2024-07-24 / Autor: Sylvia Traganida, ICIS
Wprowadzenie w 2023 r. unijnego mechanizmu CBAM (graniczny podatek węglowy wprowadzony na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z 10 maja 2023 roku, który ustanawia mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2) stanowi znaczący krok w kierunku rozwiązania problemu emisji gazów cieplarnianych w handlu światowym. W ramach unijnego pakietu klimatycznego „Fit for 55” mechanizm CBAM zamierza nałożyć cenę emisji dwutlenku węgla na niektóre importowane produkty, w tym amoniak, zwłaszcza z Azji, i ma na celu uczynienie Europy neutralną dla klimatu do 2050 r.
Mechanizm ten, który ma w pełni wejść w życie do 2026 r., ma na celu zapobieganie ucieczce emisji poprzez rozszerzenie unijnych cen emisji dwutlenku węgla na towary importowane, zachęcając w ten sposób do czystszych praktyk produkcyjnych na całym świecie.
Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Nawozów (IFA), każdego roku na całym świecie produkuje się około 180 milionów ton amoniaku. Produkcja ta odgrywa kluczową rolę we wspieraniu zastosowań rolniczych i przemysłowych. Uznając wpływ produkcji amoniaku na środowisko, branża w coraz większym stopniu koncentruje się na zrównoważonych metodach produkcji.
Produkcja amoniaku jest podzielona na trzy główne typy w oparciu o proces produkcyjny i związaną z nim emisję dwutlenku węgla: amoniak konwencjonalny (szary i brązowy), niebieski i zielony.
Konwencjonalny amoniak, wytwarzany z gazu ziemnego (szary) lub węgla (brązowy), charakteryzuje się dużą emisją dwutlenku węgla. Niebieski amoniak wykorzystuje paliwa kopalne, ale wykorzystuje też technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w celu ograniczenia emisji.
Zielony amoniak jest produkowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr lub energia słoneczna, co skutkuje zerową emisją dwutlenku węgla.
To przejście na niskoemisyjny amoniak ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w branży i dostosowania się do globalnych celów klimatycznych.
CBAM będzie miało głębokie implikacje dla rynku amoniaku. Nałożenie ceny emisji dwutlenku węgla na importowany amoniak spowoduje wzrost kosztów dla producentów spoza UE, którzy będą musieli inwestować w czystsze technologie, aby zachować konkurencyjność.
Rozporządzenie to mogłoby potencjalnie dać przewagę producentom amoniaku z siedzibą w UE, ponieważ spełniają oni już wymogi unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS). Ponadto oczekuje się, że rozporządzenie zmieni dynamikę handlu, faworyzując produkty niskoemisyjne i promując zrównoważone praktyki w całej branży.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...