2015-10-25
W Szczecinie (23-24 października 2014 r.) odbyło się VI Międzynarodowe Forum Naukowo-Gospodarcze Chemika Expo 2104. Organizatorami wydarzenia byli: Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” w Szczecinie, Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT w Szczecinie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Szczecinie oraz ZukunftsAgentur Brandenburg we Frankfurcie n. Odrą.
Tegoroczna edycja tego biznesowo-naukowego spotkania postawiła przed uczestnikami pytanie – „Czy dzisiejsze odpady mogą być przyszłością przemysłu chemicznego i opakowaniowego?”
Pierwszy dzień forum obfitował w wystąpienia dotyczące zastosowania materiałów kompozytowych oraz ich szerszego udziału w przemyśle. Swoje doświadczenia w tej dziedzinie zaprezentowali m.in.: dr Johannes Ganster z Fraunhofer IAP z Nieiemiec, dr Adam Jaszkiewicz z firmy BASF AG z Niemiec, prof. Volker Aistaedt z Uniwersytetu w Bayreuth w Niemczech czy dr Andreas Mautner z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii.
Dzień ten upłynął pod znakiem warsztatów praktycznych w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT, gdzie uczestnicy zwiedzali laboratoria i hale półprzemysłowe, oraz zapoznawali się z możliwościami badawczymi Centrum. Takie praktyczne ukazanie działań naukowych i zderzenie ich z praktyką przemysłową stanowią bardzo dobre rokowania na poszukiwanie wspólnych projektów badawczych czy rozwiązań biznesowych.
Drugie dzień Forum to szerokie spojrzenie na region zachodniopomorski i jego możliwość zaimplementowania nowych rozwiązań technicznych w duchu „Z odpadów do zasobów – korzyści dla firm”.
W tym dniu prezentowane prelekcje oraz panele dyskusyjne ukierunkowane były na realia biznesowe i przemysłowe, które pokazywały i wyjaśniały pojęcie „Circular Economy”, jako praktycznego rozwiązania w gospodarce.
Zaprezentowano doświadczenia w tym zakresie, m.in. portu w Rotterdamie (Holandia) – gdzie zostały pokazane możliwości przygotowania się przez firmy do nowego podejścia związanego z gospodarką bezodpadową – prezentację wygłosił Marthien van Eersel (Holandia).
W swoim przemówieniu otwierającym Forum dr Wojciech Drożdż – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego podkreślił rolę takich działań w naszym regionie w perspektywie nowego finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak zaznaczył „takie ukierunkowanie działań oraz wspólne inicjatywy przedsiębiorstw oraz sfery nauki będą obecnie bardzo wysoko oceniane i promowane przez zarząd województwa.
Kolejni paneliści skupiali się na praktycznych działania i rozwiązaniach w przemyśle, które są innowacyjnymi wdrożeniami. O swoich osiągnięciach i próbach realizacji zasady „Twój odpad może być dla mnie produktem”, mówili m.in. Dorota Jasina, dyrektor Kemipol sp. z o.o. w Policach czy Mirosław Warenik, dyrektor ds. rozwoju w filmie Fosfan S.A. w Szczecinie.
W kolejnych panelach mówiono o możliwości szerszego wykorzystania paliw alternatywnych oraz redukcji dwutlenku węgla w przemyśle. Szerszego podejścia biznesowego do tych zagadnień szukali przedstawicieli firm, m.in.: Dariusz Dzięgielewski z Remondis, Piotr Aulich z Green Power z Gorzowa Wielkopolskiego czy Arkadiusz Janowicz, burmistrz Myśliborza.
Zostały również zaprezentowane możliwości rozwiązań dofinansowania takich działań prze instytucje państwowe.
Nie zabrakło też praktycznego ukazania łączenia dobrych praktyk poprzez współpracę nauka – przemysł, jaki już od kilku lat realizowany jest w województwie zachodniopomorskim - poprzez projekty w ramach inicjatywy CORENT (NCBiR), czy projekt o akronimie R4R (7 Program Ramowy UE), którego realizatorem jest Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” ze Szczecina. O tych projektach i możliwościach szerokiej współpracy w regionie mówili m.in.: Jacek Drożdżal i Jaśmina Solecka – Klaster Chemiczny oraz prof. Artur Bartkowiak – CBIMO ZUT w Szczecinie.
Podsumowując wydarzenie, warto wspomnieć, że do grodu Gryfa zjechali goście z całej Polski oraz zagranicy (Niemiec, Belgii, Holandii, Szwecji, Austrii i Japonii). Podczas forum obecnych było blisko 150 uczestników.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...