Newsletter 04.06.2026
Uniwersalne produkty kosmetyczne – pielęgnacja genderlessJeszcze do niedawna półki drogeryjne były wyraźnie podzielone na produkty „dla kobiet” i „dla mężczyzn”. Z jednej strony dominowały jasne kolory, kwiatowe motywy i komunikaty podkreślające delikatność, z drugiej – ciemne opakowania, minimalistyczna estetyka i hasła akcentujące siłę oraz świeżość. Dziś ten podział coraz częściej traci rację bytu.
Konserwanty w detergentach – między koniecznością technologiczną, bezpieczeństwem a presją regulacyjnąKonserwanty w detergentach są jednymi z tych składników, których rola bywa niedoceniana, dopóki nie pojawi się problem. Z punktu widzenia formulacji i bezpieczeństwa użytkowania, detergenty płynne są produktami szczególnie wrażliwymi na skażenie mikrobiologiczne, ponieważ łączą wysoką aktywność wodną z obecnością substancji organicznych oraz cyklem użycia obejmującym wielokrotne otwieranie opakowania. Konserwanty nie są w tych produktach „dla efektu” ani w celu dezynfekcji pranych tkanin czy czyszczonych powierzchni; ich zadaniem jest ochrona samego wyrobu przed namnażaniem mikroorganizmów w czasie produkcji, magazynowania, transportu i użytkowania.
PCC Exol z rekordowymi wynikami w 2025 roku mimo trudnej sytuacji na rynku chemicznymGrupa PCC Exol osiągnęła w 2025 roku rekordowe wolumeny sprzedaży i solidne wyniki finansowe, potwierdzając skuteczność swojej strategii rozwoju w warunkach utrzymującej się dekoniunktury na europejskim rynku chemicznym.
REKLAMA
Firma Biesterfeld Chemia Specjalna Sp. z o.o. wprowadza na rynek dyspergator FINNFIX® LD - genialny w swej prostocie produkt, w którego skład wchodzi znana od dawna substancja czynna (karboksymetyloceluloza) ale przyrządzony w formie płynnej, gotowy do użycia poprzez zwykłe dodanie do receptury, bez uciążliwego i długotrwałego mieszania, bez tworzenia grudek, bez trudności z rozprowadzeniem.
Dyspergatory w produktach do prania należą do kategorii wypełniaczy aktywnych, drugiej, co do ważności - po związkach powierzchniowo czynnych, grupy składników detergentów. Ich rola w zapobieganiu wtórnemu osadzaniu brudu i wytrąconych osadów mineralnych często jest równie ważna, jak samo usuwanie brudu. Konieczność stosowania dyspergatorów bywa jednak niedoceniana, o czym świadczy liczba zapytań związanych z negatywnymi skutkami ich braku lub niedoboru w recepturach detergentów. Tym bardziej warto więc pochylić się nad Finnfixem® LD, gdy twórca receptury płynu do prania chce uzyskać produkt o zadowalającej skuteczności a jednocześnie utrzymać go w ramach rozsądnych kosztów.
Po więcej informacji piszcie na adres m.trzciolek@biesterfeld.com.pl
Nouryon wprowadza przełomowe rozwiązanie do recyklingu polipropylenuFirma Nouryon, globalny lider w dziedzinie chemii specjalistycznej, uruchomiła pierwszy komercyjnie dostępny produkt pozwalający przywrócić właściwości recyklingowanego polipropylenu. Nowa technologia Perkadox® PM-60ST-GR umożliwia szersze wykorzystanie recyklatu w opakowaniach, przemyśle motoryzacyjnym oraz artykułach konsumenckich, gdzie dotychczas dominował surowiec pierwotny.
Rola silikonów w usprawnianiu działań przemysłowych centrów danychJak tłumaczy organizacja Silicones Europe, będąca głosem europejskiego przemysłu silikonowego, silikony odgrywają kluczową rolę w transformacji cyfrowej europejskiego przemysłu.
Fecc: dystrybucja chemikaliów kluczowym elementem przyspieszenia dekarbonizacji EuropyEuropejskie Stowarzyszenie Dystrybutorów Chemikaliów (Fecc) przekonuje o swoim poparciu dla celów unijnego Industrial Accelerator Act (IAA), inicjatywy mającej na celu przyspieszenie dekarbonizacji przy jednoczesnym wzmocnieniu europejskiej bazy przemysłowej i zapobieżeniu ucieczce inwestycji oraz miejsc pracy poza Unię.
REKLAMA
Twoja produkcja jest tak sprawna jak Twój łańcuch dostaw
Specyfikacja, termin, opakowanie, wolumen i cena – w codziennej pracy wszystko musi się zgadzać, często w krótkim czasie. W Centro-chem od niemal 30 lat odpowiadamy na takie potrzeby producentów z różnych sektorów przemysłu.
- Wybieraj z oferty ponad 500 surowców z całego świata - od gliceryny, glikoli i surfaktantów po kwasy, wodorotlenki, rozpuszczalniki i dodatki funkcjonalne.
- Zyskaj pewność własnego zaplecza – Centro-chem to ponad 27 000 ton pojemności magazynowej, własna flota transportowa i zespół, który dba o sprawną realizację zamówień.
- Zamawiaj w dogodnych opakowaniach – od kanistrów i worków, przez beczki, paletopojemniki IBC, aż po dostawy całopojazdowe.
- Korzystaj z jakości potwierdzonej certyfikatami ISO 9001, ISO 45001, HACCP, GMP+ i AEO.
Porozmawiajmy o surowcach dla Twojej produkcji: https://centro-chem.pl/szybka-wycena/
Transport i logistyka hamują. Barometr EFL najniższy od ponad pięciu lat, nowych zamówień niemal nie maBranżowy subindeks Barometru EFL dla transportu, spedycji i logistyki na drugi kwartał 2026 roku wyniósł 46,9 pkt., czyli o 5,1 pkt. mniej w ujęciu kwartałdo kwartału. To trzeci z rzędu spadek nastrojów w sektorze TSL i jednocześnie najniższy wynik od czwartego kwartału 2020 roku, kiedy wskaźnik wyniósł 45,3 pkt. Wśród badanych branż niższy rezultat odnotowała tylko produkcja. Najmocniej schłodziły się prognozy sprzedażowe: wzrostu sprzedaży lub zamówień spodziewa się jedynie 2,5% firm TSL wobec 22,5% kwartał wcześniej. Jednocześnie 17,5% przedsiębiorców planuje większe inwestycje, choć co trzecia firma zakłada ich ograniczenie.
Orlen uruchomił instalację HVO - z lokalnych surowców powstanie 300 tys. ton biopaliw rocznieOrlen istotnie wzmacnia moce produkcyjne biopaliw. Koncern uruchomił w Płocku nowoczesną instalację do uwodornienia olejów roślinnych (HVO) o wydajności ok. 300 tys. ton rocznie. To inwestycja w rozwój krajowego łańcucha wartości opartego na lokalnych surowcach. Warta ponad 800 mln zł instalacja wesprze realizację celów dekarbonizacji transportu oraz zwiększy niezależność koncernu od zewnętrznych dostaw biokomponentów.
Czy krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza niż import tańszego gazu ziemnego?Polska gospodarka może więcej zyskać na rozwoju krajowej produkcji biometanu niż na imporcie tańszego gazu ziemnego - wynika z najnowszej analizy porównawczej przygotowanej przez Polską Organizację Biometanu. Raport analizuje skutki makroekonomiczne obu scenariuszy dla wolumenu odpowiadającego 1 mld m³ gazu rocznie.