2016-04-19
W Warszawie odbyła się druga edycja konferencji R&D Summit, którą zorganizowało techBrainers. Wzięło w niej udział blisko 30 prelegentów, ponad 100 zarejestrowanych firm i organizacji oraz ponad 170 uczestników.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pionier w dziedzinie innowacji Bradford L. Goldense, założyciel i prezes Goldense Group z USA; Pierre Orlewski z Goodyear Innovation Center Luxemburg; prof. Piotr Kula, jeden z założycieli Advanced Graphene Products; Jarosław Mastalerz, wiceprezes zarządu mBank oraz Marcin Hejka, wiceprezes Intel Capital.
W trakcie spotkania mówiono o kierunkach, w jakich dążą innowacyjne działania na globalnych rynkach, o mierzeniu innowacji, najciekawszych polskich aplikacjach przygotowujących się do implementacji, ale także 12o tym jak kreować innowacyjne produkty, by odnosiły one komercyjny sukces, a także o tak na pozór niszowych sposobach tworzenia innowacji, jak wykorzystanie kosmicznego IP, które jest bardziej dostępne przedsiębiorcom i użytkownikom niż mogłoby się wydawać.
W wyniku prowadzonych debat uczestnicy doszli do następujących wniosków:
- Polska może skorzystać na tzw. „leap frog effect”,
- Takie pojęcia, jak Big Data, API Economy, miniaturyzacja i inteligentne technologie (micro, nano, smart), ochrona własności intelektualnej to top trendy R&D na najbliższe lata,
- Szefowie i liderzy R&D zrzeszani w techBrainers R&D Club są ekspertami, których cechuje wysoka kreatywność, ciekawość i potrzeba poszukiwania nowych rozwiązań, ale jak wykazała konferencja wielu z nich jest osamotnionych w swoich potrzebach, wizjach i ambicjach, które to nie do końca mogą się rozwinąć w polskich korporacjach. Brak jest bowiem właściwej strategii budowania innowacyjności w korporacjach, nie ma kultury korporacyjnej sprzyjającej innowacyjności oraz nie zawsze istnieje szansa na skonfrontowanie swoich problemów z innymi specjalistami R&D spoza struktur firmowych.
- Główną potrzebą polskiego środowiska R&D jest potrzeba dialogu zarówno z osobami z ich branży, jak i spoza niej, ze specjalistami z Polski i ze świata, z innymi szefami R&D, a także z naukowcami, badaczami, biznesmenami,
- Wbrew pozorom osiągamy, jako Polacy i twórcy innowacyjnych produktów, wiele sukcesów, jednak kompletnie nie potrafimy się nimi cieszyć, opowiadać o nich i budować na nich swojej wartości.
- Głównymi barierami polskiej innowacyjności są zachowawczość, brak zaufania do innych, strach przed porażką.
- Cele jakie stoją przed polskimi działami R&D to łączyć siły w ramach filozofii open innovation, uczyć się nowych i wciąż poszerzać, udoskonalać i wykorzystywać już dostępne na rynku spektrum narzędzi usprawniających innowacyjne działania w przedsiębiorstwach, a także „dążyć do cross-branżowości i burzyć mentalne silosy w korporacjach”.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...