2022-12-29 / Autor: Natalia Kister, THETA Consulting
Artykuł przybliża tematykę wyrobów poddanych działaniu produktów biobójczych, a zwłaszcza zasady wprowadzania ich na rynek.
Z wyrobami poddanymi działaniu produktów biobójczych spotykamy się wszyscy w życiu codziennym jako konsumenci, a niektórzy również w pracy zawodowej. Takimi wyrobami może być zarówno odzież ze srebrem niwelująca nieprzyjemny zapach, impregnowane drewno, chusteczki dezynfekujące, bransoletki odstraszające owady, jak i farby pleśnio- i grzybobójcze.
Legislacyjnie wyroby są szczególnym odłamem produktów biobójczych, dlatego definicja i zasady wprowadzania na rynek zawarte są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych. Wyrobów dotyczą artykuł 3 lit. a) i l) oraz artykuł 58.
Zgodnie z definicją: „Za produkt biobójczy uznaje się poddany działaniu produktów biobójczych wyrób o podstawowej funkcji biobójczej” oraz „wyrób poddany działaniu produktów biobójczych oznacza każdą substancję, mieszaninę lub wyrób, która została poddana lub który został poddany działaniu przynajmniej jednego produktu biobójczego lub w wyniku celowego działania zawiera przynajmniej jeden produkt biobójczy”.
Oznacza to, że wyrobem będzie substancja, mieszanina lub wyrób, która zawiera produkt biobójczy, a jeśli funkcja biobójcza jest funkcją podstawową, to legislacyjnie taki wyrób będzie produktem biobójczym. Właściwa klasyfikacja gotowego wyrobu i spełnienie obowiązków z tym związanych – jako wyrób poddany działaniu produktów biobójczych lub jako produkt biobójczy – jest zadaniem wprowadzającego wyrób na rynek. Często nie jest to zadanie łatwe i opiera się głównie na doświadczeniu eksperta analizującego zamierzone zastosowanie i przeznaczenie wyrobu, znaczenie funkcji biobójczej, stężenie substancji czynnej, sposób działania wyrobu poddanego działaniu na etykiecie, w szczególności, gdy byłyby one identyczne z produktami biobójczymi.
Generalnie, jeżeli dodatek produktu biobójczego ma za zadanie chronić sam wyrób, to mamy do czynienia z wyrobem poddanym działaniu produktów biobójczych, a jeżeli taki dodatek ma wywoływać korzystne właściwości dla użytkownika, to należy dokładniej przeanalizować wszystkie funkcje wyrobu i zdecydować, czy biobójcza jest najważniejszą z nich. Pomocne może być określenie, czy w przypadku usunięcia produktu biobójczego, wyrób ten nadal będzie samodzielnym produktem, atrakcyjnym dla konsumentów i pełniącym konkretną funkcję. Jeśli tak, to często można uznać, że funkcja biobójcza nie jest podstawową właściwością tego wyrobu. Jeżeli wyrób po usunięciu produktu biobójczego przestaje pełnić swoją funkcję, to można uznać z dużym prawdopodobieństwem, że mamy do czynienia z wyrobem poddanym działaniu produktów biobójczych o podstawowej funkcji biobójczej, czyli legislacyjnie – z produktem biobójczym.
Przykładowo, chusteczki dezynfekujące są nasączone roztworem dezynfektantu. Ich podstawową rolą jest dezynfekcja. Po usunięciu produktu biobójczego będą to zwykłe chusteczki nawilżane, nie pełniące dłużej takiej funkcji. Funkcja biobójcza jest właściwością podstawową tego wyrobu i wymagają one rejestracji jako produkt biobójczy przed wprowadzeniem na rynek w Polsce. Farby zawierające jako produkty biobójcze konserwanty, aby zapobiec zepsuciu farby podczas przechowywania, są wyrobami poddanym działaniu, ale funkcja biobójcza nie jest podstawowa i chroni sam wyrób. Farby zawierające rozwiązania biobójcze przeznaczone do ochrony drewna przed owadami, pleśnią czy grzybami należy uznać za produkt biobójczy, bo funkcja ta jest podstawową tego wyrobu. Natomiast drewniany płot czy meble, które zostały zabezpieczone taką farbą stanowią wyroby poddane działaniu produktów biobójczych (mogą być nadal w pełni używane, jeśli farba zostanie usunięta). Klasyfikacja ta jest istotna, bo wyroby poddane działaniu produktów biobójczych muszą spełniać wymogi art. 58 rozporządzenia nr 528/2012, natomiast wyroby poddane działaniu produktów biobójczych o podstawowej funkcji biobójczej wymagają rejestracji jako produkty biobójcze, co wiąże się z określonym czasem trwania procesu i wymaganiami dotyczącymi dokumentacji. Zgodnie z art. 58 rozporządzenia nr 528/2012, wyroby poddane działaniu produktów biobójczych mogą zostać wprowadzone do obrotu, jeżeli zawarte w nich produkty biobójcze zawierają jedynie dozwolone substancje czynne, tj.:
Chemia i Biznes” to dwumiesięcznik biznesowo-gospodarczy, stworzony z myślą o firmach poszukujących rzetelnej, aktualnej i profesjonalnie przygotowanej informacji na temat rynku chemicznego i sektorów powiązanych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...