2023-07-18
Państwa członkowskie Rady Unii Europejskiej przyjęły wniosek legislacyjny, który wspiera przyszłość naturalnych składników stosowanych w kosmetykach i perfumach. Branżowe, międzynarodowe organizacje Cosmetics Europe oraz International Fragrance Association z zadowoleniem przyjęły tę decyzję, ponieważ jest ona zgodna z własnymi ambicjami UE w zakresie pobudzania biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich uznano złożoność i trudności wynikające ze zmiany podejścia zaproponowanej przez Komisję Europejską do klasyfikacji więcej niż jednej substancji składowej (MOCS).
Państwa członkowskie opowiedziały się za utrzymaniem obecnego podejścia, wprowadzając klauzulę przeglądową umożliwiającą Komisji Europejskiej złożenie sprawozdania Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w sprawie obowiązujących artykułów dotyczących klasyfikacji MOCS cztery lata po wejściu w życie zmienionego rozporządzenia CLP.
- Naturalne składniki zapachowe stosowane w perfumach, kosmetykach oraz produktach higieny osobistej i domowej nie są celowymi „mieszaninami” – są to substancje występujące naturalnie. Mogą one składać się z setek składników w zależności od geograficznego pochodzenia rośliny, warunków klimatycznych itd. Opcja, którą wybrała Rada nadal pozwalałaby na klasyfikację tych MOCS na podstawie wszystkich odpowiednich dostępnych danych naukowych, czy to dotyczących ich poszczególnych składników, czy całej substancji - powiedziała Aurélie Perrichet, dyrektor IFRA.
- Od olejków eterycznych po ekstrakty roślinne lub absoluty i inne, sektor perfum i kosmetyków wykorzystuje naturalne składniki, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie społeczne na bardziej naturalne produkty, sprostać oczekiwaniom naszych konsumentów i dostarczać produkty, które cenią i kochają. Sektory kosmetyków i perfum odchodzą od materiałów opartych na paliwach kopalnych, zgodnie z nadrzędnymi celami Europejskiego Zielonego Ładu, a decyzja Rady wspiera ten wspólny cel – dopowiada John Chave, dyrektor generalny Cosmetics Europe. „
Olejki eteryczne, ekstrakty roślinne i inne, takie jak róża, bergamotka, cytryna, tymianek i inne są szeroko uprawiane w całej Europie, w tym w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Bułgarii, Polsce, Grecji, Portugalii i Irlandii. Obecne podejście zapewnia już najwyższe standardy bezpieczeństwa konsumentów, a wszelkie zmiany w przepisach dotyczących chemikaliów mają kaskadowy wpływ na produkty konsumenckie, takie jak kosmetyki.
Branżowe organizacje mają nadzieję, że decydenci polityczni w całej Europie wykorzystają decyzję, aby opracować skuteczną rewizję rozporządzenia CLP. Miałoby to pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących przyszłych zasad klasyfikacji substancji zawierających więcej niż jeden składnik.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...