2015-10-25
W Warszawie (12 października br.) odbyła się konferencja ,,Chemical Industry Summit & Awards Gala”. Wydarzenie było dobrą okazją, by spojrzeć na sytuację w polskim i światowym przemyśle chemicznym.
Czwartą już edycję „Chemical Industry Summit & Awards Gala” otworzyło przemówienie na temat przyszłości europejskiego przemysłu chemicznego. Alexis Brouhns, dyrektor generalny Solvay Europe mówił o wyzwaniach stojących przed Europą w kontekście rosnących w siłę rynków azjatyckich. Udowodnił, że Europa bardzo szybko traci udziały w światowym przemyśle chemicznym i staje się rynkiem coraz mniej konkurencyjnym. Niemal wszystkie wskaźniki pokazujące dane na temat produkcji, sprzedaży, w tym sprzedaży eksportowej, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacząco się pogorszyły. Wystąpienie przedstawiciela Solvay Europe nadało ton dalszej debacie.
Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty podkreślał silną pozycję swojej firmy w przemyśle nawozowym i gazowym, wspominając także o wymiernych efektach, jakie daje liberalizacja rynku gazowego w Polsce. Jednocześnie podnosił wkład inwestycji, jako tego czynnika, który przesądza o sukcesie w przemyśle chemicznym.
- Bez dalszego rozwoju nie mielibyśmy szans na utrzymanie pozycji jednego z europejskich liderów w produkcji chemicznej. W ten sposób chcemy budować nie tylko pozycję Grupy Azoty, jako europejskiego championa, ale także całego przemysłu chemicznego i polskiej gospodarki – ocenił Paweł Jarczewski.
W podobnym tonie wypowiadał się Michał Sołowow, właściciel firmy Synthos.
- Inwestujemy w innowacje, bo to jedyny sposób na dalszy rozwój. Za nami dwie wielkie inwestycje kauczukowe prowadzone w oparciu o licencje nabyte od globalnych potentatów, takich jak Michelin i Goodyear. Mamy opracowanych sześć absolutnie innowacyjnych typów kauczuku SSBR i od 2016 r. będziemy mieli już zakontraktowany pełen popyt na te produkty. Co ważne, są one niedostępne u naszych europejskich konkurentów. Tylko w ten sposób możemy się umacniać, bo w segmencie kauczuków masowych jesteśmy skutecznie wypierani i to także z polskiego rynku przez tańsze kauczuki sprowadzane z Rosji – stwierdził Michał Sołowow.
Swoją opinię o przyszłości polskiego i europejskiego rynku chemicznego wyraził również Robert Stankiewicz, prezes zarządu Dow na Polskę i kraje bałtyckie. Uznał, że Europa jest na tyle dużym i bogatym rynkiem, że przemysł chemiczny z niej nie zniknie, choć jednocześnie przyznał, że swoje największe inwestycje Dow Chemical przeprowadza obecnie na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych.
Inna z konferencyjnych dyskusji toczyła się wokół sytuacji polskiego przemysłu wobec europejskich wyzwań. Prelegenci debatowali m.in. o pozyskiwaniu kapitału dla nowych inwestycji w branży chemicznej oraz o integracji polskiego rynku chemicznego i jej wpływu na wzrost znaczenia rodzimej chemii w Europie. Podkreślano wagę zaangażowania sektora bankowego w finansowanie innowacyjnych projektów.
Ostatni panel: „Innowacje jako źródło konkurencyjności europejskiej chemii” zainaugurowało wystąpienie Ann Nuyttens, prezes Silica Global Business Unit, Solvay. Opowiedziała ona o coraz bardziej nasilających się wyzwaniach klimatycznych stojących przed europejską chemią. Oceniła, że dla wielu przedsiębiorstw chemicznych sprostanie tym wymogom stanowi w tej chwili priorytet, jeśli chodzi o modelowanie własnej strategii.
Liderzy polskich firm definiowali natomiast innowacyjność w kontekście działalności własnych przedsiębiorstw. Grzegorz Czul, prezes spółki Fluor uznał, że główną inspiracją do wdrażania innowacji jest chęć utrzymania raz zdobytej pozycji firmy i odpowiedzialność za jej los. Marek Jagieła z BASF Polska uznał, że innowacyjność to warunek konieczny do utrzymania przewagi konkurencyjnej, a Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu zapowiedziała istnienie sporych środków finansowych, będących wkrótce do rozdzielenia na inwestycje w innowacje.
- Innowacja to nowy pomysł, ale zawsze musi być on połączony z wdrożeniem danego rozwiązania do przemysłu, czyli dotarciem do klienta i sprzedażą. Patrząc na naszą współpracę z firmami Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych widzimy, jak bardzo specjalizuje się współczesna chemia. Działy badawczo – rozwojowe największych koncernów wiedzą, że nawet przy wielkich nakładach nie są w stanie być najlepszymi we wszystkich dziedzinach chemii, często bardzo specjalistycznych. Stąd konieczność współpracy z małymi firmami technologicznymi – powiedział Michał Bieniek, prezes spółki Apeiron Synthesis.
Konferencję zwieńczyła gala, podczas której rozdano nagrody. Poniżej wyniki konkursu ,,Diamenty Polskiej Chemii” w 11 kategoriach:
1. Lider CSR – Anwil
2. Lider Ekologii – Alwernia
3. Produkt Roku – Dow Polska
4. Lider Innowacji Roku – Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn
5. Podmiot Finansujący Roku – PKO Bank Polski
6. Inwestor w Kapitał Ludzki – Fluor S.A.
7. Doradca Strategiczny Roku – PwC Polska
8. Doradca Prawny Roku – CMS
9. Inwestycja Roku – Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy
10. Osobowość Roku – Michał Sołowow
11. Top Executive Roku – Paweł Jarczewski
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...