2015-10-25
Już po raz 11 spotkali się w Toruniu przedstawiciele przemysłu chemicznego, by uczestniczyć w Forum Ekologicznym Branży Chemicznej (8-10 października 2014 r.). Wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz polskiego przemysłu chemicznego i jak zawsze przyniosło kilka bardzo interesujących wystąpień zaproszonych gości, zorganizował Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”.
Forum tradycyjnie było miejscem wymiany doświadczeń kadry menedżerskiej oraz ekspertów branży chemicznej zajmujących się zagadnieniami ochrony środowiska. Dwudniową konferencję otworzyło wręczenie certyfikatów wdrożenia Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care. Przybliżono też główne założenia programu „Odpowiedzialność i Troska” w Polsce. W tym celu przypomniano, że wymaga on wdrożenia, ewidencji i śledzenia kluczowych wskaźników, które odnoszą się do takich obszarów, jak ochrona środowiska, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo procesowe (w tym bezpieczeństwo w dystrybucji chemikaliów) oraz bezpieczeństwo pracy. W 2013 r. w programie „Odpowiedzialność i Troska” uczestniczyły w naszym kraju 32 firmy. 22 spośród nich zajmują się produkcją chemikaliów, osiem specjalizuje się w dystrybucji i transporcie chemikaliów, a dwie gospodarują odpadami.
Forum Ekologiczne obfitowało w wiele interesujących wystąpień i prezentacji. Przykładowo Magdalena Andrejczuk z Forum Odpowiedzialnego Biznesu przybliżała założenia CSR w kontekście budowania strategii firmy, a Liliana Anam z CSR Info opowiadała o wdrożeniu w UE obowiązkowego raportowania w zakresie przedsięwzięć i działań CSR.
Dwa wystąpienia dotyczyły problematyki szeroko pojętego bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym. Paweł Zawadzki z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego przybliżył zasady wprowadzanego przez PIPC programu „Bezpieczna Chemia”, którego celem jest promocja zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego. Z kolei Lesław Górniak z Instytutu Chemii Przemysłowej mówił o samej istocie kultury bezpieczeństwa chemicznego.
Przedstawiciele dwóch wiodących firm chemicznych w naszym kraju kwestię bezpieczeństwa omówili na przykładzie własnych przedsiębiorstw. Agnieszka Majchrzak z PKN Orlen scharakteryzowała instalacje przemysłowe płockiego koncernu pod kątem ich bezpieczeństwa i sprawności działania, zaś Piotr Grobelny z PCC Rokita opisał zarządzanie zmianą w przemyśle chemicznym na przykładzie rozwiązań wdrażanych w zakładach w Brzegu Dolnym.
Drugi dzień Forum Ekologicznego upłynął na omówieniu zagadnień prawnych, które wpływają na funkcjonowanie branży chemicznej. Skupiono się m.in. na systemie REACH i wynikającym z niego nowym podejściu do oceny i zarządzania chemikaliami w aspekcie zagrożeń dla zdrowia człowieka i środowiska. Przedstawiono również nowe obowiązki przedsiębiorców w zakresie zarządzania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Osobną uwagę poświęcono problematyce pozwoleń zintegrowanych, raportów początkowych oraz systemowi ETS.
Jednym z patronów Forum Ekologicznego był magazyn „Chemia i Biznes”.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...