2024-06-10
Firma DB Energy nawiązała współpracę z klientem z branży chemii farmaceutycznej, który szukał możliwości ograniczenia energochłonności grupy swoich zakładów na terenie całej Europy. Na podstawie zidentyfikowanych możliwości zespół inżynierski ułożył mapę redukcji CO2, spełniającą założenia strategiczne korporacji. Efektem jest identyfikacja możliwości zmniejszenia energochłonności zakładu o około 60%, podczas gdy sam producent oszacował tę redukcję na około 7%.
Korporacja, której nazwy DB Energy nie ujawnia, to duży gracz na rynku farmaceutycznym. Posiada oddziały na całym świecie i zajmuje się produkcją aktywnych składników farmaceutycznych (API: Active Pharmaceutical Ingredients).
- Pierwszy krok został podjęty przez DB Energy w momencie sformułowania najważniejszych problemów i założeń we współpracy z klientem. Celem firmy było opracowanie mapy redukcji CO2, zmierzającej do zeroemisyjności zakładu. Lokalny zespół efektywności energetycznej ocenił możliwą redukcję zużycia energii w zakładzie na około 7%. Dzięki wspólnej pracy zespołu i inżynierów DB Energy udało się wytyczyć ścieżkę modernizacji infrastruktury zakładu, która następnie posłużyła jako mapa na drodze do zeroemisyjności. Jednym z głównych problemów klienta było wdrażanie modernizacji w różnych częściach zakładu, które nie zawsze szły w parze z efektywnością. Z ponad 14 - letniego doświadczenia zespołu inżynierów DB Energy wynika, że w wielu przypadkach zakłady starają się modernizować infrastrukturę, lecz unikają optymalizacji w procesach produkcyjnych. Czasem zdarza się, że przez brak odpowiedniej strategii działania mogą redukować zużycie energii w jednym miejscu, zaś w innym podwyższać lub wpływać negatywnie na rentowność pozostałych planowanych modernizacji. W obiekcie naszego klienta zaplanowaliśmy dokładną mapę drogową, która wskazywała optymalną kolejność wdrażania działań pod względem uzyskiwanej redukcji zużycia energii, emisji CO2 oraz koniecznych do poniesienia kosztów - tłumaczą przedstawiciele DB Energy.
Przedstawiony plan umożliwił obniżenie zapotrzebowania na energię, a w końcowym etapie przejście w całości na odnawialne źródła energii. Kluczową inwestycją, z punktu widzenia energetycznego i technologicznego, którą przeprowadziło DB Energy, była modernizacja spalarni odpadów, aby mogła spalać jednocześnie odpady słone i niesłone oraz budowa kotła odzysknicowego na tym układzie. Projekt został zakończony w marcu 2024 roku.
Całkowity koszt modernizacji zakładu wyniósł 16 mln zł. Całkowite roczne oszczędności energii sięgają około 12 GWh - to około jedna czwarta całego zużycia energii cieplnej w zakładzie. Okres zwrotu inwestycji przewidziano na pięc i pół roku. Redukcja emisji dwutlenku węgla sięgnąć ma 2172 ton CO2
- Powyższa inwestycja była ważna nie tylko ze względu na redukcję emisji dwutlenku węgla, ale również ze względu na oszczędność zużycia gazu ziemnego. Przed modernizacją klient wykorzystywał główną spalarnię do spalania odpadów niesłonych, a drugą do spalania odpadów słonych. Dzięki wdrożonej inwestycji w głównej spalarni będzie możliwość spalania obu typów odpadów. Druga spalarnia natomiast będzie pełnić funkcję awaryjną, wykorzystywaną tylko podczas postoju remontowego lub prac konserwacyjnych głównej spalarni, co w konsekwencji doprowadzi do oszczędności w zużyciu gazu ziemnego i związanych z tym kosztów - komentuje Damian Hadro, kierownik kontraktu DB Energy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...