2022-05-05
Według Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego Cefic, nadchodzące zmiany w rozporządzeniu REACH to okazja do dalszego ograniczania narażenia na najbardziej szkodliwe substancje i dalszego budowania przewidywalnego systemu regulacyjnego, który umożliwia przemysłowi i organom koncentrację zasobów tam, gdzie jest to najważniejsze, w tym opracowywanie bezpiecznych i zrównoważonych alternatyw, tam gdzie jest to konieczne, oraz uproszczenie procedur administracyjnych.
Cefic przekonuje, że dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Europa potrzebuje silnego przemysłu chemicznego, aby zmniejszyć strategiczną zależność od innych regionów. Rolą REACH jest zatem utrzymanie pełnej dynamiki wzrostu i innowacji w branży, przy jednoczesnym podnoszeniu poprzeczki w zakresie bezpieczeństwa.
- Przemysł chemiczny przejdzie transformację „podwójnego bliźniaka” (neutralność klimatyczna, strategia chemiczna na rzecz zrównoważonego rozwoju, obieg zamknięty i cyfryzacja). Priorytetowe działania regulacyjne, które przynoszą największe korzyści dla zdrowia i środowiska, utrzymanie jak najbardziej stabilnych ram regulacyjnych oraz zachowanie spójności REACH ze wszystkimi innymi aktami prawnymi UE powinny być głównymi zasadami rewizji rozporządzenia. Wreszcie, co nie mniej ważne, w tej rewizji REACH muszą znaleźć odzwierciedlenie postępy w metodach oceny ryzyka, monitorowaniu ludzi i środowiska, toksykologii predykcyjnej i alternatywach dla testów na zwierzętach – brzmi stanowisko Cefic.
Organizacja, będąca reprezentantem europejskiego przemysłu chemicznego, wezwała Komisję Europejską do skupienia uwagi na następujących kluczowych aspektach przy opracowywaniu wniosków legislacyjnych w zakresie rewizji rozporządzenia REACH:
Zdaniem Cefic, rewizja REACH to przełomowa okazja do przyspieszenia rozwoju, walidacji i akceptacji regulacyjnej odpowiednich, wolnych od zwierząt podejść do oceny bezpieczeństwa chemikaliów. Dokładając wszelkich starań, aby określić, gdzie testy na zwierzętach można niezawodnie zastąpić metodami bez udziału zwierząt i odzwierciedlając najnowsze postępy w nauce, trzeba zapewnić korzyści dla branży chemicznej, organów regulacyjnych i dobrostanu zwierząt. Wymaga to zmiany paradygmatu oceny bezpieczeństwa w kierunku oceny bezpieczeństwa nowej generacji, podobnej do ruchów obserwowanych w dziedzinie kosmetyków czy farmaceutyków.
W ogólnym podejściu do zarządzania ryzykiem (GRA) zaleca się priorytetowe traktowanie zastosowań konsumenckich o wysokim prawdopodobieństwie narażenia na najpoważniejsze niebezpieczne chemikalia. Cefic apeluje jednak o bardziej zniuansowane podejście do ochrony profesjonalnych użytkowników chemikaliów, którzy w celu wykonywania swoich zadań mogą być zmuszeni do pracy z niebezpiecznymi chemikaliami o wysokiej wydajności . Identyfikacja zawodów, w których ryzyko jest największe i wprowadzenie dostosowanych działań ochronnych, takich jak obowiązkowe szkolenia i programy certyfikacji, zapewnić powinno bezpieczne obchodzenie się z niebezpiecznymi chemikaliami w tej grupie.
Poza ogólnym podejściu do zarządzania ryzykiem (GRA), reforma ograniczeń i autoryzacji musi zapewnić jasną długoterminową wizję tego, jak skuteczniej i wydajniej regulować chemikalia. W ocenie Cefic, należy ustalić jasne priorytety działań, rozróżniając różne kategorie użytkowników i rodzaje narażenia, optymalnie wykorzystując pełen zestaw narzędzi regulacyjnych bez nakładania się, minimalizując politykę przez odstępstwa i zapewniając odpowiednie zasoby.
W ocenie Cefic, istnieje duże ryzyko, że koncepcja „niezbędnego użytku”, prosta na pierwszy rzut oka, wywróciłaby obecny system REACH do góry nogami i doprowadziłaby do tego, że przepisy dotyczące chemikaliów będą oparte na osądzie, a nie na dowodach naukowych. Niemal niemożliwe jest osądzenie, które zastosowania są niezbędne dla społeczeństwa. Należałoby powołać komisję z mandatem politycznym i odpowiedzialnością, aby dokonywać wyborów, co należy uznać za istotne, a co nie. Zastosowanie tej koncepcji doprowadziłoby do zalewu nowych wniosków o odstępstwo zamiast szybszego podejmowania decyzji, przy przedłużających się dyskusjach pochłaniających czas i zasoby władz i agencji krajowych. W najlepszym przypadku zastosowanie podstawowe może stać się dodatkowym narzędziem do oceny każdego przypadku z osobna, czy kontynuować stosowanie substancji podlegającej zezwoleniu lub ograniczeniu.
Jak przekonuje Cefic, polimery są podstawą materiałów potrzebnych do osiągnięcia ambitnych przyszłych celów. To na nich skupia się praca nad innowacjami. Są też wyjątkowe. Oznacza to, że obecnego schematu rejestracji substancji nie można ponownie zastosować do polimerów. Potrzeba innego, wykonalnego i proporcjonalnego schematu dla polimerów, ukierunkowanego tylko na te, które mają właściwości związane z wyższym prawdopodobieństwem zagrożenia zgodnie z globalnie akceptowanym podejściem. Polimery uznawane na całym świecie jako polimery wzbudzające niewielkie obawy (PLC) w oparciu o doświadczenia innych agencji spoza UE powinny być wyłączone z rejestracji. Trzeba będzie zwiększyć zasoby ECHA, aby móc zarządzać tysiącami rejestracji polimerów.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...