2015-10-25
W Puławach odbyło się Forum „Woda dla przemysłu. Przemysł a środowisko wodne i ochrona gleb”. Dwudniowe Forum (18-19 września 2014 r.) zgromadziło wielu gości.
„Prawdziwy sukces w biznesie to nie tylko wiodąca pozycja na rynku i rosnące słupki indeksów giełdowych, ale także umiejętność łączenia efektywności gospodarczej z odpowiedzialnością za środowisko naturalne oraz społeczne zaufanie do prowadzonej działalności. Dzięki właściwej polityce ekologicznej, zintegrowanemu zarządzaniu gospodarką wodno-ściekową i emisyjną oraz działaniami na rzecz społeczności lokalnych, uczestnicy Forum tworzą pozytywny obraz biznesu i budują pomyślną przyszłość naszego kraju. Wierzę, że Forum znacząco przyczyni się do promocji odpowiedzialnego gospodarowania zasobami wodnymi w kraju i regionie” – stwierdził Wojciech Wilk, wojewoda lubelski w liście przekazanym organizatorom spotkania - Zespołowi powermeetings.eu.
O tym jakie konkretnie działania inwestycyjne w obszarze wodno-ściekowym zostały podjęte w ostatnich latach przez ZA Puławy oraz o tym jakie są jeszcze planowane uczestnicy Forum dowiedzieli się od Janusza Kucharskiego, reprezentującego Sekcję Rozwojową Energetyki ZA Puławy.
Andrzej Kulon, naczelnik Wydziału, reprezentujący Departament Zasobów Wodnych, Wydział Prawno-Organizacyjny w Ministerstwie Środowiska; Michał Jabłoński, starszy specjalista, Departamentu Ochrony Środowiska, Wydziału Najlepszych Dostępnych Technik w Ministerstwie Środowiska oraz Małgorzata Woźnicka, reprezentująca Program Zagrożenia i Ochrona Wód Podziemnych w Państwowym Instytucie Geologicznym mówili na temat zasobów wodnych kraju w kontekście potrzeb przemysłu. Przedstawili nową filozofię w zarządzaniu i nowe obowiązki dla korzystających z zasobów.
Andrzej Kulon przedstawił też podstawowe założenia reformy gospodarki wodnej, o której mówi się, że będzie rewolucją dla polskiej energetyki, m.in. dlatego że wprowadzi obowiązkową opłatę dla przemysłu energetycznego za korzystanie z zasobów wodnych, szczególnie dla otwartych systemów chodzenia.
O Dyrektywie IED w kontekście wymagań dla obszaru środowisko wodne i powierzchnia ziemi traktował wykład Michała Jabłońskiego.
Małgorzata Woźnicka omówiła natomiast problem gospodarowania zasobami wód podziemnych w naszym kraju w świetle potrzeb przemysłu.
Prezentacje wygłoszone w panelu drugim Forum skupione były wokół zagadnień związanych z nowymi obowiązkami w zakresie ochrony przed zanieczyszczeniem gruntu i wód, w tym szczególnie wokół problemu konieczności wykonywania sprawozdań bazowych, czyli raportów początkowych, które budzą aktualnie spore zaniepokojenie po stronie przemysłu.
Udział w tym panelu wzięli: Małgorzata Szymańska, Główny Specjalista ds. Środowiska, J.S. Hamilton Poland S.A., która omówiła podstawowe problemy i zagrożenia związane z raportami początkowymi; Tomasz Stuczyński, reprezentujący SGS EKO-PROJEKT Sp. z o.o., który skupił się na kwestii metodyki identyfikacji stanu środowiska gruntowo-wodnego dla potrzeb raportu początkowego w kontekście wiarygodności badań oraz Zbigniew Kozłowski, Adwokat, CMS Cameron McKenna, który uwagę gości Forum skupił na zasadach odpowiedzialności i obowiązkach podmiotów gospodarczych w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą lub szkody w środowisku.
Wykłady w panelu drugim zamknęło wystąpienie Mariusza Radziszewskiego, naczelnika, Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki, który podjął temat dostosowania krajowej energetyki w zakresie ochrony gleby i wody.
Pierwszy dzień Forum zakończyła dyskusja panelowa: „Forum myśli i idei: wyzwania na przyszłość a potrzeby i możliwości przemysłu”.
Obrady drugiego dnia Forum rozpoczęła Agnieszka Skorupińska, adwokat i członek zespołu Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych w Kancelarii Prawnej Dentons, która w swoim wystąpieniu wróciła do zagadnień związanych z raportami początkowymi, nakreślając m.in. dokąd zmierzają te nowe, istotne zobowiązania dla przemysłu.
Istotną częścią wydarzenia był panel „Forum technologii a praktyka przemysłowa - case studies i dostępne rozwiązania technologiczne”.
Mariusz Iwanejko, Business Development Manager, BLEJKAN Sp. z o.o. przedstawił system Primus Line - bezwykopowa renowacja rurociągów ciśnieniowych wysokich ciśnień 21. wieku.
Elastyczne zwiększenie wydajności oczyszczania ścieków przemysłowych poprzez uzupełnienie deficytu tlenowego w reaktorze biologicznym było tematem wystąpienia Tomasza Bławuta, eksperta Messer Polska Sp. z o.o.
Maciej Dobrosielski z firmy NALCO omówił zastosowanie 3D Trasar na obiegach kotłowych.
Problematykę wodochronnego zabezpieczenia budynków i budowli zaprezentował Janusz Banera, Sales Manager – Performance Flooring & Waterproofing, BASF Polska Sp. z o.o.
Andrzej Pałka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Protection Technologies, DuPont Poland przedstawił natomiast możliwości zastosowania kombinezonów ochronnych DuPont™ Tyvek® w przemyśle i w gospodarce wodno-ściekowej.
Prezentację zamykającą Forum, tuż przed zaplanowanym zwiedzaniem ZA Puławy, wygłosił Robert Kosik z Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy. Przedstawił stan obecny i zamierzenia związane z monitoringiem zanieczyszczeń Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy w gospodarce ściekowej. Uczestnicy spotkania mogli następnie osobiście przekonać się jak zastosowane w tej firmie rozwiązania sprawdzają się w codziennej praktyce.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...