2017-05-22
Po raz siódmy spotkali się reprezentanci branży chemii gospodarczej z okazji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Wydarzenie zorganizowało EPS Media, wydawca czasopisma „Chemia i Biznes” i „CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej”. W warszawskiej konferencji (9 maja 2017 r.) uczestniczyło około 180 osób ze 106 firm i instytucji.
Konferencja miała postać czterech paneli: każdy z nich składał się z trzech 20-minutowych prezentacji, których autorami byli przedstawiciele największych firm branżowych, świata nauki oraz podmiotów wspierających przemysł chemii gospodarczej w Polsce.
Sponsorem Strategicznym wydarzenia była spółka MonoSol, LLC c/o Kuraray Europe Gmbh. Sponsorami natomiast Brenntag Polska Sp. z o.o., CHT R.Beitlich GmbH Sp. z o.o. Przedstawicielstwo w Polsce, Clariant Poland Spółka z o.o., LUM GmbH, Novacarb, PCC Exol SA.
Patronem konferencji był Euromonitor International. Wsparcia wydarzeniu udzielili ponadto Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego oraz PMR Ltd. Sp. z o.o.
Poniżej przedstawiamy omówienie prezentacji wygłoszonych podczas VII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej.
Nikos Santiris, VIORYL
„Trendy na rynku produktów chemii gospodarczej”
Autor wystąpienia przedstawił kilkanaście statystycznych wyliczeń odnoszących się do globalnego rynku chemii gospodarczej oraz panujących na nim tendencji. Zauważył, iż to Indie, Indonezja, Rosja i Turcja są najszybciej rozwijającymi się rynkami w kategoriach środków do pielęgnacji tkanin, zmywania i pielęgnacji twardych powierzchni. Tego rodzaju produkty muszą się odznaczać szeregiem bardzo specjalistycznych cech, z których w ocenie konsumentów najważniejszymi są: przyjazność dla skóry wrażliwej, przyjazność dla środowiska, zaawansowanie preparatu pod względem formulacji, walka z nieprzyjemnym zapachem, naturalność, silne skoncentrowanie wyrobu, antybakteryjność. Jednocześnie prelegent przekonywał, że to przemysł kosmetyczny od dawna już inspiruje przemysł detergentowy. Obydwa korzystają ze wspólnych surowców, muszą się liczyć z tymi samymi oczekiwaniami ze strony odbiorców, a ponadto bazują na bogactwie i znaczeniu zapachów. To właśnie zapach staje się powoli decydującym czynnikiem sukcesu w każdym rozwijanym produkcie. Dodatkowo też silnym trendem w branży stają się kwestie etyczne. Oto bowiem produkt sprzedaje się nie tylko pod kątem jego wydajności lub wzornictwa, ale także etosu przedsiębiorstwa produkcyjnego wobec społeczeństwa i środowiska. W podsumowaniu znalazło się też stwierdzenie, że z uwagi na trwający od dawna kryzys ekonomiczny i jego skutki wymagane jest opracowywanie nowych, znacznie bardziej opłacalnych i innowacyjnych wyrobów o udoskonalonym bukiecie zapachowym. Rozwój nowych produktów jest z kolei napędzany przez takie czynniki, jak moda, sztuka, podróżowanie, telewizja i internet.
Katarzyna Łubińska, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego
„Przegląd najważniejszych zmian prawnych istotnych dla sektora detergentowego”
Przedstawicielka organizacji branżowej skoncentrowała się na przypomnieniu, iż ciągłe zmiany legislacyjne oraz kolejne restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska dla produktów – choć mogą mieć swoje ekologiczne uzasadnienie – to jednak stanowią duże obciążenie dla przedsiębiorstw, czy to z powodów finansowych, czy też związanych z dodatkową pracą do wykonania.
Szczególnie dotkliwie zmiany dotykają segmentu środków czystości. Z tego względu przemysł detergentowy został wskazany w raporcie „Cumulative Cost Assessment”, przygotowanym przez Komisję Europejską, jako jeden z najbardziej obciążonych legislacyjnie sektorów, czego skutkiem są wysokie koszty w nim panujące, które muszą ponosić przedsiębiorcy.
