2024-02-06 / Autor: Aleksandra Ćwil-Kaczmarek, Development Manager Solvay Novecare, Solvay Poland Sp. z o.o.
W świetle coraz bardziej wymagających konsumentów, którzy coraz częściej wybierają produkty odpowiadające ich trosce o środowisko, kluczowi gracze w branży detergentów opracowali i wprowadzili do swoich strategii zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Działania te możemy podzielić na dwa obszary; pierwszy związany jest z ograniczeniem zmian klimatu poprzez dążenie do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla (zazwyczaj do 2040 r.), a drugi skupia się na ekosystemach poprzez działania prowadzące do minimalizacji ogólnego wpływu na środowisko.
Przejście na surowce naturalne/cyrkularne
W produkcji środków powierzchniowo czynnych, za główny udział emisji CO2, a tym samym znaczną część śladu węglowego produktów, odpowiadają metody i źródła pozyskiwania surowców. Dlatego też, aby zminimalizować ślad węglowy i wesprzeć branżę w osiąganiu celów neutralności pod względem emisji CO2, należy usprawnić pozyskiwanie surowców w kierunku bardziej naturalnych lub pochodzących z procesów opartych na obiegu zamkniętym.
Minimalizacja wpływu na środowisko
Działanie te są niezwykle potrzebne, ale cały czas niewystarczające do osiągnięcia założonych celów. Należy realizować te działania bez zakłócania drugiego kluczowego filaru zrównoważonego rozwoju, jakim jest wpływ na ekosystemy. Jeśli starając się zmniejszyć własny ślad CO2, zmienimy sposób pozyskiwania surowców, ale nie weźmiemy pod uwagę szerszego obrazu, który obejmuje wpływ tej zmiany na całą planetę, nie osiągniemy celu w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na przykład zastąpienie zasobów kopalnych zasobami naturalnymi ma sens tylko wtedy, gdy nie konkurują one w znaczący sposób z żywnością, nie powodują zanieczyszczenia wody itp. Zatem każde podejście do zmiany sposobu pozyskiwania surowców ze źródeł kopalnych na naturalne lub o obiegu zamkniętym wymaga holistycznego podejścia: zapewnienia, że osiągnięta redukcja śladu węglowego nie nastąpi kosztem negatywnego wpływu na globalne ekosystemy.
Dostępność surowców naturalnych/cyrkularnych
Globalny wolumen środków powierzchniowo czynnych stosowanych w detergentach do użytku domowego wynosi około 15 milionów ton rocznie, z czego 50% pochodzi z surowców oleochemicznych, takich jak betainy, a 50% z produktów petrochemicznych, takich jak liniowe alkilobenzenosulfoniany. Nie jest możliwe proste zastąpienie jednego składnika petrochemicznego alternatywą oleochemiczną bez znaczących zmian w formulacji. Poza tym, wiązałoby się to z dodatkowym obciążeniem dla środowiska związanym z uprawą roślin, z których otrzymuje się oleochemikalia (np. palmy).
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...