2020-08-05
O rynku tworzyw sztucznych z recyklingu rozmawiamy z Tomaszem Mikulskim, prezesem spółki ML Polyolefins, która specjalizuje się w produkcji polipropylenu z surowców wtórnych.
Moce produkcyjne na poziomie 25 tys. ton rocznie czynią z ML Polyolefins lidera segmentu recyklatów polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak długo dochodziliście Państwo do tej pozycji i jak konkurencyjny jest to w tej chwili rynek w Europie?
Produkcją polipropylenu z recyklingu zajmujemy się od 2006 r., gdy uruchomiliśmy pierwszą linię, więc dochodziliśmy do tej ilości przez 14 lat. Pierwsza linia pozwalała nam wytwarzać 70 ton tworzywa miesięcznie, potem sukcesywnie pojawiały się kolejne inwestycje i tak, krok po kroku, budowaliśmy swoją pozycję. Zawsze staraliśmy się dbać o istnienie dużych mocy wytwórczych, aby nie martwić się o możliwość zapewnienia klientom dostępu do materiału.
Co aktualnie przesądza o wzroście tego rynku? Co generuje popyt na recyklaty PP?
Dziś oczywiście sytuacja jest trudna, bo wiele branż nie działa w pełnym zakresie, ale gdy tylko wrócimy do normalności po okresie pandemii, to należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na recyklaty. Na pewno nadal pożądanym towarem na rynku są regranulaty z certyfikatem PCR. Wiele firm rodzinnych na Zachodzie zostało przejętych przez dużych graczy z rynku opakowań, właśnie w celu zapewnienia sobie dostępu do surowców z odpadów pokonsumpcyjnych. Dlatego też w ostatnim czasie włączyliśmy do naszej oferty tworzywa PCR. Na pewno jednak, wraz z hamowaniem rozwoju epidemii, a później odbiciem rynku, wrócą kwestie stawiane na forum UE, związane z użytkowaniem recyklatów i to zapotrzebowanie jeszcze mocniej wzrośnie.
Jakie miejsce może zająć firma ML Polyolefins oraz cały sektor, w którym Państwo działacie, w toku tworzenia w Europie gospodarki o obiegu zamkniętym?
Pracujemy głównie z branżą opakowaniową, więc trzeba przyznać, że tutaj istnieje duże pole do popisu. Przede wszystkim w grę wchodzi eliminacja opakowań wielomateriałowych, ograniczenie ilości laminatów oraz takie dostosowanie portfolio produktowego branży opakowań, aby móc odzyskać maksymalną ilość surowca. Doradzamy również w kwestii odsortowywania frakcji odpadowych bezpośrednio u ich wytwórców, co jest warunkiem maksymalizacji wolumenów. Natomiast sama nasza fabryka nie tylko przetwarza odpady w regranulat, ale też w naszej fabryce wtrysków produkuje elementy gotowe, ekoprodukty marki StellaGreen stosowane w celu zagospodarowania ogrodów, parkingów. Można zatem powiedzieć, że „domykamy” ten obieg zamknięty tworzyw sztucznych.
Czy hasło Gospodarki o Obiegu Zamkniętym ma realny wpływ na obecną rzeczywistość biznesową, która się odnosi do Państwa działalności, czy jest to jednak pewne abstrakcyjne pojęcie?
Oczywiście, że ma wpływ. Jesteśmy w stanie zagospodarowywać różne rodzaje odpadów, dzięki czemu właśnie teraz prowadzimy równolegle kilka dużych projektów dla międzynarodowych koncernów, których celem jest wyeliminowanie pewnych rodzajów opakowań i zastąpienie ich takimi, które będzie można przetworzyć i finalnie „coś” z tego regranulatu stworzyć.
W tej chwili doradzamy w zakresie substytutów i rozwiązań gospodarki odpadami oraz dobieramy finalny ekoprodukt, w którym odpady wspomnianych koncernów zostaną wykorzystane. To dość skomplikowany proces, dotyczący kilku zakładów należących do jednej firmy, o różnym charakterze produkcji, ale da się to zrobić. Jeśli ktoś chce mieć 100% przetwórstwa swojego odpadu, to jesteśmy w stanie mu pomóc.
W jaki sposób odbywa się pozyskiwanie odpadów poprodukcyjnych, z których następnie produkowany jest granulat? Czy to pozyskiwanie odpadów wiąże się z jakimiś trudnościami?