W ostatnim czasie obserwuje się znaczną liczbę działań legislacyjnych i prawnych, skutkujących istotnymi zmianami dla produktów. To choćby nowy system zgłaszania informacji o mieszaninach niebezpiecznych oraz reklasyfikacja kluczowych dla sektora substancji.
W ocenie reprezentantki PSPKiD, trwające obecnie w Komisji Europejskiej prace w zakresie oceny wymagań prawnych wprowadzonych dla kapsułek do prania, czy też planowane ograniczenia stosowania mikroplastików w produktach, to kolejne niewiadome dla producentów i ich biznesu. Zauważalna jest również potrzeba podjęcia działań dotyczących podejścia do oceny substancji czynnych stosowanych w produktach biobójczych z grupy 6, jako konserwanty typu in-can, a służących do konserwacji wyrobów umieszczanych w opakowaniach zamkniętych, w celu zapewnienia ich dostępności na rynku w przyszłości. Jest to jeden z przedmiotów działalności Stowarzyszenia.
Anna Królak, Theta Doradztwo Techniczne
„Zmiany w zakresie CLP i REACH w nadchodzących latach”
Rozporządzenie REACH i CLP stawia przez użytkownikami chemikaliów coraz to nowsze zadania i temu zagadnieniu poświęcona była prelekcja przedstawicielki firmy specjalizującej się w doradztwie technicznym. Wprowadzane regulacje, choć od czasu wejścia w życie obydwu aktów prawnych minęło już wiele lat, wciąż zaskakują użytkowników nowymi ograniczeniami i obowiązkami. Już 1 czerwca 2018 r. skończy się ostatni okres przejściowy dotyczących rejestracji substancji zgodnie z REACH, stąd coraz więcej pytań dotyczy kwestii, czy rynkowi gracze zdążą zarejestrować wszystkie substancje obecne aktualnie na rynku i czy po 1 czerwca 2018 r. dostępne będą wszystkie niezbędne przemysłowi chemicznemu surowce? Ryzyko istnieje, więc jest to kluczowe pytanie z punktu widzenia warunków, w jakich będą za kilkanaście miesięcy funkcjonowały przedsiębiorstwa w Europie. Być może ponownie czeka nas fala aktualizacji dokumentów komunikacji w łańcuchu dostaw (kart charakterystyki).
Pojawiają się też pytania, w jaki sposób będą wyglądały rejestracje substancji po 1 czerwca 2018 r.?
Autorka prelekcji zwróciła ponadto uwagę na zbliżający się termin zakończenia możliwości wykonywania opóźnionej rejestracji wstępnej do ECHA. Przypomniała również, że konsekwencją rejestracji substancji jest ich ocena, w wyniku której Europejska Agencja Chemikaliów podejmuje decyzje np. o wprowadzeniu ograniczenia dla stosowania konkretnej substancji, zmiany jej klasyfikacji zharmonizowanej czy też zaklasyfikowania jej jako substancji SVHC. W tej chwili na liście SVHC znajdują się 173 pozycje. Wciąż też nie jest wiadome, jak wiele substancji ostatecznie zostanie włączonych do załącznika XIV REACH (obowiązek zezwoleń) i czy należy z tego powodu spodziewać się problemów dla przemysłu.
Agnieszka Feliczak-Guzik, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
„Od surowca do produktu – rola zapachu w chemii gospodarczej – nowe możliwości”
Prelegentka, która specjalizuje się w tematyce katalizy, chemii kosmetycznej oraz chemii stosowanej zauważyła, że produkty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, bazujące na mieszaninie substancji powierzchniowo czynnych, środków utleniających i/lub kwasów/zasad, stanowią szeroką gamę preparatów o różnorodnych zastosowaniach. Ponadto, produkty te, oprócz wymienionych składników, zawierają także związki zapachowe, które dodawane są głównie do detergentów i produktów chemii gospodarczej w celu zmiany ich własnego zapachu. Wyroby tego rodzaju muszą zatem oferować coś więcej niż tylko ładny zapach. Przede wszystkim muszą być stabilne w każdych warunkach użytkowania oraz w połączeniu z innymi składnikami produktu. Ich rola polega również na maskowaniu naturalnych, często niezbyt przyjemnych zapachów surowców. Jednocześnie podstawową wadą związków zapachowych jest fakt, iż wykazują one dużą lotność oraz szybko tracą swój własny zapach. Z tego powodu szeroko stosowana jest metoda enkapsulacji związków zapachowych. W jej ramach mikrokapsułki są małymi cząstkami zawierającymi substancję aktywną, a ich struktura zależy od wielu parametrów, takich jak trwałość warstwy ochronnej lub metoda ich wytwarzania. Nastąpić może blokowanie substancji wewnątrz mikrokapsułki, w momencie kiedy dyfuzja produktu jest niepożądana; lub też możemy mieć do czynienia ze stopniowym uwolnieniem substancji czynnej wewnątrz mikrokapsułki, posiadającej bardziej delikatną ścianę.
