2021-07-29 / Autor: Ryan McDonald, Lead Applications Scientist, Croda Europe, Paweł Wolański, Sales Representative, Croda Poland
Odzież to coś więcej niż tylko sposób na ochronę przed zimnem. Ubrania mogą wpływać na nastrój, dodawać pewności siebie i zapewniać uczucie komfortu. Poprzez swoje cechy wizualne i dotykowe odzież daje możliwość indywidualnej ekspresji i może wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na pewność siebie oraz nastawienie do świata.
Przemysł odzieżowy w znaczącym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, głównie poprzez dużą ilość zużywanej wody, ale także wysoką emisję dwutlenku węgla i metody utylizacji odpadów. Produkcja odzieży odpowiada za 2% rocznego zużycia wody słodkiej na świecie, co stanowi ponad 10% całkowitego zużycia wody słodkiej do celów przemysłowych.
Oprócz tego przemysł odzieżowy generuje aż 10% całości globalnych emisji dwutlenku węgla. Choć koszty środowiskowe związane z branżą tekstylną są wysokie, okres aktywnego użytkowania odzieży często bywa bardzo krótki. Aż sześć na 10 nowych ubrań trafia na składowiska odpadów lub do spalarni w ciągu pierwszego roku od zakupu. Z uwagi na duże znaczenie ubrań dla dobrego samopoczucia człowieka, a także wysoki koszt środowiskowy związany z produkcją odzieży, istnieje duży potencjał optymalizacji obu tych czynników poprzez przedłużenie trwałości garderoby. W rezultacie użytkownicy końcowi mogliby cieszyć się z ulubionych dżinsów, skarpet i innych elementów odzieży przez znacznie dłuższy czas. Ograniczyłoby to konieczność produkowania nowych ubrań, wydłużając okres użytkowania do czasu utylizacji na składowisku odpadów lub w spalarni.
Odzież stopniowo niszczy się w trakcie normalnego użytkowania. W dużym stopniu odpowiadają za to kolejne cykle prania i suszenia ze względu na stosowane w nich środki chemiczne, a także intensywne tarcie podczas procesu piorącego oraz wysoka temperatura w trakcie suszenia. Czynniki te w różny sposób pogarszają stan odzieży. Intensywność kolorów zmniejsza się na skutek utraty barwników, a obecność luźnych włókien na powierzchni tkanin dodatkowo nasila efekt blaknięcia. Siły tarcia oddziałujące na odzież podczas prania powodują zmniejszenie grubości nadruków, a ostatecznie ich pękanie. W rezultacie ubrania wyglądają na znoszone. Uszkodzone włókna charakteryzują się zwiększonym tarciem, co zmniejsza odczuwaną miękkość i elastyczność tkanin oraz niekorzystnie wpływa na zdolność odzieży do zachowania kształtu.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...