2023-05-05
Celuloza jest interesującym materiałem możliwym do wykorzystania w produkcji powłok pochodzenia biologicznego.
Celuloza jest powszechnie występującym polimerem, dostępnym z wielu zrównoważonych źródeł. Jej biologiczna natura i biodegradowalność, w tym możliwość modyfikacji, stwarzają wiele możliwości dla twórców powłok. Modyfikacja celulozy osiągnęła taki poziom, że producenci powłok mogą nadawać recepturom powłok wiele unikalnych i korzystnych właściwości, jednocześnie zachowując ich trwałość. Możliwość modyfikowania struktury celulozy w celu wytwarzania eterów i estrów celulozy zapewniła przemysłowi powłok dodatki, które nadają zarówno właściwości reologiczne, jak i barierowe. Niedawne innowacje technologiczne w dziedzinie nanoceluloz, takich jak celuloza mikrofibrylowana (MFC), również poszerzyły zakres korzystnych właściwości celulozy przy jednoczesnej poprawie trwałości powłok pochodzenia biologicznego.
Wszystko to nie oznacza jednak, że nie brakuje wyzwań związanych z dodatkami na bazie celulozy do farb i powłok.
Sama celuloza to bowiem ogólny termin określający wiele różnych produktów. Główne rozróżnienie można rozwiązać za pomocą rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych produktów na bazie celulozy. Na przykład hydroksyetyloceluloza i celuloza mikrofibrylowana mają swoje zalety i wady, gdy są stosowane w systemach wodorozcieńczalnych. Obie mogą nadawać użyteczne właściwości reologiczne w preparacie powłoki wodorozcieńczalnej, w tym większą stabilność preparatu. Jednak rozpuszczalne w wodzie celulozy mogą mieć problemy związane z tolerancją pH i odpornością na drobnoustroje w farbach, podczas gdy nierozpuszczalne celulozy mogą negatywnie wpływać na połysk końcowej powłoki. Obecnie branża poczyniła postępy w pokonywaniu tych wyzwań, oferując technologie oparte na celulozie jako realne i zrównoważone alternatywy.
W kontekście przyszłego zastosowania celulozy jednym z najbardziej obiecujących obszarów są powłoki barierowe. Ten obszar zastosowań w coraz większym stopniu koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i biodegradowalności. Obecnie opakowania do żywności są poddawane kontroli i muszą stać się bardziej przyjazne dla środowiska poprzez usunięcie składników nieulegających biodegradacji, takie jak np. polietylen. Jest to obszar, w którym łatwo biodegradowalne produkty celulozowe mogą stać się potencjalnym zamiennikiem. Technologie celulozowe mogą zapewnić opakowaniom żywności niezbędne właściwości barierowe, takie jak bariery dla tlenu i tłuszczu, a jednocześnie być nietoksyczne i biodegradowalne. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na rozwój bardziej zrównoważonych opakowań do żywności.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...