Europejska Agencja Chemikaliów ma do wykonania mnóstwo pracy - Mercedes Vinas
2022-06-21
Rozmawiamy z Mercedes Vinas, dyrektor Europejskiej Agencji Chemikaliów ds. zgłoszeń i interakcji.
Na czym skupiała się praca Europejskiej Agencji Chemikaliów w 2021 roku i jakie są najważniejsze cele i zadania ECHA na 2022 rok?
Pracujemy na rzecz bezpieczniejszych chemikaliów w Europie. Naszym głównym zadaniem jest identyfikacja chemikaliów budzących obawy i pomoc w zarządzaniu ich ryzykiem. Innymi słowy, wykorzystujemy wiedzę i dane dotyczące chemikaliów na rynku UE do identyfikacji substancji budzących obawy, a następnie pomagamy Komisji Europejskiej w określeniu, jakie działania regulacyjne są potrzebne do zarządzania ryzykiem związanym z tymi chemikaliami na poziomie Unii Europejskiej.
Niektóre przykłady naszych prac w 2021 r. obejmowały ocenę grup, a nie poszczególnych substancji w celu przyspieszenia działań regulacyjnych oraz publikację raportu odzwierciedlającego funkcjonowanie głównych unijnych przepisów dotyczących chemikaliów, REACH i CLP.
Na 2022 r. jednym z celów jest wsparcie Komisji Europejskiej w realizacji jej ambitnej Strategii Chemicznej na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Przyczynia się to również do urzeczywistnienia Zielonego Ładu UE.
Jak bardzo wzrosło bezpieczeństwo chemikaliów w ostatnich latach? Jak praca ECHA się do tego przyczyniła?
Europejskie prawo dotyczące chemikaliów, którego podstawą jest rozporządzenie REACH, jest najbardziej zaawansowane na świecie, a bezpieczeństwo chemiczne w UE wyraźnie poprawiło się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Obecnie wiemy więcej o chemikaliach na rynku europejskim niż kiedykolwiek wcześniej.
Od ostatecznego terminu rejestracji REACH w 2018 r. dysponujemy bazą danych zawierającą publicznie dostępne informacje na temat ponad 25 tys. zarejestrowanych chemikaliów i ich właściwości. Przeszukujemy dane, aby znaleźć chemikalia budzące największe obawy i pomagamy określić najlepsze środki, jakie należy podjąć w celu zarządzania ich ryzykiem.
Przykłady naszych ostatnich prac nad bezpieczniejszymi chemikaliami obejmują doradztwo naukowe w zakresie dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego – na przykład ołowiu, kadmu lub azbestu – poprawiających bezpieczeństwo pracowników przemysłowych; naszą propozycję ograniczenia celowego dodawania mikrodrobin plastiku do produktów, która to propozycja zmniejszy zanieczyszczenie środowiska; bazę danych SCIP, która zwiększa wiedzę o niebezpiecznych chemikaliach w produktach i wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Czy proces rejestracji chemikaliów przebiegał sprawnie w ostatnich latach? Czy największa dostępna do użytku baza danych dotyczących chemikaliów, opublikowana przez ECHA, jest już ukończona?
Rejestracja przebiega sprawnie od ostatecznego terminu w 2018 r. Nadal otrzymujemy zarówno aktualizacje, jak i rejestracje nowych chemikaliów. Baza danych jest publicznie dostępna dla wszystkich i wciąż się powiększa.
Problemem była jakość danych w rejestracjach, która nadal wymaga poprawy. Wiele firm spełniło swój obowiązek i dostarczyło nam wszystkie wymagane dane, ale inne jeszcze nie spełniają tego obowiązku. Zintensyfikowaliśmy nasze kontrole w celu usunięcia niezgodnych rejestracji i zidentyfikowaliśmy istotne luki w danych.
Następnie kontaktujemy się z firmami, aby zaktualizowały swoje rejestracje o brakujące dane dotyczące bezpieczeństwa. Jeżeli firmy nadal nie przestrzegają przepisów, organy egzekwowania prawa w państwach członkowskich będą egzekwować przepisy.
W jaki zatem sposób można zapewnić skuteczne uregulowanie najbardziej niebezpiecznych substancji i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa?
Jako ECHA koncentrujemy nasze wysiłki na substancjach, które mają największe znaczenie i coraz częściej pracujemy nad zarządzaniem ryzykiem związanym z substancjami w grupach.
Na przykład ostatnio pracowaliśmy nad ograniczeniem stosowania ponad czterech tysięcy substancji wykorzystywanych w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnym. Planowane są inne ograniczenia grupowe, takie jak te dotyczące PFAS i bisfenoli. Na liście kandydackiej substancji wzbudzających szczególnie duże obawy znajdują się obecnie 223 wpisy dotyczące chemikaliów – firmy zajmujące się tymi chemikaliami mają wiele zobowiązań prawnych w celu zapewnienia ich bezpiecznego stosowania.
Należy podkreślić, że firmy muszą zapewnić bezpieczeństwo wszystkich produkowanych lub importowanych chemikaliów. Muszą posiadać odpowiednie dane dotyczące bezpieczeństwa, aby móc stwierdzić, że stosowanie chemikaliów i ich zastosowania w łańcuchu dostaw są bezpieczne.
Czy przemysł wywiera presję na nieco łagodniejszą kwestię poziomu bezpieczeństwa stosowanych przez niego substancji? Innymi słowy: czy przemysł zawsze rozumie, że nawet najsurowsze decyzje podejmowane przez ECHA w odniesieniu do niektórych substancji dotyczą kwestii zdrowia oraz bezpieczeństwa i przez to są w pełni uzasadnione?
Odpowiedzialne firmy są świadome swoich zobowiązań prawnych i wiedzą, jak ważne jest, aby ich chemikalia były bezpieczne dla ludzi i środowiska. Jednak zawsze jest miejsce na poprawę. Przemysł ma wiele możliwości uczestniczenia w podejmowaniu decyzji regulacyjnych oraz w naszych konsultacjach. Prowadzimy otwarty i konstruktywny dialog z interesariuszami i nie możemy się doczekać jego kontynuacji podczas dyskusji na temat Strategii UE w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju w kierunku środowiska wolnego od toksyn.
Europejska Agencja Chemikaliówprzemysł chemiczny
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Oddaj swój głos
Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.