2022-05-17
Projektowanie opakowań z myślą, że będą one poddane recyklingowi, a materiał, z których powstały zostanie ponownie wykorzystany, jest kluczowym czynnikiem sukcesu w drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym.
Recykling nie dość, że stymuluje gospodarkę, to dzięki niemu odpady w mniejszym stopniu trafiają na łono natury. Ponadto zarządzanie materiałami z tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym jest w zgodzie z zasadami równoważonego rozwoju. Przykładowo recykling materiału PET lub rPET wpływa na zmniejszenie gazów cieplarnianych nawet o 90% w porównaniu z procesami wykorzystującymi materiał virgin.
Podstawowym celem recyklingu jest nadanie produktom drugiego życia. By to umożliwić opakowanie musi być odpowiednio zaprojektowane. Konieczna jest więc staranna analiza opakowania w fazie jego projektowania i dobór odpowiednich technologii produkcyjnych, aby zagwarantować mu skuteczną możliwość recyklingu, a tym samym wspomagać jego ponowne wykorzystanie w perspektywie obiegu zamkniętego – mówi Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.
Poszczególne branże wykorzystują opakowania stworzone z różnych rodzajów materiałów. Przykładowo sektor napojowy używa głównie butelek PET, natomiast kosmetyczny czy chemiczny w większości butelki i słoiki wykonane z tworzywa HDPE i PP. Każde z tych tworzyw jest odpowiedzią na odmienne potrzeby i cechy produktów, które są w nie pakowane. Dobierając je, należy wziąć pod uwagę barierowość na czynniki zewnętrzne, przepuszczalność powietrza i światła, sztywność, giętkość czy też efekt wizualny. Kluczowe jest również zapewnienie konsumentom bezpieczeństwa ich użytkowania. Projektowanie opakowań z tych materiałów musi też spełnić wiele kryteriów, które sprawiają, że w większym lub mniejszym stopniu naddają się one do recyklingu.
Konieczne jest także podejście do projektowania takiego opakowania jako do całości, czyli uwzględniające w tym procesie nadruki, etykiety oraz formę zamknięcia. To wszystko może bowiem znacznie ułatwić lub utrudnić jego recykling. Najlepiej, gdyby opakowania nie były wielomateriałowe, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi potem oddzielanie poszczególnych frakcji przez konsumenta przy segregacji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...