Jeśli chodzi zaś o powody mikroenkapsulowania, to wymieniono następujące: ochrona niestabilnych, wrażliwych materiałów; lepsza przetwarzalność; wydłużenie czasu działania mikrokapsułek poprzez zapobieganie reakcjom degradacji (odwodnienie, utlenienie); kontrolowany, trwały, wydłużony czas uwalniania substancji; bezpieczne i wygodne manipulowanie materiałami toksycznymi; maskowanie zapachów.
Marta Ogorzałek, Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny w Radomiu
„Innowacyjne produkty do płukania tkanin”
Przypomniano, iż zadaniem płynów do płukania tkanin jest ograniczanie skutków negatywnego oddziaływania składników środków piorących na włókna, polegające m.in. na zmniejszaniu szorstkości tkanin (poprawa chwytu tkanin, uzyskanie efektu miękkości), ograniczeniu elektryzowania się i ułatwieniu rozprasowywania tkanin.
Jednocześnie prezentująca temat podkreśliła, iż obecnie na rynku obserwuje się dynamiczny rozwój produktów chemii gospodarczej, wynikający głównie z nieustannej konkurencji producentów, dostępności i ceny surowców, ciągłych zmian w uregulowaniach prawnych oraz preferencji użytkowników. Występujące na rynku produkty do płukania tkanin, płyny i koncentraty, stanowią głównie mlecznobiałe zawiesiny, różniące się zawartością kationowych związków powierzchniowo czynnych. Aktualnie wytwórcy, chcąc sprostać oczekiwaniom konsumentów, coraz częściej wprowadzają na rynek produkty zwracające uwagę swą innowacyjną formą, np. klarowne układy lub aplikacją nowoczesnych surowców, np. ekstrakty, oleje roślinne. Od kilku lat zauważalny jest wyraźny wzrost zapotrzebowania na proekologiczne produkty, zawierające „zielone surowce”, czyli komponenty pochodzenia naturalnego, które nie wywierają negatywnego wpływu zarówno na użytkownika, jak i środowisko naturalne.
Jednocześnie prelegentka zaprezentowała płyny do płukania tkanin – będące przedmiotem prac naukowych – które mogą stanowić innowacyjne, bezpieczne w stosowaniu produkty o porównywalnych bądź zbliżonych właściwościach (fizykochemicznych oraz użytkowych) względem produktów handlowych.
Arnold Uhl, LUM
„Innowacyjne, przyspieszone testy stabilności wyrobów chemii gospodarczej zgodne z ISO/TR 13097 oraz charakteryzacja cząstek stałych surowców”
Ekspert zaznaczył, iż preparaty chemiczne stosowane w gospodarstwach domowych to często produkty dyspergujące lub emulsyjne. Zalicza się do nich m.in. pasty do butów czy płyny do zmywania naczyń. Niektóre z nich mają postać pasty, inne natomiast są preparatami o dużej lepkości. Okres przydatności do użycia tego rodzaju produktów liczony jest w latach.
Ulepszanie formulacji i kontrola jakości w trakcie produkcji wymaga rzetelnych informacji dotyczących obecnego i przyszłego ich zachowania.
