2023-07-14 / Autor: Adam Jaworski
Automatyzacja operacji magazynowych ma na celu obniżenie kosztów operacyjnych i zwiększenie produktywności magazynu. Automatyzując operacje, magazyny mogą wykonywać zadania, które są trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania przez człowieka – jest to na przykład przenoszenie ciężkich przedmiotów lub praca w ekstremalnych warunkach, takich jak wysokie lub niskie temperatury lub znaczące wysokości.
Magazynowanie można podzielić na trzy różne typy: magazynowanie ręczne, magazynowanie półautomatyczne i magazynowanie w pełni zautomatyzowane. Magazynowanie ręczne lub mechaniczne zwykle odnosi się do tradycyjnego typu magazynowania, w którym cała obsługa materiałów odbywa się ręcznie przy użyciu siły roboczej i ręcznie obsługiwanych maszyn do transportu materiałów, takich jak wózki widłowe. Regały paletowe są tutaj zaprojektowane w taki sposób, aby można je było obsługiwać ręcznym wózkiem widłowym. Najpopularniejsze typy regałów paletowych to standardowe regały paletowe i bardzo wąskie regały.
W przypadku połączenia tradycyjnego magazynowania mechanicznego z rozwiązaniami zautomatyzowanymi magazyn nazywany jest magazynem półautomatycznym. Przykładem półautomatycznego rozwiązania magazynowego jest szybkobieżny nośnik ładunku, który pracuje w specjalistycznych regałach i przenosi wszystkie operacje związane z obsługą wewnątrz regału. Można nim sterować za pomocą pilota, podczas gdy umieszczanie i pobieranie palet może odbywać się za pomocą wózka wysokiego składowania lub wózka z przeciwwagą. Nośniki ładunku umożliwiają magazynowanie wyrobów o dużej gęstości i maksymalizację liczby miejsc na palecie, oszczędzając w ten sposób miejsce i koszty.
W pełni zautomatyzowany magazyn nie potrzebuje człowieka do wykonywania w nim zadań. W całkowicie zautomatyzowanym magazynie automatyzacja opiera się zazwyczaj na różnego rodzaju czujnikach i robotyce. W pełni zautomatyzowane magazyny nazywane są systemami AS/ RS (zautomatyzowany system przechowywania/pobierania). Systemy te są zwykle budowane i projektowane do obsługi pełnych ruchów palet przychodzących i wychodzących z magazynu. W systemach AS/ RS ruchy palet są obsługiwane za pomocą zautomatyzowanych robotów lub dźwigów, które samodzielnie przemieszczają się między półkami i wybierają lub układają palety. Systemy AS/RS zawsze potrzebują połączenia z systemem zarządzania magazynem, który mówi systemowi, jakie działania należy wykonać i działa jako mózg operacji. System zarządzania magazynem zapewnia również aktualność stanów magazynowych. W pełni zautomatyzowanych magazynach obsługa jest możliwa tylko za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu i nie ma możliwości przestawienia systemu na pracę ręczną w przypadku np. awarii maszyny.
W ciągu ostatnich kilku dekad systemy transportu materiałów i magazyny rozwijały się dość szybko. Zwłaszcza szybki rozwój centrów realizacji e-commerce zmienił sposób działania magazynów.
Obecnie magazyny i centra logistyczne to wysoce zautomatyzowane obiekty ze złożonymi procesami, tak aby zapewnić klientom poziom usług, jakiego oczekują. Można więc zdefiniować automatyzację jako technologię, w której proces odbywa się bez udziału człowieka. W automatyce proces realizowany jest za pomocą programu złożonego z rozkazów oraz systemu sterowania, który wykonuje podane rozkazy. Zautomatyzowany system zwykle składa się z trzech podstawowych elementów: zdolności do wykonywania procesów i obsługi systemu; programu instrukcji do kierowania procesem oraz systemu sterowania do uruchamiania instrukcji. Aby zautomatyzować proces, do obsługi tych trzech podstawowych funkcji wymagane jest zewnętrzne źródło zasilania.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...