2022-06-15 / Autor: Monika Gajdak, Aneta Łuczak, Hal Sp. z o.o.
Najlepszym i powszechnie znanym przykładem jest obecna sytuacja związana z olejem palmowym. Jego niezrównoważona produkcja doprowadza do utraty olbrzymich powierzchni lasów deszczowych, bezpośredniego zagrożenia dla wielu gatunków zwierząt. Dodatkowo środki ochrony roślin stosowane na niecertyfikowanych przez organizację RSPO plantacjach zanieczyszczają glebę, środowisko i wodę, co przekłada się także na poziom życia ludności i przyczynia się do postępujących zmian klimatu.
Stosowanie surowców pochodzących z certyfikowanych upraw jest jednym ze sposobów ograniczenia opisanych powyżej skutków. Możliwe jest również zastąpienie oleju palmowego innym olejem roślinnym. W dalszej perspektywie tendencja do zmiany oleju mogłaby doprowadzić jednak nie do rozwiązania problemu, a przeniesienia go na inny obszar i surowiec roślinny.
Myśląc o naturalnym pochodzeniu, pamiętajmy też o grupie surowców mineralnych. W niektórych przypadkach wybór „naturalności” nie jest równoznaczny z odpowiedzialnym pozyskiwaniem. Przykładem takiego surowca może być siarczan sodu – który standardowo w przemyśle powstaje jako produkt uboczny. W przyrodzie występuje zaś w bardzo małych ilościach, więc jego pozyskiwanie jest mniej ekologiczne, gdyż pozostawia większy ślad działalności człowieka w przyrodzie.
Proces produkcji
Zrównoważony proces produkcji ukierunkowany jest na wytwarzanie produktów nie tylko przy jak najmniejszym wpływie na środowisko, ale też i przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników i konsumentów oraz wysokiej jakości produktów. Proces powinien wykorzystywać innowacyjne rozwiązania i nowe technologie w celu zmniejszenia zużycia energii i wody, emisji dwutlenku węgla oraz ilości odpadów. Przedsiębiorstwa realizują te założenia na różne sposoby: modernizują infrastruktury produkcyjne, budują instalacje umożliwiające wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (słońca, wiatru lub wody) czy przyzakładowe oczyszczalnie ścieków.
„CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...