2024-08-12 / Autor: Materiał przygotowany przez KPMG w Polsce
4 sierpnia 2024 r. weszła w życie dyrektywa (UE) 2024/1785 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) oraz dyrektywę Rady 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów („Dyrektywa IED”). Nowe przepisy mają zapewnić lepszą ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska dzięki ograniczeniu szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych, przy jednoczesnym promowaniu efektywności energetycznej, gospodarki o obiegu zamkniętym i dekarbonizacji. Państwa członkowskie mają 22 miesiące na inkorporację przepisów Dyrektywy do swojego porządku prawnego.
Dyrektywa IED jest kluczowym dokumentem regulującym kwestię zanieczyszczeń z instalacji przemysłowych. Dyrektywa IED obowiązuje od blisko 14 lat i do tej pory swoim zakresem obejmowała w szczególności działalność: elektrowni, rafinerii, instalacji do przetwarzania odpadów. Nowe przepisy mają za zadanie regulowanie i monitorowanie wpływu działalności przemysłowej na środowisko oraz dalsze ograniczanie emisji przemysłowych do środowiska. Zgodnie z nowymi przepisami, pozwolenia zintegrowane dla instalacji przemysłowych mają być wydawane drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu elektronicznego wydawania pozwoleń (e-pozwolenia), co powinno przyczynić się do uproszczenia i przyspieszenia tej procedury.
Równolegle, na mocy Rozporządzenia IEP przewiduje się utworzenie portalu dotyczącego emisji przemysłowych (ang. Industrial Emission Portal), który ma zastąpić istniejący obecnie Europejski Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (E-PRTR). W portalu znajdą się m.in. informacje dotyczące uwolnień zanieczyszczeń (w tym ze źródeł rozproszonych), dane dotyczące transferów poza miejsce powstania odpadów oraz zanieczyszczeń w ściekach jak również dane dotyczące samych instalacji oraz wykorzystania wody i energii. Dostęp do IEP, podobnie jak w przypadku postępowań w sprawie o wydanie pozwolenia zintegrowanego ma być nieograniczony i bezpłatny.
Nowelizacja Dyrektywy IED zbiega się w czasie z rozpoczęciem drugiego cyklu rewizji dokumentów referencyjnych BAT (BREFów), co miało nastąpić począwszy od 2024 r. Efektem tych prac będzie publikacja zaktualizowanych Konkluzji BAT, skutkująca koniecznością aktualizacji pozwoleń oraz dostosowania instalacji do takich nowych wymogów, przy czym w związku ze zmianami w zakresie uzgadniania warunków tych pozwoleń istnieje ryzyko wzrostu uznaniowości w tym zakresie.
Do tej pory w pozwoleniu zintegrowanym organy wskazywały co do zasady maksymalne dopuszczalne normy emisji przewidziane w Konkluzjach BAT. Zmieniona Dyrektywa IED przewiduje obowiązek weryfikacji czy wskazany we wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego poziom emisji, mógłby być bardziej rygorystyczny.
Dyrektywa IED zobowiązuje nadto właściwe organy do określenia najbardziej rygorystycznych dopuszczalnych wielkości emisji osiągalnych w instalacji przy zastosowaniu najlepszych dostępnych technik (BAT-AEL). W przypadku gdy norma jakości środowiska narzuca bardziej rygorystyczne warunki niż te osiągane przez zastosowanie najlepszych dostępnych technik, pozwolenie winno zawierać dodatkowe środki w celu zmniejszenia przyczyniania się danej instalacji do zanieczyszczenia występującego na danym obszarze, bez uszczerbku dla innych środków, które mogą zostać podjęte w celu zapewnienia zgodności z normami jakości środowiska. Co więcej, w szczególnych przypadkach organ może określić dopuszczalne wielkości emisji wyższe niż BAT-AEL.
W praktyce może to przełożyć się na zwiększenie dopuszczalnych norm emisji.
Dyrektywa IED przewiduje również utworzenie Centrum Innowacji w Zakresie Transformacji Przemysłowej i Emisji (ang. an innovation centre for industrial transformation and emissions, INCITE), którego zadaniem będzie zbieranie i analiza informacji o innowacyjnych technikach, które przyczyniają się m.in. do zmniejszania zanieczyszczeń, dekarbonizacji i efektywnego gospodarowania zasobami oraz gospodarki obiegu zamkniętego, przy użyciu mniejszej ilości lub bezpieczniejszych chemikaliów, istotnych dla realizacji celów Dyrektywy IED. W skład centrum wejdą m.in. przedstawiciele państw członkowskich, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, instytucji badawczych oraz przedstawiciele branż. Wyniki prac centrum będą miały wpływ na treść dokumentów referencyjnych BAT.
Nie ulega wątpliwości, że zmiany przyjęte w zrewidowanej Dyrektywie IED będą miały daleko idące skutki dla funkcjonowania licznych branż przemysłu. Z jednej strony wydawanie pozwoleń ma stać się skuteczniejsze i mniej uciążliwe, nastąpi podniesienie jakości sprawozdawczości środowiskowej a dostęp do informacji o zanieczyszczeniach przemysłowych stanie się łatwiejszy. Z drugiej strony jednak zaostrzenie dopuszczalnych poziomów emisji, konieczność dotrzymywania dopuszczalnych wielkości efektywności energetycznej, przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności egzekwowania kar z tytułu naruszenia przepisów z zakresu emisji przemysłowych skutkować będzie koniecznością modyfikacji procesów operacyjnych, w tym wdrożenia nowych technologii, mających na celu dostosowanie działalności do zmienionych wymogów emisyjnych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...