2022-01-28
Linde Engineering poinformowało o podpisaniu umowy z firmą Yara na budowę i dostawę wodoru dla tzw. zielonej elektrowni o mocy 24 MW.
Za sprawą tej inwestycji Linde i Yara zademonstrują, w jaki sposób amoniak wytwarzany przy użyciu energii odnawialnej może zmniejszyć poziom dwutlenku węgla emitowanego podczas produkcji nawozów. Elektrownia o mocy 24 MW będzie oparta na technologii membrany do wymiany protonów (PEM) firmy ITM Power i zostanie zbudowana w Porsgrunn w parku Heroya Industry w Norwegii. Będzie to druga instalacja elektrolizy PEM o mocy 24 MW zaprojektowana i zbudowana przez Linde Engineering. Pierwszy taki obiekt jest obecnie budowany w kompleksie chemicznym Leuna w Niemczech.
Elektrolizer będzie miał wydajność około 10 tys. kg na dobę wodoru. Elektroliza wody wytworzy zielony wodór, który częściowo zastąpi szary wodór w fabryce amoniaku Yara, usuwając w ten sposób 41 tys. ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Emisje te odpowiadają tej samej ilości emitowanej przez około 16 tys. samochodów osobowych. Elektrolizer wyprodukuje wystarczającą ilość wodoru, aby wytworzyć 20.5 tys. ton amoniaku rocznie, który można przerobić na 60-80 tys. ton zielonego nawozu. Zakład to pierwszy krok Yara w kierunku dekarbonizacji produkcji amoniaku.
- Ten projekt pokazuje wiodącą pozycję rynkową Linde Engineering w projektach elektrolizy. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie przemysłu nawozowego na ekologiczny wodór, instalacja ta jest krokiem w kierunku dalszej rozbudowy i zwiększenia rozmiarów tych projektów na całym świecie – powiedział John van der Velden, starszy wiceprezes ds. globalnej sprzedaży i technologii w Linde Engineering.
- Projekt ma na celu dostarczenie na rynek pierwszych ekologicznych produktów amoniakalnych już w połowie 2023 roku, zarówno w postaci nawozów bezkopalnych, jak i bezemisyjnego paliwa dla statków. Zielony amoniak jest kluczem do zmniejszenia emisji pochodzących ze światowej produkcji żywności i żeglugi dalekobieżnej – dodaje Magnus Ankarstrand, prezes Yara Clean Ammonia.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...