2021-11-04 / Autor: Grażyna Skupińska
Polacy, podobnie jak inne społeczeństwa, dążą do tego, aby maksymalnie ułatwić sobie codzienne życie. Brak nam czasu, jesteśmy wygodni i nie lubimy uciążliwych obowiązków domowych, a tym jest zmywanie naczyń. Pandemia koronawirusa spowodowała zmianę wszystkich założeń dotyczących nie tylko rynku detergentów, ale również całej gospodarki. Do 2019 r. rynek detergentów szczególnie w krajach wysokorozwiniętych był w stagnacji lub rozwijał się poniżej 2% na rok (jak np. w Europie).
Wprowadzenie
W okresie pandemii zwiększył się popyt na środki mające zapewnić higienę i bezpieczeństwo sanitarne, w tym detergenty do zmywania naczyń. W tym samym czasie wiele restauracji było zamkniętych dla konsumentów, ale dynamicznie rozwinął się rynek dostaw jedzenia. W 2020 r. krajowy rynek dowozu dań gotowych został oszacowany na 9,48 mld zł i w porównaniu do 2019 r. wzrósł aż o 42% (dane Stava). Polacy nie zrezygnowali z wygody gotowych posiłków.
Obecnie rynek detergentów do mycia naczyń w Unii Europejskiej jest szacowany na ok. 5,1 mld euro dla zastosowań domowych i 1,4 mld euro dla gastronomii (A.I.S.E.). W 2020 r. wartość rynku detergentów używanych do zmywarek wyniosła 3,2 mld euro, a do ręcznego mycia naczyń – 1,9 mld euro. Od 2011 r. rynek środków do ręcznego mycia naczyń pozostaje w stagnacji. W ciągu ostatniej dekady jego wartość oscylowała wokół 1,8 mld euro. Rynek rozwiązań do automatycznego mycia naczyń wzrósł o 764 mln euro od 2011 r. i po raz pierwszy przekroczył 3,2 mld euro w 2020 r.
Łączna wartość rynku detergentów stosowanych w gospodarstwach domowych wzrosła o 10,3% w 2020 r. wobec 2019 r. Unijny rynek detergentów do mycia naczyń dla gospodarstw domowych rozwijał się w ciągu ostatniej dekady w tempie poniżej 2% rocznie, z wyjątkiem okresu pandemii (raporty roczne A.I.S.E.).
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...