2024-09-19
PCC Rokita poprawia wyniki swojego segmentu Poliuretany po bardzo trudnym roku 2023, ale perspektywy na przyszłość pozostają trudne.
W pierwszym półroczu 2024 roku zysk EBITDA segmentu osiągnął poziom 36,3 mln zł, wyższy o 18,4 mln zł, tj. o 103% w stosunku do pierwszego półrocza 2023 roku. Segment Poliuretany odnotował niższe o 19% przychody ze sprzedaży produktów do klientów zewnętrznych. W stosunku do okresu porównawczego wolumen sprzedaży był wyższy o 3%. Spadek przychodów był wynikiem głównie niższych cen sprzedaży produktów, których poziomy były powiązane z cenami głównych surowców używanych do produkcji. Kluczowymi produktami segmentu Poliuretany są poliole. Ponadto w ramach segmentu Grupa wytwarza systemy poliuretanowe oraz prepolimery.
W ocenie władz spółki, jeszcze w styczniu tego roku popyt na poliuretany pozostawał na dość niskim poziomie, w kolejnych miesiącach nastąpiła poprawa trwająca do kwietnia. W tych pierwszych czterech miesiącach segment wykorzystał pozytywne uwarunkowania rynkowe i wypracował większość przychodów pierwszego półrocza. Sytuacja w pierwszych czterech miesiącach roku pozwoliła tylko na chwilowy wzrost marż. Natomiast w maju i czerwcu miały miejsce znaczące spadki wolumenów oraz nastąpiły spadki cen. Obecny poziom rentowności wciąż nie jest satysfakcjonujący.
- Główną przyczyną poprawy rentowności były ograniczenia podażowe niektórych dużych konkurentów, związane z problemami na produkcji i planowanymi postojami remontowymi. Wyhamowanie importu polioli z Chin i Arabii Saudyjskiej w tym okresie, wynikające m.in. z ograniczeń logistycznych po atakach na Kanale Sueskim, jeszcze bardziej wpłynęło na ograniczenie wolumenów na rynku. Pozwoliło to spółce na znaczące wypełnienie zdolności produkcyjnych w pierwszych czterech miesiącach półrocza oraz stopniowe podnoszenie cen. Sytuacja zaczęła się zmieniać od końca kwietnia. Konkurenci, którzy dotychczas mieli problem z ograniczeniami produkcyjnymi, zaczęli stopniowo odzyskiwać pełną zdolność produkcyjną. Popyt, szczególnie w segmencie meblarskim, pozostawał słaby, podobnie w segmencie budowlanym nie odnotowano wzrostów zapotrzebowania - raportuje PCC Rokita.
Od kilku kwartałów spółka obserwuje import polioli polieterowych spoza Europy. Niepokojący jest fakt, że producenci z Dalekiego Wschodu wciąż chcą przejęąć część rynku w Europie.
- W ostatnich latach, w szczególności w Chinach, nastąpił dynamiczny przyrost mocy produkcyjnych, znacząco wykraczający poza potrzeby rynkowe w tamtym regionie. Z uwagi na ten fakt, oraz w związku ze spowolnieniem gospodarczym w samych Chinach, azjatyccy producenci zwiększają swój udział w europejskim rynku szczególnie agresywną polityką cenową. Panujące warunki rynkowe wciąż wymagają od segmentu elastyczności. W najbliższych miesiącach konieczne będzie bieżące dostosowywanie się do wymagań klientów, a ich oczekiwania będą możliwe do przewidzenia tylko w bardzo krótkim horyzoncie czasowym - czytamy w raporcie PCC Rokita.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...