2020-06-30
Koncern Evonik poinformował o swoich postępach w zakresie przygotowań do otrzymywania tzw. zielonego wodoru.
W ocenie przedstawicieli firmy, zielony wodór może być kamieniem milowym w transformacji energetycznej, zarówno jako paliwo bezemisyjne dla przemysłu i transportu, jak i kluczowy surowiec dla przemysłu chemicznego. Zielony wodór jest wytwarzany z wody przez elektrolizę przy użyciu energii elektrycznej powstającej ze źródeł odnawialnych. Wciąż jest on znacznie droższy niż konwencjonalny wodór, który otrzymuje się z metanu w procesie uwalniającym dwutlenek węgla. Oprócz wystarczającej ilości taniej energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, inwestycja w elektrolizer jest kluczowym czynnikiem opłacalnej produkcji zielonego wodoru.
Centralnym elementem elektrolizera, który ma duży wpływ na wydajność i niezawodność, jest membrana przewodząca jony. Evonik opracował niedawno nową membranę anionowymienną (AEM), która powinna przyczynić się do przełomu w elektrolitycznej produkcji wodoru. Tego typu membrana może umożliwić komercyjną realizację wysoce wydajnej i ekonomicznie opłacalnej technologii elektrolizy.
Membrana zawiera odporny polimer o doskonałej przewodności. To chemia polimerów kryjąca się za tą membraną jest kluczem do wydajnej elektrolizy.
Elektroliza z membranami anionowymiennymi ma wyraźne zalety w porównaniu z innymi procesami elektrolitycznymi, takimi jak konwencjonalna elektroliza alkaliczna z zastosowaniem membran (AEL) lub nowsza metoda elektrolizy membranowej z wymianą protonów (PEM), która jest wysoce zależna od surowców, takich jak metale szlachetne. Innowacyjna koncepcja AEM zmniejsza koszty inwestycji, ponieważ ogniwa stosowane do elektrolizy w warunkach alkalicznych nie wymagają metali szlachetnych. Dlatego można zastosować znacznie tańsze materiały. Inne cechy tej platformy elektrolizy AEM to wysoka gęstość prądu, bardzo dobra wydajność i duża elastyczność.
W ramach projektu badawczego konsorcjum wysoko wykwalifikowanych partnerów z przemysłu i organizacji badawczych planuje, buduje i testuje system elektrolizy AEM oparty na nowych membranach Evonik. Projekt będzie realizowany przez trzy lata i otrzyma dofinansowanie w wysokości około 2 milionów euro z unijnego programu badawczego „Horyzont 2020”. Oprócz Evonik, który dostarcza membranę AEM, innymi partnerami projektu są Shell (użytkownik wodoru), Enapter (inżynier instalacji do elektrolizera), Forschungszentrum Jülich (badania i rozwój w zakresie zespołów membrana-elektroda), Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (katalizatory) oraz SINTEF, czyli niezależna organizacja badawcza w Norwegii, odpowiedzialna za koordynację projektu. Konsorcjum obejmuje zatem cały łańcuch wartości produkcji zielonego wodoru.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...