2021-10-01 / Autor: Amber Yarnell, Jenna Blankenship, LANXESS
Współcześni konsumenci poszukują skutecznych, ekologicznych, prawidłowo konserwowanych środków czyszczących spełniających określone wymogi – między innymi w zakresie biodegradowalności.
Środki czyszczące pełnią bardzo istotną rolę w życiu konsumentów, zwłaszcza od początku pandemii. Minęły już czasy, kiedy w produktach tego rodzaju liczyło się tylko to, czy działają tak, jak powinny. Środki czyszczące do użytku domowego są dziś coraz częściej uważane za produkty lifestylowe. Wiąże się je z koncepcją „wellness” i podkreśla ich istotną rolę w ochronie zdrowia całej rodziny (Rosenberg, 2021). W ostatnim czasie globalna sprzedaż produktów chemii gospodarczej wzrosła o 5% zamiast przewidywanych 2%, ponieważ konsumenci używają znacznie więcej środków czyszczących i dezynfekujących, a także mydeł, detergentów i ściereczek, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa (Euromonitor, 2021). Stosowanie większych ilości środków czyszczących oznacza jednak wzrost narażenia na ich działanie, a zatem większe ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych i niekorzystnego wpływu na środowisko. Współcześni konsumenci zwracają większą uwagę na skład nabywanych produktów. Dokładnie sprawdzają etykiety i wybierają te preparaty, które odpowiadają ich oczekiwaniom pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia oraz zrównoważonego rozwoju.
Uważne czytanie etykiet nie jest zjawiskiem nowym, ale zdecydowanie uległo nasileniu podczas pandemii. Konsumenci poszukują dziś produktów, które są pozyskiwane w sposób zrównoważony, są naturalne, przyjazne dla skóry, biodegradowalne, skuteczne, a jednocześnie niedrogie. Zarówno sprzedawcy, jak i organy regulacyjne odpowiadają na to oczekiwanie, wprowadzając bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące składu. W ramach podejmowanych działań ograniczana jest pula dozwolonych składników i propagowane są tzw. „czyste”etykiety.
Warto przy tym zaznaczyć, że w produktach z „czystą” etykietą nie wystarcza już dziś oznaczenie „nie zawiera...”. Środki czyszczące muszą także być ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia, zgodnie z popularną wśród konsumentów koncepcją „wellness”. Ten trend odpowiada za wzrost znaczenia certyfikacji ekologicznej (np. Ecolabel), a także wielu deklaracji marketingowych, które przyciągają dziś uwagę konsumentów (Mintel, 2021).
Aktualna sytuacja stanowi duże wyzwanie dla osób z działów badawczo-rozwojowych, które muszą starannie dobierać składniki, aby opracowywać produkty dostosowane do zmieniających się potrzeb.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...