2024-09-04
Wodór jest czystym, bezemisyjnym źródłem paliwa. Najpopularniejsze metody produkcji wodoru na dużą skalę obejmują obecnie paliwa kopalne, takie jak gaz ziemny i węgiel i powodują emisję dwutlenku węgla. Te tradycyjne procesy są znane jako produkcja szarego wodoru. Produkcja zielonego wodoru to z natury neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla metoda, w której wodór jest wytwarzany przez elektrolizę wody przy użyciu energii odnawialnej, takiej jak wiatr lub słońce. Elektroliza wody to kategoria technologii, która wykorzystuje elektrolizer zasilany elektrycznie do rozdzielania cząsteczek wody na wodór i tlen.
Ze względu na globalne wysiłki na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto, zapotrzebowanie na wodór ma wzrosnąć 7,5-krotnie w ciągu najbliższych 30 lat, osiągając 660 milionów ton do 2050 r. Jednak produkcja wodoru będzie musiała przejść transformację z szarej na niebieską i zieloną, aby osiągnąć prognozowane cele zerowej emisji netto.
Zielony wodór będzie miał kluczowe znaczenie dla umożliwienia globalnej transformacji energetycznej, zwłaszcza w przypadku źródeł energii, które zasilają pojazdy silnikowe i samoloty, służą do ogrzewania domów i biur, generują energię elektryczną, przyczyniają się do dekarbonizacji procesów przemysłowych.
Istnieją cztery główne technologie elektrolizerów do produkcji zielonego wodoru: alkaliczna (AEL), membrana wymiany protonów (PEM), membrana wymiany anionów (AEM) i stały tlenek (SOEC).
Niezależnie od technologii, każdy z tych typów elektrolizerów składa się z komina, w którym następuje separacja wodoru i tlenu z wody,oraz reszty instalacji, która obejmuje zasilanie, zaopatrzenie w wodę, oczyszczanie, sprężanie i inne systemy wspomagające.
Te cztery technologie rozróżnia się na podstawie elektrody, elektrolitu i temperatury pracy.
Alkaliczna elektroliza (AEL) jest najbardziej ugruntowaną technologią elektrolizy. Produkcja masowa uczyniła ją szeroko dostępną i w rezultacie jest uważana za ekonomiczną opcję. Jednak wiąże się ona również ze znacznymi ograniczeniami szybkości produkcji wodoru i ciśnień w porównaniu z innymi metodami. Ponadto AEL ma ograniczenia operacyjne, trudne uruchamianie i wyłączanie (tj. słabe cykle), a także problemem jest kwestia kosztów, ponieważ powstający wodór wymaga kosztownej kompresji.
Elektroliza z membraną wymiany protonów (PEM) wyłoniła się jako krótkoterminowa alternatywa dla AEL, oferując znaczną wydajność i usprawnienia operacyjne. PEM umożliwia szybki czas reakcji i wyższe gęstości prądu niż AEL. Przy użyciu PEM wodór jest wytwarzany pod ciśnieniem, a działanie może być elastyczne. W przeciwieństwie do AEL, PEM wymaga użycia metali szlachetnych ze względu na wysoce kwaśne środowisko pracy, co skutkuje stosunkowo wyższymi kosztami kluczowych komponentów. Jednak koszty te są równoważone przez wzrost wydajności w produkcji, operacjach i powierzchni stosu elektrolizera.
AEM i SOEC to nowe technologie, które zostały sprawdzone w skali laboratoryjnej i mają potencjał zrewolucjonizowania branży.
Elektroliza z membraną wymiany anionów (AEM) jest pozycjonowana jako bezpośredni zamiennik AEL, oferując podobne zalety jak PEM. Odbywa się w lekko zasadowych warunkach, więc można stosować katalizatory z metali nieszlachetnych i innych. W przeciwieństwie do AEL, elektroliza AEM może być prowadzona przy wyższych gęstościach prądu i mieć elastyczne działanie.
Technologia SOEC działa natomiast w bardzo wysokich temperaturach (700–850°C) i może osiągać wyższą wydajność dzięki integracji ciepła, co sprawia, że jest lepiej przystosowana do konkretnych zastosowań, takich jak produkcja paliwa i synteza chemiczna.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...