W prezentacji omówiono technologię STEP (Space-and Time-resolved) dotyczącą bezpośredniego, przyspieszonego badania stabilności rozdziału emulsji i zawiesin oraz ich mieszanin w pierwotnym stężeniu. Optyczna charakteryzacja do 12 prób jednocześnie w trakcie procesu rozdziału. Przyspieszona metoda fizyczna pozwala szybko ustalić klasyfikację próbek pod kątem stabilności rozdziału. Pomiary prowadzone w zakresie temperatur od +4°C do +60°C umożliwiają ocenę stabilności produktu w czasie produkcji oraz przechowywania lub zastosowania. Arnold Uhl pokazał wyniki dotyczące badania detergentów do zmywania naczyń, produktów do pielęgnacji obuwia i środków chemii gospodarczej. Wszystkie pomiary realizowane były zgodnie z normą ISO/TR 13097:2013 – Wytyczne charakteryzacji stabilności dyspersji. Ekspert stwierdził, iż na opisaną przez prawo Stokesa prędkość rozdziału cząstek ciał stałych lub cieczy wpływa rozkład wielkości cząstek, a także różnica gęstości między cząstką a fazą ciągłą w formie ciekłej. Właściwości te należy uwzględnić, zastępując jeden składnik w (wieloskładnikowym) złożonym produkcie chemii gospodarczej w odpowiedzi na wymagania prawne lub rynkowe. Zaprezentowana podczas konferencji technologia STEP pozwala ustalić rozkład wielkości cząstek/kropli.
Gabi Ohlendorf, Clariant Produkte
„Innowacyjny kosurfaktant do zastosowania w „bezetykietowych” płynach do ręcznego mycia naczyń”
W ocenie przedstawicielki koncernu Clariant, na rynku artykułów chemii gospodarczej występuje rosnące zapotrzebowanie na łagodne i "bezpieczne“ wyroby. W tym ujęciu bezpieczeństwo dotyczy przede wszystkim wpływu na środowisko i ludzkie zdrowie. Na potencjalne szkody dla środowiska i ludzi zwracają uwagę również etykiety CLP na końcowych produktach. Zwłaszcza w segmencie środków do ręcznego mycia naczyń konsumenci szukać mają wyrobów, które nie generują ryzyka podrażnień skóry i oczu.
Przedstawiony podczas konferencji innowacyjny surfaktant na bazie cukru, który nie powoduje podrażnień skóry i oczu, umożliwiać ma opracowanie płynów do ręcznego zmywania naczyń (bez informacji H319), o bardzo dobrych właściwościach użytkowych w porównaniu do innych preparatów. Produkty, w których wykorzystano surfaktant podczas zmywania tworzą gęstą pianę, a na dłoniach pozostawiają uczucie gładkości. Ze względu na beztlenową biodegradację środka i wysoki indeks odnawialnego węgla można go wykorzystać przy formulacji wyrobów ze znakiem „Blue Angel“ lub innych wyrobów z europejską eko-etykietą.
Hermann Fuchter, Interpolymer
„Cleaning+ – chroniące rozwiązanie czyszczące”
Panelista przekonywał, iż w sektorze artykułów chemii gospodarczej konsumenci zwykle poszukują wielofunkcyjnych środków czyszczących. Tendencja ta widoczna jest także w segmencie podłóg z powłokami UV, PCW i PU, których to wytwórcy obiecują mniejszą liczbę zabiegów pielęgnacyjnych i łatwiejsze ich czyszczenie. Jednakże bez właściwej pielęgnacji podłoga będzie z biegiem czasu ulegać uszkodzeniom i straci swój pierwotny kolor. Wraz ze zwiększeniem szorstkości powierzchni zbierać się będzie na niej więcej brudu, przez co stanie się bardziej szara, a jej czyszczenie będzie trudniejsze. Dodatkowo przy stosowaniu standardowych środków czyszczących bez składnika pielęgnacyjnego zaobserwowano, że na podłodze zawsze pozostaje lepka pozostałość środków powierzchniowo czynnych, która przyciąga kurz i sprawia, że podłoga szybciej się brudzi.
Można temu zapobiec, dodając do środka czyszczącego żywicę, np. Syntran® 1560. Ekspert stwierdził, że zastępując ok. 20% cząstek stałych w preparacie środkiem Syntran 1560, zwiększa się odporność mechaniczną i ochronę przed zabrudzeniem. W zależności od stężenia, można uzyskać także efekt połysku podłogi. Syntran® 1560 zasychać ma do przezroczystej i twardej powłoki. Nie występuje w tym procesie kumulacja warstw, ponieważ powłoka jest w dalszym ciągu rozpuszczalna w wodzie i ulega odnowieniu przy kolejnym myciu.
