji przemysłu, produkcji i technologii wodoru jako czystego źródła energii, transportu niskoemisyjnego i wielu innych.
Air Liquidegazy techniczne
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!
Oddaj swój głos
Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.