2016-06-23
W dniach 15-16 czerwca 2016 r. w Krakowie odbył się III Kongres „Polska Chemia”, zorganizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.
Na rozmowy o perspektywach, strategii i wyzwaniach dla polskiego i europejskiego przemysłu chemicznego przyjechali do Krakowa przedstawiciele największych polskich i zagranicznych koncernów i organizacji działających w branży chemicznej. Panelistami byli m.in. Dorothee Arns, Executive Director w CEFIC, Petrochemicals Europe; Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen; Boyan Georgiev, Business Development Director, Region Europe, Evonik Industries; Tomasz Kalwat, prezes Zarządu Synthos; Andreas Gietl, prezes zarządu BASF Polska; Robert Stankiewicz, prezes zarządu Dow Polska; Zenon Maślona, prezes zarządu Brenntag Polska; Artur Kopeć, wiceprezes zarządu Grupy Azoty; Rafał Miland, wiceprezes zarządu PERN; Rune Mejer Rasmussen, Partner&Executive - Europe Industry Lead, Chemical Sector, IBM Global Business Services; Ilona Wołyniec, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów Inwestycyjnych PKO BP; Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, członek World Petroleum Council.
W dyskusjach podczas Kongresu wzięli również udział przedstawiciele świata nauki. Rząd reprezentowany był przez Pawła Gruzę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
– Cieszy nas, że stworzyliśmy miejsce, gdzie najważniejsi przedstawiciele administracji publicznej mogą wsłuchać się w głos przemysłu, a także szukać dróg przezwyciężenia wspólnych problemów polskiej gospodarki – powiedział Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Tematyka tegorocznego Kongresu „Polska Chemia” objęła najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania i rozwoju polskiego przemysłu chemicznego: perspektywy sektora na tle gospodarki światowej, kwestie dotyczące nowych technologii, rolę dystrybucji i transportu, politykę klimatyczno-energetyczną, badania i innowacje, inwestycje, compliance, funkcje wsparcia i rozwój kadr.
- Przemysł chemiczny jest chlubą polskiej gospodarki – podkreślił podczas sesji otwierającej Paweł Gruza.
Słowa Ministra znajdują potwierdzenie we wskaźnikach ekonomicznych. W wystąpienia otwierającym Kongres Tomasz Zieliński zwracał uwagę na znaczenie sektora: – Chemia to ok. 12% polskiego przemysłu i imponujący wzrost zatrudnienia w ubiegłych latach, który doszedł do poziomu 266 tys. miejsc w 2015 r. Nie wolno jednak zapominać, że wciąż działamy w bardzo trudnym otoczeniu regulacyjnym – przekonywał prezes PIPC.
Wiele wskazuje na to, że stosunkowo dobra sytuacja polskiej branży chemicznej ma szansę utrzymać się w kolejnych latach. Polska chemia okazała się odporna wiele wyzwań: sytuację na rynku międzynarodowym i wewnętrznym, czy kwestie regulacyjne. Jednym z atutów polskiego przemysłu chemicznego jest to, że około 70% produkcji trafia do odbiorców końcowych. Eksperci zgodnie oceniają, że to wynik, który imponuje. Dodatkowo, kanały sprzedaży polskich firm rzadko zawodzą – wypracowane przez lata zaufanie klientów jest kapitałem, z którego polska chemia umie korzystać. Atutem polskich firm są też specjalistyczne kadry.
Jednym z najważniejszych tematów Kongresu „Polska Chemia” była innowacyjność. W Debacie Strategicznej pt. „Badania i Innowacje w przemyśle chemicznym” paneliści wskazali na konieczność pogłębiania i wzmacniania współpracy z nauką i zasadność tworzenia przez przedsiębiorstwa centrów badawczych. Tworzenie centrów badawczych, oprócz podstawowej funkcji, wpływa bowiem także na tworzenie miejsc pracy i rozwój kompetencji pracowników.
Mimo pozytywnych ocen przedstawicieli branży, należy zwrócić uwagę na wyzwania, jakie stoją przed polską chemią.
Najważniejsze z nich to koszty związane z krajowymi i unijnymi regulacjami, np. dotyczącymi polityki klimatycznej.
- Dobra kondycja polskiej chemii to w dużej mierze efekt sprawnej organizacji sektora. W najważniejszych sprawach nasz przemysł umie współdziałać, choćby w kwestii regulacji dotyczących emisji CO2 i energetyki. Chemia ma sprawnego rzecznika – Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, która jest postrzegana jako jeden z liderów tego typu organizacji w Europie. Reprezentujemy sektor przed administracją publiczną krajową i unijną, zabiegając o jego interesy. Tym samym działamy na rzecz całej polskiej gospodarki, której podstawą jest przemysł chemiczny – ocenił Tomasz Zieliński.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...