2024-08-12
W ocenie Sławomira Majchrowskiego, prezesa Grupy Selena, istnieje potrzeba intensyfikacji działań w zakresie zrównoważonego rozwoju, na który bezpośredni wpływ mają wytyczne Komisji Europejskiej na lata 2024 - 2029.
- Wytyczne zwracają uwagę, aby tworzyć odpowiednie warunki dla przedsiębiorstw, by osiągnąć cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tym samym od biznesu oczekuje się, by podejmował działania na rzecz minimalizowania śladu środowiskowego własnego, a także wytwarzanych produktów i dostarczanych usług. Dotyczy to również budownictwa, na którym globalnie ciąży odpowiedzialność za emisję CO2 do atmosfery. W samej Unii Europejskiej budynki zużywają ok. 40 %energii i odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych. Chemia budowlana, jako niezbędny element budownictwa, to bardzo szeroka gama specjalistycznych produktów używanych w trakcie prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Mają one kluczowy wpływ na trwałość konstrukcji, ale jednocześnie same posiadają ślad środowiskowy, który należy obniżać – podkreśla Sławomir Majchrowski, prezes Grupy Selena.
Przyznaje on także wprost, że Grupa Selena jest liderem rynku chemii budowlanej, więc spoczywają na niej szczególne obowiązki.
- Zdajemy sobie sprawę, że możemy kształtować ten rynek i wyznaczając zrównoważone cele. Podejmujemy działania, które wspierają zrównoważony rozwój w budownictwie, choć wiemy, że rynek wciąż postrzega to jako rewolucję i uważnie się temu przygląda. Ten brak pełnego przekonania związany jest głównie z kosztami – biosurowce czy surowce pochodzące z recyklingu są wciąż znacząco droższe od tych standardowych. Mimo wszystko, mając świadomość odpowiedzialności za bezpieczną przyszłość naszych interesariuszy i społeczności, z powodzeniem poszukujemy nowych receptur, które są bardziej zrównoważone, a jednocześnie zachowują te same parametry użytkowe, co jest kluczowe dla końcowych odbiorców naszych produktów. W ten sposób przeprowadzana przez nas zmiana odbywa się na zasadzie ewolucji - podkreśla Sławomir Majchrowski.
Dodaje przy tym, iż Selena skupia się na zmniejszaniu śladu węglowego wytwarzanych przez siebie produktów poprzez redukcję zużycia zasobów naturalnych i emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
- W 2023 r., uzyskując międzynarodowy certyfikat International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) Plus, staliśmy się pierwszym w Europie producentem montażowych pian poliuretanowych z obniżonym o prawie 40% śladem węglowym. Działania te, idące sukcesywnie w kierunku zrównoważonego rozwoju stanowią istotny element naszych planów strategicznych i wpisują się także w założenia zakładające stałe rozszerzanie i ulepszanie oferty produktowej Grupy Selena - podsumowuje prezes Grupy Selena.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...