2023-11-16
Podstawowe zrozumienie biodegradacji polimerów było jednym z tematów Europejskiej Konferencji Detergentowej, która odbyła się w trakcie kongresu Sepawa w Berlnie. Prezentację poświęconą temu zagadnieniu przygotował prof. Andreas Künk z koncernu BASF.
Dzięki swoim unikalnym właściwościom polimery rozpuszczalne w wodzie znajdują zastosowanie w wielu produktach, takich jak środki higieny osobistej i domowej czy preparaty rolnicze. W prezentacji pokazano, w jaki sposób zdobytą wiedzę dotyczącą biodegradacji strukturalnych polimerów biodegradowalnych można zaadaptować i przenieść do polimerów rozpuszczalnych w wodzie.
Polimery strukturalne okazały się być wzorem do naśladowania w badaniach biodegradacji polimerów.
- W ciągu ostatnich lat wraz z naszymi partnerami opracowano różne technologie w celu wyjaśnienia losu materiałów polimerowych w glebie. Znakowanie 13C w połączeniu z różnymi technikami analitycznymi umożliwiło ilościowe śledzenie materiału polimerowego podczas procesu biodegradacji i zamknięcie bilansu masowego. Przedstawiono dowody na to, że węgiel pochodzący z syntetycznych polimerów biodegradowalnych jest włączany do aktywnej biomasy mikroorganizmów podczas procesu biodegradacji. Zidentyfikowano mikroorganizmy i enzymy z różnych gleb, co świadczy o szerokiej gamie grzybów i bakterii – tłumaczył w wykładzie przedstawiciel BASF.
Jak dodał, głębokie zrozumienie losu polimerów rozpuszczalnych w wodzie można osiągnąć jedynie dzięki całościowemu podejściu do tematu, począwszy od struktury chemicznej po metody badawcze, od czynników środowiskowych po biologię (enzymy drobnoustrojów). Badanie biodegradacji polimerów rozpuszczalnych w wodzie w laboratorium może opierać się na istniejących metodach badawczych opracowanych dla małych cząsteczek oraz tworzyw sztucznych, przy czym może być konieczne dostosowanie ze względu na odmienny charakter materiału w trakcie prac. Ponadto znakowanie 13C i wzbogacanie mikrobiologiczne mogą zapewnić cenny wgląd w procesy biodegradacji.
W trakcie wykładu zaprezentowano wstępne wyniki oraz propozycję programu badań biodegradacji dla polimerów rozpuszczalnych w wodzie.
WięcejSklep
“Chemia i Biznes” nr 6/2023
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2023
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2023
25.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Wpis zaawansowany w Katalogu Firm
861.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Kompozyt – Expo atrakcyjne dla branży
W Krakowie odbyła się 12 edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i...
Nowości na Taropaku w Poznaniu
Ponad 10 tys. zwiedzających, 100 wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi...
XII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej dla ponad 190 osób
6 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyła się 12 edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii...
Bogactwo nowości na in-cosmetics Global w Barcelonie
W Barcelonie odbyły się kosmetyczne targi in-cosmetics Global. To jedna z najważniejszych europejskich wystaw...