Maj 2022
Z kraju
Ze świata
2022-04-26
Rozmawiamy z Agnieszką Kozubek - Bespalenko, wiceprezes zarządu i dyrektor generalną spółki Lerg
W jaki sposób ostatnie akwizycje zmieniają firmę Lerg? Co dokładnie daje przejęcie Elany-PET oraz CIECH Żywice?
Historia naszego zakładu sięga okresu międzywojennego ubiegłego stulecia. Na przestrzeni lat zmieniał się i rozwijał produkowany tu asortyment. Od połowy XX wieku Lerg pracuje na swoją renomę i rozpoznawalność produktów na świecie. Dlatego – odnosząc się do pytania – akwizycje kolejnych firm należy potraktować jako naturalny proces rozwoju spółki i tworzenia Grupy Chemicznej Lerg.
Budowa silnej i bezpiecznej grupy chemicznej to strategia, którą realizujemy konsekwentnie od 18 lat. Nabycie spółek CIECH Żywice z Nowej Sarzyny oraz Elana-PET z Torunia jest jej kontynuacją. Dzięki pozyskaniu nowych spółek Grupa nie tylko poszerza portfolio, ostatnio m.in. o wachlarz żywic epoksydowych, recykling PET oraz usługi z zakresu produkcji maszyn i zbiorników stalowych, ale łączymy w ten sposób także cele biznesowe, wizję i wartości, rozbudowujemy zespół współpracowników, gromadzimy doświadczenia oraz know-how.
Wszystko to stanowi wartość dodaną dla naszych obecnych i przyszłych klientów w Polsce i na świecie. Ponadto za każdą ze spółek stoi stabilna grupa kapitałowa o zdywersyfikowanym portfolio produktów, zdolna do niezakłóconej obsługi klientów oraz przeciwstawiania się niestandardowym sytuacjom rynkowym. To właśnie bezpieczeństwo gwarantowane przez nas jest w dzisiejszych czasach wysoko cenione przez klientów na całym świecie.
Skoro zatem mowa o grupie chemicznej, to jaki jest jej skład?
Obecnie w skład Grupy Lerg wchodzi Marpol z Ignatek k. Białegostoku, czyli producent opakowań giętkich; GTX Hanex Plastic z Dąbrowy Górniczej, czyli producent folii termoformowalnych, preform i butelek PET; jak również Permedia z Lublina, będąca producentem środków barwiących i dodatków przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw sztucznych. W Grupie mamy również Izo-Erg z Gliwic, czyli producenta laminatów elektroizolacyjnych i konstrukcyjnych. W strukturach naszej Grupy znajdują się także, wspomniane już, Sarzyna Chemical, mieszcząca się w Nowej Sarzynie, zakupiona 1 marca 2021 r., jako wiodący producent żywic epoksydowych; a także Lerg-PET, wcześniej Elana PET z siedzibą w Toruniu, kupiona 30 sierpnia 2021 r. Jest to firma działająca w branży tworzyw sztucznych i branży technicznej, której jedną z głównych specjalizacji jest skup tworzyw sztucznych i recykling PET. Spółka świadczy także usługi z zakresu produkcji maszyn i zbiorników stalowych.
To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że wraz z zakupem Elany-PET weszliście Państwo w obszar skupu tworzyw sztucznych i recyklingu tworzywa PET. Skąd aktywność akurat w tym segmencie?
Tematyka zrównoważonego rozwoju jest dla nas bardzo ważna. Poprzez działalność polegającą na pozyskiwaniu i przetwarzaniu PET, a także inwestycje w badania i rozwój własnych technologii dążymy do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Ponadto PET recyklingowy stanowi dla nas wartościowy i ważny surowiec, używany w całej Grupie m.in. do produkcji folii, butelek, preform czy też żywic poliestrowych. To uzasadnia decyzję o zakupie.
Przede wszystkim jednak jesteście Państwo najbardziej znani na rynku chemicznym w Polsce, jako producent szerokiego spektrum żywic. Jaka jest w tej chwili sytuacja w branży żywic z punktu widzenia producenta?
Sytuacja pandemiczna związana z COVID-19 nie ominęła branży chemicznej i samego rynku żywic syntetycznych. W ubiegłym roku liczyliśmy, że po zupełnie nieprzewidywalnym roku 2020, dzięki wprowadzeniu szczepień przeciwko COVID-19, sytuacja zacznie się stabilizować, co niestety nie nastąpiło i rok 2021 okazał się „powtórką z historii”.
Co w takim razie w największej mierze wpływa dzisiaj na rynek żywic w Polsce i Europie?
Czynników jest kilka. Są to dostępność surowca, terminowość dostaw, ale także pandemia COVID-19 ze względu na łańcuchy dostaw. W wymiarze światowym wpływ na rynek żywic mają także sprawnie działająca azjatycka konkurencja oraz globalizacja gospodarki. Ponadto nie bez wpływu pozostają czynniki poza branżowe, czyli np. zapotrzebowanie klientów uwarunkowane dostępnością pozostałych surowców.
Przykładem jest tutaj choćby branża farbiarska, wypełniaczy, rozpuszczalników, branża kompozytowa, maty, tkaniny, rowingi szklane.
Chemia i Biznes” to dwumiesięcznik biznesowo-gospodarczy, stworzony z myślą o firmach poszukujących rzetelnej, aktualnej i profesjonalnie przygotowanej informacji na temat rynku chemicznego i sektorów powiązanych.
Chemia i Biznes” to dwumiesięcznik biznesowo-gospodarczy, stworzony z myślą o firmach poszukujących rzetelnej, aktualnej i profesjonalnie przygotowanej informacji na temat rynku chemicznego i sektorów powiązanych.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejKalendarium
Maj 2022
Z kraju
Ze świata
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...