Wartościami dodanymi produktu są tymczasowa warstwa ochronna, wypełnianie porów zapewniające ochronę przed wnikaniem kurzu, łatwe czyszczenie dzięki otrzymaniu równiejszej powierzchni po zastosowaniu środka, większa estetyka w wyniku dobrego zwilżenia i wyrównania powierzchni, połysk w zależności od zastosowanego stężenia, dobra kompatybilność i łatwość formulacji przy pH powyżej 7.
Bret Bement, BASF
„Kolejny poziom w zakresie prania w niskich temperaturach przy wykorzystaniu detergentów w płynie”
Wskazane przez mówcę najważniejsze dziś trendy w branży detergentów to obniżenie temperatury prania i rozwój bardziej kompaktowych preparatów w celu zapewnienia oszczędności energii, kosztów oraz zmniejszenia śladu węglowego w całym łańcuchu wartości. Obniżenie temperatury prania sprawia, że trudniej jest skutecznie usunąć zabrudzenia, a twórcy nowych, kompaktowych formulacji borykają się z różnymi wyzwaniami.
W trakcie konferencji przedstawiono osiągnięcie koncernu BASF, czyli opracowanie przez firmę nowego rozwiązania do prania w niskiej temperaturze, które to pozwala producentom detergentów osiągnąć wyższy poziom skuteczności prania i jest odpowiedzią na do tej pory niezrealizowane potrzeby klientów.
Koncepcja piorąca łączy w sobie najnowszą technologię polimerową BASF – produkt Sokalan HP 20 – z enzymem Lavergy Pro 104L. Ten zestaw łatwo wykorzystać w recepturach. Ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia kolejnego poziomu w zakresie prania w niskich temperaturach realizowanego przez standardowe, stężone i wysoko stężone detergenty w płynie. Jest szczególnie efektywny w temp. z zakresu 20-30°C.
Claudio Benvegnu, AkzoNobel Functional Chemicals
„Druga generacja czynników chelatujących. Czego można oczekiwać od chelatów zastosowanych w środkach czyszczących i detergentach”?
Wypełniacze są niezwykle ważnymi składnikami detergentów, wzmacniającymi lub budującymi skuteczność czyszczenia. Wypełniacz usuwa z detergentu jony metali, np. wapnia i magnezu, które mogą powodować wytrącanie się anionowego surfaktantu. Ponadto posiada szereg innych właściwości, takich jak rozpuszczanie wapiennego i magnezowego „kleju“ zatrzymującego kurz na powierzchni, kondycjonowanie wody poprzez zmniejszenie jej twardości, zapobieganie osadzaniu się kamienia, usuwanie kamienia.
To, co było podstawą prezentacji, to obserwacja eksperta, iż w ostatnich latach zmieniły się potrzeby na rynku chelatów. W przeszłości rynek był całkowicie skoncentrowany na mocy środka chelatującego, natomiast obecnie, częściowo z powodu nowych przepisów, branża potrzebuje kolejnej generacji środków. Nowa generacja czynników chelatujących musi odznaczać się wyższą skutecznością, ale powinna być także bardziej biodegradowalna, bezpieczna dla ludzkiego zdrowia i posiadać rozwinięty profil ekologiczny.
Kluczowymi cząsteczkami drugiej generacji środków są GLDA i MGDA.
– AkzoNobel, jako czołowy producent czynników chelatujących stale inwestuje w badania, rozwój oraz innowacje pozwalające znaleźć bardziej ekologiczne i oszczędniejsze rozwiązania. Firma oferuje nowe czynniki chelatujące, takie jak GLDA i MGDA, o lepszym profilu ekologicznym, pozwalające poprawić charakterystyki detergentów w świetle nowych przepisów dla tej branży, związanych z zakazem stosowania fosforanów w produktach do automatycznego zmywania naczyń – stwierdził podczas swego wystąpienia Claudio Benvegnu.
