2016-10-14
W Warszawie odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nafta Gaz Chemia 2016, zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich. Uczestnikami byli m.in. przedstawiciele rządu, członkowie zarządów firm z sektora nafty, gazu, energetyki i chemii, przedstawiciele firm doradczych i konsultingowych.
Część I
Otwierający konferencję Krzysztof Tchórzewski, minister energii przedstawił założenia krajowej strategii energetycznej. Jest ona podporządkowana zapewnieniu bezpieczeństwa Polski i przewiduje dywersyfikację dostaw paliw płynnych, rozbudowę terminali naftowych i gazowych, a także wzrost wartości przedsiębiorstw energetycznych znajdujących się pod kontrolą Skarbu Państwa. Jako przykład działań proinnowacyjnych podał program budowy polskiego samochodu elektrycznego, który rozwiąże wiele problemów logistycznych i ekologicznych.
Minister zwrócił także uwagę, że zasady działania rynku powinny być równe dla wszystkich jego uczestników i w takim samym stopniu powinni być oni odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa dostaw. Dodał, że obecna polityka jest realizowana przede wszystkim przez projekty dywersyfikacyjne obejmujące terminal LNG oraz projekt tzw. Bramy Północnej.
W pierwszej sesji konferencyjnej uczestnicy dyskutowali głównie o miejscu sektorów nafty, gazu i chemii w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (Plan Morawieckiego). Wskazywali na konieczność porozumienia ponad podziałami politycznymi dla realizacji strategicznych interesów kraju w sektorze energetycznym. Podkreślano, że podstawowym celem w tym zakresie jest przemodelowanie systemu dostaw gazu do Polski, tak by sprowadzić dużo tańszy surowiec niż ma to miejsce w tej chwili.
Paneliści poruszali też sprawę utworzenia Narodowego Instytutu Technologicznego, który skoordynuje działalność zaplecza naukowo - badawczego, znajdującego się w rękach państwa, a także sprawy rozwoju energetyki jądrowej opartej na wielofunkcyjnych reaktorach wysokotemperaturowych i rozwoju przemysłu chemicznego niezbędnego dla konkurencyjnej gospodarki. Zwrócili ponadto uwagę na korzyści płynące z wdrożenia do produkcji oryginalnego samochodu elektrycznego.
W tej sesji w debacie uczestniczyli: Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN Orlen; Adam Gawęda, senator PiS; Mateusz Kędzierski, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii w Ministerstwie Energii; Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG; Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej; Jan Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju; Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego.
Część II
Region Morza Bałtyckiego jako konkurencyjny rynek dostaw gazu był tematem kolejnej debaty podczas konferencji Nafta Gaz Chemia.
W dyskusji uczestniczył m.in. Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W swoim wystąpieniu skupił się na bałtyckich strategiach dostaw ropy i gazu LNG. Mówił o konieczności stworzenia europejskiej sieci gazociągów od szelfu norweskiego aż do chorwackiej wyspy Krk na Adriatyku. W jego opinii, obecna strategia europejska jest dla Polski niekorzystna, gdyż zakłada, że gaz dla Europy Środkowej dostarczany będzie z Rosji przez Niemcy gazociągami Nord Stream. Na szczęście jednak po rozbudowaniu gazoportu w Świnoujściu do zdolności 7,5 mld m3 oraz uruchomieniu połączenia gazociągowego Dania-Polska (10 mld m3) energetyczna sytuacja Polski ulegnie zasadniczej zmianie.
Minister Naimski poruszył temat tzw. Bramy Północnej, realizacja której ma na celu znaczące zmniejszenie wolumenu rosyjskiego gazu nabywanego przez Polskę w ramach kontraktów długoterminowych. Podkreślił ponadto znaczenie działań na rzecz zróżnicowania kierunków dostaw gazu do regionu Bałtyku, Polski i Europy Środkowej, jako warunku, który musi być spełniony aby mówić o konkurencyjnym rynku gazu.
