2022-10-01
Stabilny wzrost popytu na polimery jest zauważalny od lat. Znajdują bowiem szerokie zastosowanie w wielu branżach – motoryzacyjnej, budowlanej czy meblarskiej. Dziś mówi się o rekordowej skali inwestowania w przemysł polipropylenowy.
Nowych obiektów przybywa także na polskim rynku. Szerokim echem odbił się projekt Polimery Police, flagowej inwestycji Grupy Azoty. Dziś jest już ukończony w ponad 96%, a jego uruchomienie planowane jest na 2023 rok.
Jako ILF Consulting Engineers Polska prowadzimy nad tym przedsięwzięciem nadzór wielobranżowy. Od lat uczestniczymy w megainwestycjach na terenie całej Polski, które znacząco wpłyną na gospodarkę kraju. Projekt instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu i instalacji do produkcji propylenu to aktualnie jedna z czołowych inwestycji petrochemicznych nie tylko na skalę polską, ale i europejską.
Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie co roku. Szczególnie dużym rynkiem zbytu jest Europa Środkowa. Polipropylen znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest wykorzystywany m.in. w produkcji opakowań produktów spożywczych, izolacji kabli i przewodów, części samochodowych, zabawek czy mebli. Materiał ten jest doceniany ze względu na swoje właściwości – wysoką odporność chemiczną na kwasy, zasady i rozpuszczalniki organiczne, a także możliwość spawania, zgrzewania, metalizowania czy zadrukowywania. Sprawia to, że polipropylen może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu.
Produkcja tworzyw sztucznych staje się coraz bardziej opłacalna. Popyt na tworzywa takie jak polietylen, polipropylen czy polichlorek winylu rośnie – a przez to wielu krajom będzie zależeć na rozbudowie własnych mocy wytwórczych. Rynek wciąż nie jest nasycony:
W ciągu najbliższych lat spodziewamy się kolejnych projektów o dużej skali z zakresu petrochemii. To jeden z silniejszych kierunków rozwoju polskiego przemysłu. Dziś ceny polipropylenu są na wysokim poziomie. To naprawdę lukratywny biznes.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...