2018-10-25
W Siedlcach (18-19 października 2018 r.) odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018. Organizatorem było Europejskie Centrum Biznesu. W dyskusjach udział brali politycy, prezesi największych przedsiębiorstw, przedstawiciele organizacji branżowych, eksperci.
Szczyt podzielono na sesje: „Filary polskiej gospodarki przyszłości – Państwo – Gospodarka - Samorząd”; „Energetyka”; „Bezpieczeństwo”; „Gospodarka niskoemisyjna w działaniach na rzecz czystego powietrza”
W pierwszej sesji uczestnicy starali się nakreślić kierunki i uwarunkowania zrównoważonego rozwoju kraju. W tym kontekście poruszono rolę państwa w kreowaniu i gwarantowaniu rozwoju, uwzględniając także perspektywę europejską, zwłaszcza pod kątem możliwości, jakie pojawiają się w ramach nowej perspektywy budżetowej UE. Odniesiono się do strategii bezpieczeństwa Państwa z perspektywy najważniejszych sektorów gospodarki, która także musi w coraz większym stopniu uwzględniać tempo rozwoju społecznego, a także efektywne działania na poziomie samorządowym.
W sesji „Energetyka” przedstawiono branżowe inwestycje infrastrukturalne, realizowane obecnie oraz zaplanowane w najbliższej przyszłości. Zwrócono uwagę na nowe metody zarządzania energetycznymi projektami inwestycyjnymi, a także modelami finansowania tego typu inwestycji. Nie bez znaczenia był też kontekst regulacyjny projektów – potencjalne bariery, jak i możliwości, jakie dają obecne przepisy regulacyjne. Podkreślano, iż współczesne projekty nie mogą być wdrażane, bez odpowiedniego uwzględnienia europejskiej infrastruktury energetycznej. W ramach dyskusji odniesiono się też do miejsca odnawialnych źródeł energii w modelach biznesowych grup energetycznych.
Zwracano uwagę na rolę ciepłownictwa w walce z zanieczyszczeniem powietrza, co stanowiło wstęp do rozważań nad inwestycjami w ciepłownictwie, z uwzględnieniem dychotomii ciepłownictwo komunalne – prywatne. W dalszej kolejności analizowano możliwości wykorzystania sieci ciepłowniczych w kontekście ekorozwoju kogeneracji. Równie ciekawym tematem była kwestia skuteczności uchwały antysmogowej po roku od implementacji i pytania o pogodzenie interesu mieszkańców samorządów i branży górniczej.
Ciekawa była też dyskusja o elektromobilności, jej roli w gospodarce, z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Kreślono oczekiwania rynku w odniesieniu do samochodów tradycyjnych i o napędach alternatywnych. Powyższe rozważania stanowiły wstęp do omówienia polskiego projektu e-mobility na tle konkurencji i rozważań e-mobility jako elementu koncepcji smart city. Zastanawiano się, czy samochód ekologiczny musi być na prąd. Dyskutowano także o możliwych obszarach polskiej specjalizacji w elektromobilności.
Sesja „Gospodarka” odpowiadała na pytanie, co oznacza dzisiaj termin „Gospodarka 4.0”. Zastanawiano się także nad rolą państwa w kreowaniu, wspieraniu i regulowaniu nowych modeli biznesowych. Uczestnicy panelu, na podstawie własnych doświadczeń starali się również określić, czy innowacyjność należy rozumieć jako szybkie wdrożenie rozwiązań przełomowych, czy jest to raczej rozwój poprzez optymalizację. Bardzo ważnym elementem dyskusji były sposoby na pozyskanie kapitału na badania i rozwój. W drugiej części panelu skoncentrowano się nad zagadnieniami bezpieczeństwa – w kontekście inwestycji w rozwiązania poprawiające poziom bezpieczeństwa projektów, jak i również dynamiki otoczenia regulacyjnego.
Sporo uwagi poświęcono infrastrukturze i transportowi. Z jednej strony odniesiono się do kwestii planów Centralnego Portu Komunikacyjnego, jako rozwiązania dla gospodarki i logistyki kraju, Programu Rozwoju Śródlądowych Dróg Wodnych, czy znaczenia infrastruktury portowej dla rozwoju polskiej gospodarki. Z drugiej strony zastanawiano się, jak zachęcić obywateli do korzystania z transportu publicznego oraz jaką przyszłość czeka transport w kontekście wyzwań demograficznych i technologicznych. Druga część panelu skoncentrowała się wokół transportu kolejowego. W jej ramach zastanawiano się nad kluczowymi projektami kolejowymi z punktu widzenia gospodarki. Równie interesującym zagadnieniem, poruszonym podczas dyskusji była problematyka transportu intermodalnego, hubów i centrów logistycznych w strategii PKP i rosnący rynek prywatnych przewoźników cargo. Na koniec zaś zastanawiano się nad perspektywicznymi szlakami i nowymi kierunkami potoków towarów (Północ-Południe, Europa - Chiny).
W sesji „Bezpieczeństwo” na plan pierwszy wysuwała się debata o bezpieczeństwie surowcowym i przesyłowym.
Dyskutanci zastanawiali się nad stanem bezpieczeństwa surowcowego państwa z perspektywy kluczowych zasobów. Jednocześnie starano się nakreślić miejsce OZE (biokomponenty i biopaliwa) w polityce energetycznej państwa. Kolejnym tematem, jaki został poruszony, było zaawansowanie projektu Baltic Pipe, jako elementu współpracy w ramach basenu Morza Bałtyckiego oraz kwestia Nord Stream 2.
W sesji „Gospodarka niskoemisyjna w działaniach na rzecz czystego powietrza” odbyły się dwa panele: „Inwestycje energetyczne w praktyce i możliwości ich finansowania” oraz „Energetyka rozproszona jako element gospodarki niskoemisyjnej”.
Podczas Szczytu wręczono statuetki „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2018”. Statuetka „Bursztyn Polskiej Gospodarki” jest nagrodą przyznawaną osobom, instytucjom bądź firmom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i zagranicą. Nagroda jest uhonorowaniem laureatów za determinację oraz konsekwencję w realizacji podjętych zobowiązań lub wyzwań stawianych przed nimi z tytułu pełnionego stanowiska lub przyjętej strategii firmy.
Laureatami tegorocznej nagrody „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2018” zostali:
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...