2021-11-04 / Autor: Grażyna Skupińska
Polacy, podobnie jak inne społeczeństwa, dążą do tego, aby maksymalnie ułatwić sobie codzienne życie. Brak nam czasu, jesteśmy wygodni i nie lubimy uciążliwych obowiązków domowych, a tym jest zmywanie naczyń. Pandemia koronawirusa spowodowała zmianę wszystkich założeń dotyczących nie tylko rynku detergentów, ale również całej gospodarki. Do 2019 r. rynek detergentów szczególnie w krajach wysokorozwiniętych był w stagnacji lub rozwijał się poniżej 2% na rok (jak np. w Europie).
Wprowadzenie
W okresie pandemii zwiększył się popyt na środki mające zapewnić higienę i bezpieczeństwo sanitarne, w tym detergenty do zmywania naczyń. W tym samym czasie wiele restauracji było zamkniętych dla konsumentów, ale dynamicznie rozwinął się rynek dostaw jedzenia. W 2020 r. krajowy rynek dowozu dań gotowych został oszacowany na 9,48 mld zł i w porównaniu do 2019 r. wzrósł aż o 42% (dane Stava). Polacy nie zrezygnowali z wygody gotowych posiłków.
Obecnie rynek detergentów do mycia naczyń w Unii Europejskiej jest szacowany na ok. 5,1 mld euro dla zastosowań domowych i 1,4 mld euro dla gastronomii (A.I.S.E.). W 2020 r. wartość rynku detergentów używanych do zmywarek wyniosła 3,2 mld euro, a do ręcznego mycia naczyń – 1,9 mld euro. Od 2011 r. rynek środków do ręcznego mycia naczyń pozostaje w stagnacji. W ciągu ostatniej dekady jego wartość oscylowała wokół 1,8 mld euro. Rynek rozwiązań do automatycznego mycia naczyń wzrósł o 764 mln euro od 2011 r. i po raz pierwszy przekroczył 3,2 mld euro w 2020 r.
Łączna wartość rynku detergentów stosowanych w gospodarstwach domowych wzrosła o 10,3% w 2020 r. wobec 2019 r. Unijny rynek detergentów do mycia naczyń dla gospodarstw domowych rozwijał się w ciągu ostatniej dekady w tempie poniżej 2% rocznie, z wyjątkiem okresu pandemii (raporty roczne A.I.S.E.).
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...