2024-09-11
Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – działania na szkodę spółki w zakresie umów sponsoringowo-reklamowych. W zawiadomieniu jest mowa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz niedopełnieniu obowiązków nadzoru w obszarze umów reklamowo-sponsoringowych. Chodzi o umowy zawierane przez Grupę Azoty S.A. pomimo wstrzymania wydatków niekrytycznych z uwagi na trudną sytuację finansową spółki oraz z naruszeniem wewnętrznych procedur i przepisów prawa. Działania te, w ocenie obecnego zarządu firmy, doprowadziły do powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 7,5 mln złotych w roku 2023.
W zawiadomieniu wskazano, że w latach 2021-2023 zamawiano szereg usług reklamowych i promocyjnych, które udzielane były nie w celu promocji Grupy Azoty S.A., jej marki, czy produktów, lecz wyłącznie lub w przeważającej mierze w interesie innych podmiotów, w tym na rzecz partii politycznej i komitetu partii politycznej oraz w interesie podmiotów zajmujących się działalnością medialną lub organizacją wydarzeń, promujących i sprzyjających jednej partii politycznej. Zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
- Tak jak zapowiadałem, konsekwentnie zgłaszamy wszystkie przypadki, w których mamy uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. W kilka miesięcy 2023 roku wydano ponad 7,5 mln złotych na działania sponsoringowe, reklamowe i darowizny, pomimo tego, że w tym czasie Grupa Azoty pilnie potrzebowała planu naprawczego i natychmiastowego wstrzymania tego rodzaju wydatków. Dziś musimy podejmować trudne decyzje o optymalizacjach kosztowych, w tym m.in. zawieszaniu kosztochłonnych zapisów ZUZP. Postawiliśmy przed sobą jasny cel stabilizacji sytuacji finansowej Grupy, ale mamy też obowiązek, przede wszystkim względem naszych pracowników, aby wyjaśnić wszelkie nieprawidłowości, o których dowiadujemy się z audytów. Sytuacja finansowa, w której zastaliśmy Grupę Azoty w marcu powoduje, że w tym obszarze nie będzie miejsca na kompromisy – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Od czwartego kwartału 2022 roku Grupa Azoty odnotowywała rekordowe poziomy strat netto, a od końca lutego 2023 w spółce wdrożony został tzw. program oszczędności. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, jedynymi dopuszczalnymi wydatkami były te, które są niezbędne dla ciągłości procesów produkcyjnych lub krytycznych remontów instalacji. Pomimo tego, w 2023 roku spółka kontynuowała w sposób niezmieniony działalność sponsoringowo-promocyjno-reklamową. Zgodnie z zawiadomieniem, wszystkie poniesione wydatki na działalność sponsoringową były niezgodne z wprowadzonym przez zarząd programem oszczędnościowym.
Dodatkowo, w maju 2023 roku dokonane zostały zmiany w Polityce Społeczno-Sponsoringowej, w wyniku których zmieniono zasady udzielania budżetu na działania sponsoringowe, dążąc do umożliwienia kontynuowania tych działań pomimo ponoszonych przez Grupę Azoty strat i niekorzystnych prognoz finansowych.
Zgodnie z rekomendacją Zarządu Grupy Azoty S.A., w Grupie Kapitałowej trwają obecnie audyty w zakresie funkcjonowania spółek z Grupy w ostatnich latach. Audyty mają związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie Grupa odnotowywała od czwartego kwartału 2022 roku, brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami. W wyniku tych kontroli Grupa Azoty złożyła pierwsze zawiadomienia do prokuratury, które dotyczyły Polskiej Fundacji Narodowej, umów o zakazie konkurencji oraz byłego prezesa klubu Chemik Police. W najbliższych dniach i tygodniach Grupa Azoty podejmie podobne działania również w innych obszarach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...