2023-05-31
Grupa Orlen jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Nasze kompetencje wykorzystamy przy budowie kolejnych farm, w tym na pięciu nowych koncesjach, które właśnie udało się nam zabezpieczyć. Realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy Orlen w morskiej energetyce wiatrowej do ok. 5,8 GW. Planowane inwestycje na Bałtyku są kluczowe z punktu widzenia realizacji strategii biznesowej multienergetycznego koncernu, ale też bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Inwestycje w morską energetykę wiatrową stanowią jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie Orlen. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku. Część z nich mają stanowić projekty offshore wind.
Doświadczenie Grupy Orlen w sektorze morskiej energetyki wiatrowej to przede wszystkim projekt Baltic Power realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem – Northland Power. To obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka posiada zabezpieczone umowy na dostawę wszystkich kluczowych komponentów niezbędnych do powstania farmy. W maju 2023 r. Baltic Power rozpoczął w Gminie Choczewo budowę lądowej infrastruktury umożliwiającej dostarczenie energii elektrycznej produkowanej na morzu do sieci krajowej – to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Prace na morzu rozpoczną się w roku 2024, a w 2026 r. farma Baltic Power będzie produkowała energię pozwalającą zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
Plany koncernu związane z rozwojem sektora offshore wind dotyczą również zabezpieczenia i zagwarantowania terminowej realizacji nowych projektów. Dlatego w październiku 2022 r. Grupa Orlen podjęła strategiczną decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana jest w porcie Świnoujście i po zakończeniu budowy na przełomie 2024 i 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, będzie wspierał także obsługę projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji, jakie Grupa Orlen będzie realizowała w nadchodzących latach dzięki zabezpieczeniu nowych koncesji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...