2022-05-16
Jak informuje branżowa organizacja Plastic Recyclers Europe, branża recyklingu tworzyw sztucznych w Europie kontynuuje wysiłki na rzecz osiągnięcia celów UE. Nowe dane dotyczące zainstalowanych zdolności do recyklingu tworzyw sztucznych w Europie wskazują na 13% wzrost.
Całkowita zainstalowana zdolność recyklingu tworzyw sztucznych w UE27+3 (Wielka Brytania, Szwajcaria i Norwegia) wzrosła w ostatnim analizowanym roku o 1,1 mln ton. Nowe dane pokazują, że branża recyklingu tworzyw sztucznych pozostaje w trendzie wzrostowym, a jednocześnie kontynuuje swoją drogę w kierunku uczynienia tworzyw sztucznych zgodnymi z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Wyjątkowy wzrost sektora, pomimo trudności wywołanych pandemią, był możliwy dzięki ożywieniu popytu, napędzanego m.in. nowymi celami legislacyjnymi.
Zestaw danych pokazuje, że PET, elastyczne poliolefiny i sztywny HDPE i PP zachowują największy udział w ogólnej zdolności recyklingu tworzyw sztucznych, stanowiąc prawie 80%. Ponadto Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Francja mają największe możliwości recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Sztywne HDPE i PP odnotowały najwyższy wzrost zdolności recyklingu, o ponad 20%, podczas gdy w przypadku elastycznych poliolefin nastąpił wzrost o około 10%. Szybki rozwój technologiczny w zakresie zbierania, sortowania i recyklingu był jednym z czynników, które ułatwiły ten rozwój. Nowe modele biznesowe otwierają szeroki wachlarz możliwości w naszej branży – powiedział Ton Emans, prezes Plastic Recyclers Europe.
Z obrotem 7,7 mld euro i łącznie 9,6 mln ton zainstalowanej zdolności do recyklingu, europejscy recyklerzy są zasadniczą częścią układanki w rozwiązywaniu problemów z odpadami z tworzyw sztucznych i odgrywają znaczącą rolę w budowaniu Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Kompleksowe wsparcie legislacyjne umożliwiłoby odblokowanie dodatkowego tonażu zbiórki i sortowania wysokiej jakości, jednocześnie zachęcając do inwestycji w technologie i infrastrukturę recyklingu, prowadząc do potrojenia zdolności recyklingu tworzyw sztucznych do 2030 r.
Wykorzystując dynamikę wywołaną tym wzrostem, firmy zajmujące się recyklingiem przodują w tworzeniu obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych, jednocześnie kontynuując współpracę z podmiotami z całego łańcucha wartości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...