2023-10-05
Sukcesywne zmniejszanie emisji CO2 w gospodarce ma olbrzymie znaczenie środowiskowe. Dokładne wyliczanie śladu węglowego i jego redukcja to również wymiar biznesowy, istotny zwłaszcza dla firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego. W najbliższych latach ich liczba znacząco się powiększy w związku z kolejnymi, unijnymi regulacjami. Pozyskanie danych dotyczących śladu węglowego, zwłaszcza emisji gazów cieplarnianych z zakresu 3, wciąż jest wyzwaniem dla wielu firm. Ich brak może grozić problemami z pozyskaniem finansowania czy kontrahentów.
Wraz z wejściem w życie przyjętej przez Parlament Europejski dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive – Dyrektywa w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju), z roku na rok coraz więcej spółek w Polsce zostanie zobligowana do raportowania pozafinansowego. Za rok 2025 obowiązki te będą dotyczyć ponad 3,6 tys. przedsiębiorstw w naszym kraju. Wprowadzone przez dyrektywę zmiany dotyczą przede wszystkim kwestii spójności w raportowaniu ESG, ale na wdrożenie czekają kolejne przepisy mówiące m.in. o wyliczaniu śladu węglowego czy zwalczaniu praktyk greenwashingowych.
Raport pozafinansowy staje się coraz istotniejszy dla biznesu ponieważ jego brak, a tym samym brak transparentności danego przedsiębiorcy, może przyczynić się do wyeliminowania jego udziału w przetargach. Powodem może być np. luka wynikająca z braku informacji o śladzie węglowym (Carbon Footprint) przedsiębiorstwa lub/i produktu. Ponadto w niedalekiej przyszłości, wpływ firmy na klimat może okazać się istotnym kryterium do udzielenia jej kredytów czy pożyczek przez instytucje finansowe, które oficjalnie wyznaczają cele redukcyjne.
– Poziom śladu węglowego ma coraz większy wpływ na polski biznes i jest szczególnie istotny dla firm działających w międzynarodowym łańcuchu dostaw, ze względu na możliwość utraty kontrahentów. Niestety wysoki ślad węglowy polskich firm wynika w głównej mierze z wysokoemisyjnej energii produkowanej w naszym kraju. Dla europejskich partnerów biznesowych ślad węglowy polskich produktów/przedsiębiorstw jest śladem węglowym w ich zakresie 3 (tzw. Scope 3). Coraz częściej mówi się o wzmocnieniu współpracy z dostawcami, w celu przekazywania danych związanych z ich śladem węglowym. Ten dotyczący produktu jest zarazem zobrazowaniem śladu węglowego przedsiębiorstwa i całego łańcucha wartości, który bierze udział w jego wytworzeniu i użytkowaniu – mówi Agata Zieleniak z firmy Energy Solution.
Jak dodaje, kwestie związane z ograniczaniem śladu węglowego oraz działania dekarbonizacyjne mają coraz większy wpływ na biznes w Polsce. Jednocześnie dla przedsiębiorców dużym wyzwaniem pozostaje pozyskanie danych związanych z łańcuchem dostaw.
Z tego względu firma Energy Solution postanowiła stworzyć portal przeznaczony do raportowania pozafinansowego, zawierający lokalną bazę danych branżowych. We wrześniu br. spółka dołączyła również do Polskiego Stowarzyszenia ESG, w ramach którego będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniem związanym z wdrażaniem zrównoważonych rozwiązań energetycznych.
– Prace nad portalem rozpoczęliśmy od pierwszego etapu związanego z rozwojem obszaru środowiskowego, w którym występuje największa liczba mierników opartych w głównej mierze na danych dotyczących zużyć. Emisje gazów cieplarnianych są bowiem wynikiem zużyć energii, wykorzystania różnych komponentów czy też świadczenia usług. Nasza analiza lokalnych zbiorów danych wraz z modelowaniem pozwala na wyznaczenie emisyjności dla poszczególnych branż gospodarczych w Polsce. Możliwe jest ich monitorowanie w zakresie 1 i 2, u przedsiębiorcy, który jest partnerem biznesowym w łańcuchu dostaw. Ponadto przewidywana jest coroczna aktualizacja emisji gazów cieplarnianych dla danej branży. Powstanie portalu ułatwi firmom pozyskanie danych dotyczących ich śladu węglowego, a więc wiedzy niezbędnej np. do raportowania ESG – tłumaczy Agata Zieleniak.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...