W dalszej części debaty, już przy udziale innych panelistów, dyskusja koncentrowała się wokół dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Przedstawiciele polskich firm i rządu przekonywali, że projekt sprowadzenia gazu z Norwegii to przedsięwzięcie opłacalne ekonomicznie. Norwegowie (Hay Fieten, Senior Vice President in Marketing and Trading w firmie Statoil oraz Kjell Arne Nielsen, radca handlowy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce) mówili o warunkach, które muszą być spełnione, aby gaz z Morza Północnego do naszego kraju w ogóle dotarł. Z kolei Søren Juel Hansen, przedstawiciel duńskiego operatora gazociągów przesyłowych Energinet.dk opowiedział się za integracją rynków gazu w Polsce i Danii.
Część III
Podczas konferencji Nafta Gaz Chemia rozmawiano także o miejscu przemysłu chemicznego w polskiej gospodarce i jego potrzebach.
Starano się odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób wydłużyć łańcuch wartości polskiej chemii i czy energia jest hamulcem rozwoju, czy też szansą na wzrost konkurencyjności sektora? Próbowano także określić więzi surowcowe oraz miejsce polskiej chemii na rynku europejskim i światowym. W ocenie dyskutantów, wyzwaniami stojącymi przed branżą chemiczną w Polsce są ciągle rosnące koszty powodowane polityką klimatyczną i regulacjami środowiskowymi oraz zagrożenie pozycji konkurencyjnej wynikające m.in. z przygotowywanego Transatlantyckiego Porozumienia Handlowo-Inwestycyjnego (TTIP) i istnienia tanich surowców w USA.
Aby wszystkie te problemy przezwyciężyć, potrzebne jest wsparcie administracji państwowej, zwiększenie innowacyjności i mocy produkcyjnych oraz dostęp do kapitału. Nie bez znaczenia jest też edukacja społeczna i poprawa wizerunku branży chemicznej, nie tylko jako sektora dającego miejsca pracy, ale też sektora innowacyjnego. W tym celu Polska Izba Przemysłu Chemicznego zainicjowała i rozwija kampanię „Polska Chemia”.
Przedstawiciele sektora finansowego wyrazili natomiast pogląd, że banki są zainteresowane rozwojem przemysłu chemicznego, oferują rozmaite rozwiązania dostępności do kapitału i oczekują innowacyjności, bo innowacje w tym sektorze przekładają się na poprawę sytuacji w innych branżach.
W tej części dyskusji uczestniczyli Łukasz Zalicki z firmy EY, a także Michał Bieniek, prezes Apeiron Synthesis; Mateusz Gramza, prezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn; Marek Jagieła, dyrektor BASF Polska; Artur Kucia, dyrektor PKO BP; Paweł Kwiecień z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Robert Stankiewicz, prezes Dow na Polskę i kraje bałtyckie.
W kolejnej debacie poświęconej przemysłowi chemicznemu rozmawiano o innowacjach i ich znaczeniu w branży. W tej części wskazywano na bodźce i przeszkody w rozwoju polskiej chemii, a także na udział polskich innowacji i technologii w inwestycjach w polskim przemyśle chemicznym. Poruszono też sprawę biotechnologii, która w USA dostarcza surowców wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym, samochodowym i w chemii gospodarczej. Biotechnologia napotyka jednak na bariery związane z wykorzystaniem ziemi uprawnej dla roślin przemysłowych i stanowi konkurencję dla produkcji żywności. Posumowanie debaty miało wydźwięk optymistyczny. Rozwój chemii będzie determinował rozwój całej gospodarki, a źródłem innowacji może być zarówno zakup firm i ich technologii, jak i rozwijanie własnych technologii.
W tym panelu udział wzięli Andrzej Krueger, dyrektor Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia"; Michał Bieniek, prezes Apeiron Synthesis; Jerzy Majchrzak, ekspert PIPC; Piotr Pietrzak, Chief Technology Officer w IBM Poland & Baltics; Katarzyna Ruczka, dyrektor Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn; Marek Wilmanowicz, dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego; Adam Żurek, dyrektor Grupy Azoty.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...