2021-01-03 / Autor: Lux Research
Dla globalnej chemii nadszedł czas wyjątkowy. Fundamenty na jakich opiera się ten przemysł nigdy wcześniej nie zmieniały się tak szybko. W 2040 r. branża będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj.
Globalne megatrendy, zmieniające się źródła surowcowe oraz odchodzenie od jednych zasobów a korzystanie w to miejsce z innych, zrównoważony rozwój, zmieniające się preferencje konsumentów, a także transformacja cyfrowa stanowią aktualnie najpotężniejsze wyzwanie dla światowego przemysłu chemicznego. Przemysł ten musi się nauczyć nowych umiejętności i przyjąć nowe cele, które będzie miał do spełnienia w perspektywie kolejnych dwóch dekad. Skutki zmian klimatycznych i transformacji cyfrowej będą znaczące, a przemysł chemiczny już teraz został zmuszony do tego, aby przyjąć cele polityki związanej z gospodarką odpadami o obiegu zamkniętym, które to odpady stają się powoli najcenniejszym surowcem w całej branży. Tworzy to bardziej zdecentralizowany obraz tej branży, w coraz większym stopniu opartej na ekonomii wielokrotności. Jednocześnie cyfrowe platformy sprzedażowe sprzyjają dostosowywaniu się do potrzeb klienta, zmniejszając różnicę między działalnością specjalistyczną i masową. Ostatecznie jednak przemysł chemiczny będzie w kolejnych dwóch dekadach zmuszony do tego, by odejść od ram decyzyjnych, w których priorytetem jest wartość dla akcjonariuszy, jako jedyny znaczący aspekt jego działalności.
Globalne megatrendy staną się wyzwaniem dla podstawowych zasad działania przemysłu chemicznego w ciągu najbliższych 20 lat
Nowoczesny przemysł materiałowy i chemiczny zaczął się kształtować około 150 lat temu, a wiele firm od końca XIX wieku oferuje jeden lub kilka produktów i stale rozszerza działalność poprzez badania i rozwój oraz przejęcia konkurentów, aby w ten sposób objąć w posiadanie różnorodną gamę chemikaliów. W całej tej historii firmy chemiczne nieustannie doskonalą kilka podstawowych umiejętności (badania i rozwój, operacje technologiczne, sprzedaż i przejęcia), aby osiągnąć dwa podstawowe cele: podnieść wolumeny sprzedaży i generować wyższe zyski. Branża zdobyła duże umiejętności zarówno w przenoszeniu i przetwarzaniu materiałów, jak i w gromadzeniu informacji niezbędnych do skutecznego zarządzania rozległymi globalnymi procesami. Dzięki temu możliwe stało się osiągnięcie dwóch wymienionych celów (większa sprzedaż i wyższe zyski) i takie kierowanie dostawcami oraz klientami, aby uzyskać dla akcjonariuszy wysokie zwroty.
Jednak megatrendy, z którymi obecnie boryka się przemysł chemiczny, nie tylko zmuszają go do przyjęcia nowych umiejętności, ale także do wyznaczania nowych celów, niezależnych już od wzrostu wolumenów sprzedaży i zysku, a często tworzących napięcia w stosunku do nich. Obawy związane ze zmianami klimatu i innymi kwestiami środowiskowymi oraz ich wpływ na rzeczywistość, tak samo, jak kwestia odpadów tworzyw sztucznych zmuszają branżę chemiczną do ponownego przemyślenia zagadnień związanych z przepływami materiałów. Jednocześnie też postawy konsumentów i rosnące znaczenie gospodarcze technologii cyfrowych zmieniają sposób, w jaki należy podchodzić do przepływu informacji. Pojawiły się nowe siły dyktujące zmiany w przemyśle chemicznym i poszczególne jego podsektory muszą już na nie reagować. Siły te stopniowo zaczynają kwestionować podstawowe cele i dotychczasową filozofię przemysłu.
Cztery megatrendy stały się w tej chwili głównym motorem zmian w firmach chemicznych i ich znaczenie do 2040 roku będzie tylko rosnąć. Dwa z tych megatrendów (surowce i zasoby oraz zrównoważony rozwój) odnoszą się do przepływu materiałów, a dwa kolejne (nowe typy konsumentów i transformacja cyfrowa) – do przepływu informacji.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...