2022-11-24
Evonik, jedna z największych chemicznych firm na świecie, szczegółowo przedstawiła swoją strategię w zakresie gospodarowania odpadami.
- Wyznaczyliśmy jasne priorytety dla naszych wysiłków na rzecz dalszej redukcji odpadów produkcyjnych. Pierwszym priorytetem jest unikanie marnotrawstwa poprzez ciągłe doskonalenie procesów i rozszerzanie zintegrowanych systemów produkcji, w przeciwnym razie odpady powinny być poddawane recyklingowi lub wykorzystywane do produkcji energii. Jako trzecia opcja, jeśli nie jest możliwe zastosowanie dwóch pierwszych, odpady należy bezpiecznie usunąć – komentują przedstawiciele Evonika.
Jak dodają, ciągła optymalizacja procesów produkcyjnych przyczynia się do unikania i minimalizowania marnotrawstwa. Obejmuje to ponowne przetwarzanie strumieni substancji w zakładzie i stosowanie wysoce wyspecjalizowanych katalizatorów w celu zminimalizowania reakcji ubocznych. Tam, gdzie odpady są nieuniknione, tam nacisk kładzie się na utylizację mechaniczną lub termiczną. W tym celu w firmie utworzono stacje zbiorcze w zakładach. Różne rodzaje odpadów nadających się do recyklingu, takie jak szkło, papier i drewno, są zbierane oddzielnie i wysyłane do zewnętrznych firm zajmujących się recyklingiem.
Evonik korzysta również z zalet posiadania zintegrowanych zakładów produkcyjnych i systemów do systematycznego gospodarowania odpadami. Produkty uboczne procesu produkcyjnego są wykorzystywane jako surowce w innych zakładach produkcyjnych firmy. Na przykład w zintegrowanych zakładach produkcyjnych C4 w w Marl (Niemcy) produkuje się butadien, buten-1, MTBE (eter metylowo-tert-butylowy), izononanol i plastyfikatory. Zintegrowane zarządzanie oznacza, że odpady z procesów w ramach wymienionej produkcji mogą być wykorzystane w innych zakładach. Ciekłe pozostałości organiczne są stosowane jako substytut oleju opałowego w instalacji syntezy gazu w Marl, a odpadowy kwas siarkowy jest poddawany recyklingowi w instalacji kwasu siarkowego.
Oprócz metod utylizacji do produkcji energii wykorzystywane są odpady o wysokiej wartości opałowej (tzw. paliwo zastępcze). Zmniejsza to zużycie pierwotnych paliw kopalnych. Część spalin z zakładów produkcyjnych wykorzystuje się jako paliwa zastępcze. Ciepło z paliw zastępczych i gazów ze spalania jest wykorzystywane do wytwarzania pary.
Firma informuje ponadto, iż w swojej analizie gospodarowania odpadami i wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym rozróżnia odpady przetwarzane na miejscu i odpady przekazywane poza terenem swoich zakładów. Początkowo analizy koncentrowały się na efektywności obiektów, ich wpływie na środowisko oraz wewnętrznej gospodarce odpadami. Pokazało to w szczególności, że modernizacja elektrowni w Marl Chemical Park miała istotne implikacje dla infrastruktury przetwarzania odpadów.
Aktualnie odpady produkcyjne generowane przez Evonik sięgają 354 tys. ton metrycznych. Tutaj nastapił14% wzrost w ujęciu rok do roku, a wynikało to ze znacznego wzrostu produkcji, zwłaszcza w linii biznesowej Performance Intermediates oraz z częściowego uruchomienia nowego kompleksu poliamidu 12 w Marl. Odsetek niebezpiecznych odpadów produkcyjnych, które można ponownie przetworzyć, wzrósł do 58%. Gruz budowlany i rozbiórkowy spadł do 119 tys. ton (-29% w ujęciu rok do roku). Spowodowane to było ograniczeniem aktywności budowlanej na terenie kompleksu w Marl, gdzie kilkanaście miesięcy temu zakończono większość robót ziemnych przygotowawczych do restrukturyzacji elektrowni.
Udział procentowy odpadów poddanych utylizacji obejmuje substancje pochodzące z recyklingu, spalanie z recyklingiem energii cieplnej oraz inne metody utylizacji. Wskaźnik ponownego przetwarzania wyniósł 50% w minionym roku (w 2020 r. było to 52%). Spadek wynikał głównie z ograniczenia gruzu budowlanego i rozbiórkowego w Marl.
Jako firma specjalizująca się w chemii specjalistycznej jest Evonik zaangażowany w prace badawczo-rozwojowe w zakresie recyklingu mechanicznego i chemicznego, co także wspiera gospodarkę odpadami.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...