2025-02-19
Elektroliza zaczyna odgrywać coraz bardziej kluczową rolę w przemyśle chemicznym, ponieważ jest jednym z głównych procesów wykorzystywanych do produkcji wielu ważnych substancji chemicznych, które są fundamentem współczesnego przemysłu.
Rola elektrolizy w europejskim przemyśle chemicznym sukcesywnie wzrasta ponieważ jest ona jedną z najważniejszych metod produkcji wodoru, czyli surowca niezbędnego w wielu procesach przemysłowych, takich jak produkcja amoniaku (w procesie Haber-Bosch), rafinacja ropy naftowej, czy produkcja metanolu. W szczególności, w kontekście zielonego wodoru, elektroliza może być wykorzystywana do produkcji wodoru z wody przy użyciu energii odnawialnej, co wspiera cele związane z dekarbonizacją przemysłu chemicznego.
Jednocześnie też elektroliza jest stosowana w produkcji wielu podstawowych chemikaliów, takich jak chlorek sodu, który jest elektrolizowany do uzyskania chloru i sody kaustycznej. Te związki są kluczowe w wielu procesach chemicznych, np. w produkcji polichlorku winylu, detergentów, farmaceutyków i wielu innych substancji.
Elektroliza umożliwia ponadto rozdzielanie związków chemicznych na ich składniki. W ten sposób można otrzymać czyste pierwiastki lub związki, które są trudne do uzyskania innymi metodami. Na przykład, elektroliza wody prowadzi do wydzielenia wodoru i tlenu.
Elektroliza pozwala na uzyskiwanie bardzo czystych produktów, co jest szczególnie istotne w przypadku niektórych gałęzi przemysłu chemicznego, jak produkcja półprzewodników, elektrotechnika czy farmaceutyka, gdzie wysoka jakość materiałów ma kluczowe znaczenie.
W miarę jak przemysł chemiczny stara się zmniejszyć swoje emisje CO₂, elektroliza staje się również coraz bardziej istotna, szczególnie w kontekście produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Zielony wodór uzyskany poprzez elektrolizę wody z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych stanowi alternatywę dla wodoru wytwarzanego tradycyjnie z paliw kopalnych, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego przemysłu chemicznego.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...