Codziennie szukamy możliwości rozwoju - Gerard Dziombre
2011-02-15
O europejskim rynku poliamidów i zrównoważonym rozwoju firmy rozmawiamy z Gerardem Dziombrem, dyrektorem sprzedaży Rhodia Engineering Plastics na Północną i Wschodnią Europę
Jaki jest udział firmy w światowym i europejskim rynku poliamidów?
Znajdujemy się w czołówce globalnego i europejskiego rynku granulatów z poliamidu 6,6 – zajmujemy na nim drugie miejsce. Zakłady produkcyjne Rhodia są zlokalizowane w Europie, Azji oraz Południowej i Północnej Ameryce. W Europie mamy dwie fabryki: jedną we Francji (Lyon), gdzie produkowany jest Technyl 6,6, a drugą – w Polsce (Gorzów Wielkopolski), gdzie wytwarzane są granulaty z poliamidu 6, a także specjalistyczne gatunki poliamidu 6,6.
30% wielkości sprzedaży firmy to produkty spełniające normy zrównoważonego rozwoju. Jak można odnieść zrównoważoność do rynku poliamidów? Jakie rozwiązania w tym zakresie stosuje Rhodia?
W przypadku produktów Rhodia można mówić o zrównoważoności w trzech obszarach, a mianowicie produkty wytwarzane z odpadów, produkty otrzymywane z surowców odnawialnych (Technyl) i tzw. Closed Loop Recycling, czyli produkcja w cyklu zamkniętym: wytwarzamy produkt, dostarczamy go do odbiorcy, następnie odbieramy od niego odpady i produkujemy nowy wyrób. Posiadamy w ofercie produkty nie zawierające halogenów oraz wyroby o niskiej zawartości VOC. Dzięki wszystkim tym działaniom minimalizujemy nasz negatywny wpływ na środowisko.
Innym kluczowym elementem działalności firmy jest innowacyjność. W którym kierunku, biorąc pod uwagę innowacyjność, zmierza rynek poliamidów? Jakie są potrzeby klientów w tym zakresie?
Klienci pytają o produkty innowacyjne, czyli przyjazne środowisku, energooszczędne, zapewniające komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo. Kolejną niezwykle ważną cechą jest z całą pewnością konkurencyjna cena produktu, choć trudno cenę uznać za element innowacyjny…
Producenci są zatem coraz bardziej zaangażowani w proces rozwoju produktu, zarówno od strony technologicznej, jak i spełnienia wymagań środowiskowych, czy chociażby wspomnianej ważnej cechy redukcji kosztów.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2011 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
tworzywa sztucznepoliamidyRhodia
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Oddaj swój głos
Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.