2020-06-30
Po okresie szybkiego wzrostu ubiegły rok przyniósł w światowym przemyśle tworzyw sztucznych lekką stagnację.
PlasticsEurope Polska przekonuje, iż spowolnienie światowej gospodarki obserwowane w ostatnich latach w oczywisty sposób dotyka także przemysłu tworzyw sztucznych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w liczbach: według szacunkowych danych tego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych, w roku 2019 wyprodukowano na świecie 368 mln ton tworzyw, a tempo wzrostu wyniosło ok. 2,4% i jest to wartość niższa niż w latach poprzednich. W Europie odnotowano niewielki spadek produkcji w porównaniu z rokiem 2018 - z udziałem 15,8% zajmuje ona trzecie miejsce po Chinach (31%) i krajach NAFTA (18,5%).
Zapotrzebowanie ze strony przetwórców na tworzywa sztuczne w Europie, oscylujące od kilku lat pomiędzy 50 a 52 mln ton, szacuje się w roku 2019 na 50,7 mln ton, czyli o ok. 0,8% mniej niż w roku wcześniejszym. Na rezultat ten wpływ mają gorsze wyniki branży w Niemczech, gdzie produkcja tworzyw w roku 2019 spadła o 3,9%, a obroty producentów tworzyw zmniejszyły się o ok. 7,9%.
W Polsce zapotrzebowanie na tworzywa do produkcji wyrobów w roku 2019 szacowane jest przez PlasticsEurope na ok. 3,6 mln ton, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2018 o ok. 3%. Polska jest importerem netto tworzyw - największą ilość surowca importujemy z Niemiec, a spoza UE – z Korei Południowej. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w naszym kraju stanowią ok. 7% średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Udział poszczególnych segmentów zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw pozostaje niezmienny od lat - na pierwszym miejscu opakowania, kolejno wyroby dla budownictwa i motoryzacji.
Branża tworzyw sztucznych w Polsce od kilkunastu lat intensywnie się rozwija - z danych PlasticsEurope wynika, że od roku 2006 (kiedy zaczęto zbierać te dane) do roku 2019 zapotrzebowanie na tworzywa do produkcji wyrobów wzrosło o 60%. Z kolei analiza danych GUS pokazuje, że wartość produkcji sprzedanej wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w Polsce w latach 2010-2019 wzrastała szybciej (CAGR 7,2%), niż całego przetwórstwa przemysłowego ogółem (CAGR 5,5%).
- Optymizm podbudowany rozwojem branży obserwowanym w ostatnich latach znacznie osłabł w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19. Dane GUS wskazują, że produkcja sprzedana wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w kwietniu i w maju br. drastycznie spadła: o 25,6% i o 17% w porównaniu w analogicznymi miesiącami roku ubiegłego. Nie ma więc mowy o powtórzeniu sytuacji sprzed lat - tu przypomnę, że podczas poprzedniego kryzysu w latach 2008-2009 byliśmy jednym z nielicznych krajów europejskich, w których praktycznie nie odnotowano spadku zapotrzebowania na tworzywa. Obecny kryzys dotknął prawie wszystkie dziedziny życia i gospodarki i z pewnością jego negatywny wpływ na naszą branżę będzie bardzo duży, znacznie dłużej potrwa też wychodzenie z kryzysu. Ważne jest, aby mogło się to odbyć z zachowaniem obranej ścieżki transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego i w oparciu o legislację opartą na wiedzy naukowej, co pozwoli w pełni docenić znaczenie tworzyw sztucznych w nowoczesnej i zrównoważonej gospodarce. Jestem przekonany, że w ostatnim czasie wielu z nas uzmysłowiło sobie jak bardzo potrzebne są wyroby wykonane z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te przyczyniające się do poprawy higieny i bezpieczeństwa zdrowotnego – powiedział Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający PlasticsEurope Polska.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...