Pracujemy głównie z tymi firmami, gdzie odpad już powstaje, więc dostęp do niego istnieje. Teoretyczną trudność stanowi cała logistyka i serwis, ale po tylu latach działalności nie stanowi to już dla nas praktycznego problemu. Natomiast tego typu obsługa wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu, który zabezpieczamy do dyspozycji klienta, jak i doświadczonej kadry, która potrafi zaprojektować pewne rozwiązania w zakładzie, gdzie odpad powstaje. Konieczne jest ponadto zaplanowanie zarządzania odpadem w taki sposób, żeby to nie kolidowało z jego główną działalnością, czyli produkcją.
W jaki sposób obecna pandemia koronawirusa, w tym znaczący spadek cen ropy naftowej oraz oryginalnych tworzyw sztucznych będzie się przekładał w kolejnych miesiącach na branżę recyklatów?
Oczywiście trudno jest konkurować z ceną oryginalnego materiału, ale świadomi klienci wiedzą, że to sytuacja przejściowa, więc dalej pracują z recyklerami. Tak naprawdę zawsze będzie więcej „przejść” w drugą stronę, tzn. z oryginału na regranulat. Po co używać oryginału, skoro można wykorzystać recyklat? Cena surowca wtórnego – tak, jak obecnie, zawsze będzie niższa, a jakość może być porównywalna. Nie zapominajmy też o celach redukcji śladu węglowego, jakie coraz częściej świadomie stawiają sobie firmy. Nie chcąc przyczyniać się do wprowadzania do obiegu gospodarczego nowych tworzyw, wybierają zatem regranulat. Ten trend będzie się nasilał.
Jakie są z Państwa punktu widzenia najsłabsze strony systemu zarządzania odpadami w Polsce?
W jaki sposób te słabości ograniczają rozwój rynku recyklatów, w tym Państwa działalność? Nie mamy tej kwestii rozwiązanej systemowo, tak jak ma to miejsce w Europie Zachodniej. Brakuje przede wszystkim pieniędzy na zbiórkę, konfekcję, czy recykling. Osobną kwestią jest marna jakość sortowanych odpadów, ale to jest rola państwa i edukacji społeczeństwa. Natomiast niezrozumiałe jest odwlekanie wdrożenia Bazy Danych Odpadowych, który to rejestr miał zlikwidować szarą strefę.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2020 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
45 lat rafinerii w Gdańsku
PlasticsEurope wskazuje nowe źródła surowców do produkcji tworzyw
Walka z nielegalnymi środkami ochrony roślin trwa
PZPTS kontra władze Wałbrzycha: idzie o zakaz stosowania wyrobów z tworzyw
Przemysł nawozowy przygotowuje się do Europejskiego Zielonego Ładu
BASF Polska i Centrum Nauki Kopernik: dekada współpracy
Finansowanie dla Grupy CIECH
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
W PKN Orlen ruszyły prace nad projektem hubu wodorowego
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
BASF Polska rozpoczyna kampanię społeczną "Chemia jest Kobietą"
Powstanie wielka jednostka do produkcji zielonego wodoru
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
PKN Orlen znów chce mieć własny transport
Akwizycja w polskiej branży opakowań z tworzyw sztucznych
Auto-politury: składniki receptury i wskazówki recepturowe dla producentów
Wielki koszt dekarbonizacji przemysłu
Biologiczne prepolimery alternatywą dla tradycyjnych
Branża recyklingu: liczymy na lepsze prawo
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Sumitomo Chemical chce być neutralny klimatycznie
Pandemia nie podkopuje wzrostu produkcji sprzedanej w polskiej chemii
Rynek chemii profesjonalnej jak na razie w wąskim gronie zwycięzców kryzysu COVID-19
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
PKN Orlen wypłaca dywidendę
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Trzeba walczyć z fake newsami
Blanka Chmurzyńska – Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego
Europejski Zielony Ład dopiero się zaczyna
Agnieszka Skorupińska, Partner, Adwokat, Lider Praktyki Prawa Ochrony Środowiska, Kancelaria CMS
Rozwój PCC Exol wspierają inwestycje
Dariusz Ciesielski, prezes PCC Exol
Pomyślne zamknięcie finansowania dłużnego projektu "Polimery Police"
Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty
Newsletter
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...
Grzegorz Lichocik
Pilnujemy zrównoważonego rozwoju
Wiesław Klimkowski, Rafał Zdon
Rok inny niż wszystkie, ale daliśmy radę
Wiktor Czerep
Grubość ścianki w zbiorniku ciśnieniowym. W czym tkwi sekret?
Martin Brudermüller
Wspieramy Europejski Zielony Ład
Tomasz Zieliński
Polska chemia ma przed sobą mnóstwo wyzwań, ale im sprosta, bo jest fundamentem krajowej gospodarki
Jörg Schlatterer
Certyfikat Eco Passport dla czystszych produktów
Szymon Dziak - Czekan
Recykling to przyszłość gospodarki