Eric-Jan de Feij, Ashland
„Poprawa właściwości pieniących – wielofunkcyjny polimer celulozowy”
Prelegent z firmy Ashland przedstawił firmową innowację. Zaczął jednak od stwierdzenia, iż znakiem rozpoznawczym wielu produktów chemii gospodarczej oraz do higieny osobistej jest pienienie oraz własności reologiczne. Coraz większym wyzwaniem staje się zapewnienie odpowiedniego poziomu pienienia, przy wykorzystaniu surowców o rozsądnej cenie, ze względu na obawy o toksyczność tradycyjnych środków pieniących, takich jak alkanoloamidy i siarczany alkilowe. Tym samym rośnie obecnie potrzeba stosowania bardziej ekologicznych technologii pieniących, które spełnią życzenie klientów odnoszące się do dużej ilości długo utrzymującej się piany, jako cechy artykułów do mycia.
W laboratoriach firmy Ashland odkryto, że modyfikowana pochodna polisacharydów redukuje napięcie powierzchniowe na styku gazu i cieczy na wystarczającym poziomie, by zwiększyć i ustabilizować właściwości pieniące produktów, takich jak detergenty do zmywania naczyń, mydło do rąk, środki czystości do twardych powierzchni i produkty do pielęgnacji ciała. Dodatkowo te naturalnie otrzymywane polimery celulozowe budują właściwości reologiczne, lepiej oddziałują na skórę i zwiększają łagodność preparatów do mycia, których są częścią. W prezentacji przedstawiono wyniki badań, które potwierdzają równoważne pienienie przy mniejszym stężeniu środka powierzchniowo czynnego. Podstawowe atrybuty tego wielofunkcyjnego polimeru potwierdzono dodatkowo za pośrednictwem pomiarów napięcia powierzchniowego, pienienia i reologii, potencjału zeta, a także na podstawie ocen członków panelu sensorycznego.
Bernd Latza, BYK-Chemie
„Więcej niż zagęszczanie: poprawa właściwości reologicznych płynnych detergentów za pomocą zmodyfikowanego mocznika”
Zmodyfikowane moczniki należą do grupy dodatków reologicznych stosowanych w różnych branżach, np. w farbach, powłokach, klejach i wyrobach chemii gospodarczej, zarówno w systemach wodnych, jak i organicznych. Prelegent podkreślił, iż tzw. pseudoplastyczność i właściwości tiksotropowe oferują szereg korzyści twórcom detergentów. Cząstki utrzymywane są w zawiesinie, a preparaty zachowują stabilność, także w czasie transportu. Jednocześnie preparaty są łatwe do nanoszenia, mogą być nakładane w natrysku lub wylewane. Pionowe przywieranie zapewnia przedłużony kontakt z powierzchniami i poprawia parametry czyszczenia.
Inaczej niż w przypadku wielu konkurencyjnych technologii dodatków reologicznych, modyfikowany mocznik znajdujący się w ofercie BYK-Chemie jest produktem ciekłym, który można dodawać do preparatów po zakończeniu produkcji. Dodatkowo moczniki te mogą zagęszczać preparaty zawierające kationowe surfaktanty, w przypadku których wiele innych reologicznych surfaktantów zawiodło. Do przykładów ich zastosowań w branży chemii gospodarczej prelegent zaliczył detergenty w płynie z substancjami zapachowymi, niewodne detergenty w płynie ze środkami wybielającym i innymi nierozpuszczalnymi cząstkami, a także zmiękczacze tkanin na bazie kationu amonowego. Oprócz tego modyfikowane moczniki stosowane są w kwasowych środkach czystości, np. do misek ustępowych, szkła i okien, a także w przemysłowych środkach czystości.
Tradycyjnie uczestnicy konferencji wypełnili anonimowe ankiety na temat poziomu organizacji konferencji oraz prezentowanych prelekcji. Oceny można było dokonać w skali 1-6 (im wyższa nota, tym lepiej). 86,8% ankietowanych wystawiło oceny 5 i 6 w odniesieniu do poziomu organizacyjnego wydarzenia (wzrost o ponad 10%, w 2016 roku było to 76,5%). 82,6% uczestników konferencji uznało, że konferencja pod względem poziomu merytorycznego zasłużyła na oceny 5 i 6.
Kolejna edycja Konferencji odbędzie się wiosną 2018 roku.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...