2023-08-08
Proces sekwestracji dwutlenku węgla (CCS) obejmuje wychwytywanie, transport i trwałe składowanie CO2. Technologia CCS ma do odegrania dużą rolę w wypełnianiu zobowiązań klimatycznych UE.
Według Międzynarodowej Agencji Energetyki, CCS będzie musiało zapewnić 14% wszystkich globalnych skumulowanych redukcji CO2 do 2060 r., tak aby spełnić scenariusz zapobieżenia wzrostowi temperatury o 2°C i zapewnić jedną trzecią przyrostowych redukcji CO2 w ramach programu zapobieżenia wzrostowi temperatury o 2°C.
Sekwestracja dwutlenku węgla to także wielościeżkowe i międzysektorowe rozwiązanie klimatyczne zapewniające głęboką redukcję emisji w energetyce, dekarbonizację gazu ziemnego do wodoru. Rozwiązania te umożliwiają zatem niskoemisyjne ciepło, niskoemisyjny transport i niskoemisyjny przemysł. Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla jest już sukcesywnie wdrażane. Obecnie na świecie istnieją 43 komercyjne obiekty CCS na dużą skalę, z których 18 w pełni funkcjonuje, pięć jest w trakcie budowy, a 20 pozostałych znajduje się na różnych etapach rozwoju. W Europie działają obecnie dwa takie projekty (oba w Norwegii), zaś kilka znajduje się na wczesnym lub zaawansowanym etapie (projekt „PORTHOS” i „H2M” w Holandii; „Northern Lights” w Norwegii; „H21” w Wielkiej Brytanii).
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) może działać w przypadku dużych i mniejszych źródeł CO2, ale kluczowe znaczenie mają tutaj poziomy stężenia CO2 w źródle. CCS może więc stanowić opcję dekarbonizacji dużych punktowych źródeł CO2, jak również bardziej rozproszonych i mniejszych miejsc emitujących CO2 za pośrednictwem infrastruktury transportowej. Aby zająć się rozproszonymi emisjami CO2 z mniejszych zakładów przemysłowych, należy doprowadzić do sytuacji, w której rozwój i bliskość infrastruktury wychwytywania i infrastruktury logistycznej obniżą koszty CCS na tonę CO2.
Atmosferyczny dwutlenek węgla występuje w dużych ilościach, ale jako taki nie jest obecnie atrakcyjnym źródłem węgla ze względu na wysokie koszty technologii wychwytywania, ponieważ jest bardzo rozcieńczony i zawiera objętościowo około 0,04% CO2 w powietrzu. Jednak wykorzystanie CCS z biomasą odnawialną jest jedną z nielicznych technologii redukcji emisji dwutlenku węgla, która daje możliwość stworzenia trwałej ujemnej emisji dwutlenku węgla, czyli usuwania CO2 z atmosfery. Wśród działań związanych z produkcją chemiczną CCS powinno przede wszystkim przynosić korzyści dużym emisjom, jak np. kraking parowy, amoniak, wodór, soda kalcynowana, tworzywa.
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla nadal jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami ekonomicznymi, np. zwiększa zapotrzebowanie na energię podczas operacji. Istnieje zatem potrzeba większej spójności przy proponowaniu celów politycznych w zakresie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do polityki przemysłowej i ambicji długoterminowych.
Także koszty wychwytywania CO2 są istotnym elementem łańcucha wartości CCS. Mogą one przekraczać 100 euro za tonę CO2, ale mogą też wynosić zaledwie 20 euro za tonę w przypadku zastosowań, w których usuwanie CO2 jest częścią procesu produkcyjnego, np. w produkcji etanolu. Ogólnie rzecz biorąc, koszt wychwytywania zależy od czystości i stężenia strumienia CO2 w danej instalacji i jest niższy w przypadku instalacji, które emitują strumienie CO2 o wyższym stężeniu. Całkowity koszt CCS zależy również od dostępnej infrastruktury oraz kosztu pracy w lokalizacji, w której powstaje zakład. Wyższe ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach systemu EU ETS na pewno jednak mogą stymulować inwestycje w projekty CCS. Mimo, że niektóre istniejące projekty pilotażowe i infrastruktury CCS zostały uruchomione przy pomocy finansowania publicznego, to jednak dalsze zachęty i ukierunkowana polityka w zakresie demonstracji i początkowego zwiększania skali będą miały kluczowe znaczenie dla uwolnienia pełnego potencjału CCS w Europie.
Wychwytywanie dwutlenku węgla wymaga również spójnej legislacji. Obecne przepisy dotyczące CCS uznają jedynie CO2 transportowany rurociągiem. Gdy natomiast CO2 jest transportowany barką (w fazie ciekłej) ze źródła do następnego miejsca składowania (w celu późniejszego wtłoczenia do wyczerpanego złoża gazu), jest wówczas traktowany jako emisja. Należy zatem uznać nie tylko transport rurociągami, ale także inne rodzaje transportu, np. barkami, w tym transport transgraniczny.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...