2022-06-15 / Autor: Monika Gajdak, Aneta Łuczak, Hal Sp. z o.o.
Zrównoważony rozwój to pojęcie, które, choć zostało zdefiniowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wciąż jest aktualne i cieszy się stale rosnącą popularnością. Jego założeniem jest rozwój społeczno-gospodarczy, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego, co w doskonały sposób oddaje zapis Raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 roku: „(…) zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”.
Obecnie zrównoważony rozwój opiera się na 17 celach zawartych w dokumencie „Przekształcamy nasz świat: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, opracowanym we wrześniu 2015 roku w trakcie Zgromadzenia ONZ w Nowym Jorku. Część celów w bezpośredni sposób dotyczy przemysłu, w tym także przemysłu detergentowego – poprzez przeciwdziałanie zmianom klimatu i ich skutkom, ochronie zasobów wodnych, ekosystemów lądowych i przeciwdziałaniu szeroko pojętej degradacji. Osiągane jest to przez wpływ na sposób pozyskiwania surowców, tworzenie formuł chemicznych, przebieg procesów produkcyjnych, skład i rodzaj opakowania produktów, jak również gospodarkę odpadami. Wszystkie te czynniki wraz ze wzrastającą świadomością oraz oczekiwaniami ze strony konsumentów przyczyniły się do zmian w produktach detergentowych na przestrzeni ostatnich lat.
Skład produktów detergentowych i pozyskiwanie surowców
Zaobserwowano zmiany kryteriów wyboru surowców na etapie opracowania formuły produktów detergentowych. Ważnym czynnikiem stało się ich pochodzenie. Coraz częściej rezygnuje się z surowców syntetycznych i ropopochodnych na korzyść tych pochodzenia naturalnego, jeśli ich właściwości są zachowane lub zbliżone w tej samej kategorii działania.
Oczekuje się, że surowce będą charakteryzować się wysokim poziomem biodegradowalności oraz możliwie najmniejszym oddziaływaniem na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Kolejną, równie istotną kwestią, jest ich odpowiedzialne pozyskiwanie, bez naruszania ekosystemu oraz bioróżnorodności występującej na eksploatowanym terenie.
„CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...