2025-03-20
Organizacja branżowa Plastics Recyclers Europe, będąca głosem europejskiej branży recyklerów, zwraca uwagę na problem malejącego popytu na recyklaty, wysokich kosztów produkcji oraz rosnącego importu recyklatów, które stanowią kluczowe czynniki determinujące sytuację w przemyśle recyklingu tworzyw sztucznych w UE.
W ocenie PRE, wysiłki podejmowane przez branżę recyklingu tworzyw sztucznych w ciągu ostatnich kilku lat zostały zagrożone przez pogarszające się warunki rynkowe oraz malejący popyt, z którym zmaga się sektor. Zainstalowane moce przerobowe w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych osiągnęły poziom 13,2 mln ton, notując zaledwie 6% wzrost rok do roku w 2023 r. Oznacza to drastyczny spadek w porównaniu z wynikami wzrostu na poziomie 17% i 10%, które odnotowano odpowiednio w 2021 i 2022 r.
Szacowane obroty branży spadły w 2023 r. o 12,5% w porównaniu z 2022 r., osiągając wartość 9,1 mld euro. Ponadto nowe inwestycje zmniejszyły się rok do roku, wynosząc 500 mln euro w 2023 r., w porównaniu z 1 miliardem euro w 2022 r.
Z danych Plastics Recyclers Europe wynika, że w omawianym sektorze w UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii działa 850 firm zajmujących się recyklingiem odpadów tworzyw sztucznych.
Roczna zainstalowana zdolność recyklingu chemicznego w Europie wynosi 150 tys. ton, a dominującą technologią jest piroliza.
Folie poliolefinowe osiągnęły prawie 3,5 miliona ton zainstalowanej zdolności przetwórczej w zakresie recyklingu w 2023 r., co stanowi około 26% całkowitej zdolności w krajach UE27+3. Drugim polimerem o największej zdolności do recyklingu jest PET, z wynikiem 3,2 miliona ton, przy czym szacuje się, że zdolność recyklingu tacek PET wynosi 100 tys. ton.
Poziom recyklingu dla polipropylenu i polietylenu wysokiej gęstości w 2023 r. pozostał stabilny, stanowiąc ponad 26% infrastruktury recyklingu w Europie, z podobnym podziałem między oba polimery. Wprowadzenie celów rozporządzenia PPWR, dotyczących kontaktu z żywnością i wrażliwych materiałów, powinno zwiększyć inwestycje w nowe technologie, które uczynią te polimery bardziej optymalnymi do nowych zastosowań w kontakcie z żywnością.
Zainstalowana zdolność w zakresie recyklingu polichlorku winylu szacowana jest na ponad 1,1 miliona ton, przy czym sztywne PVC stanowi około 70% całkowitej zdolności, a elastyczne PVC resztę.
W przypadku tworzyw sztucznych mieszanych recykling chemiczny stanowi obecnie około 15% całkowitej zdolności, a recykling mechaniczny pozostałe 85%.
Jeśli chodzi o polistyren, zainstalowana moc produkcyjna szacowana jest na ponad 100 tys. ton, z czego większość materiału pochodzi z opakowań plastikowych, zwłaszcza opakowań na produkty mleczne, takie jak jogurty i kubki.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...