2023-05-17
Kredki i plastelina to dwa produkty, które są przeznaczone dla najmłodszych. Co roku sprzedawane są miliony opakowań kredek i plasteliny, a w obydwu produktach stosowany jest wosk produkowany w Jaśle i Czechowicach - Dziedzicach przez firmę Polwax.
-To jest stabilny rynek, który od wielu lat utrzymuje się na stałym poziomie sprzedaży, chociaż faktycznie okres pandemii sprzyjał wzrostowi zainteresowania. Kredki i plastelina powstają z wyselekcjonowanej mieszanki wosków parafinowych, które oczyszcza się głęboko w procesie rafinacji, po czym, jeżeli przeznaczony jest do kredek, to miesza z dodatkiem, który utwardza mieszankę, aby móc wyprodukować z niej właśnie kredki. W zależności od wielkości zapotrzebowania woski mogą być dostarczane ciekłe w ogrzewanych cysternach lub w kartonach. Dodatkowo wosk do kredek oferujemy także w postaci tafli i granulek- mówiMateusz Kłaczek, kierownik rozwoju produktu spółki Polwax.
Firma ta sprzedaje producentom gotowych wyrobów wosk, który mógłby być używany jako bezpośredni dodatek do żywności. Co ciekawe, gdyby nawet doszło do przypadkowego połknięcia przez dziecko plasteliny czy odgryzionego kawałka kredki to bezpieczeństwo dalej byłoby możliwe do zagwarantowania.
- Sprzedajemy wyłącznie produkt niebarwiony. Wynika to jednak z kilku powodów. Odbiorcy, zamawiając wosk niebarwiony, zamawiają tylko jeden produkt w większej liczbie, a nie na przykład dziesięć różnych wosków. Jest to uwarunkowane głównie tym, iż niektórzy producenci mają swoją paletę kolorów, czy też dobrane od lat barwniki. Dlatego lepiej jest im kupić wosk niebarwiony i nadać mu kolor według własnych potrzeb. Ponadto plastelina może być barwiona nie tylko barwnikami, ale także pigmentem, bezpośrednio na etapie produkcji. Dla nas z kolei łatwiej jest utrzymać dostępność i zagwarantować jakość jednego produktu zamiast kilku, być może kilkunastu jego wersji – dopowiada przedstawiciel Polwaxu.
Przyznaje też, że trudno dziś jednoznacznie prognozować przyszłość rynku wosku do kredek i plasteliny.
- Choć nie jest to rynek, który gwarantuje ekspotencjalny wzrost, to zdecydowanie ma on przyszłość. Moim zdaniem szczególnie teraz w czasie bardzo dynamicznego rozwoju dużych modeli językowych i sztucznej inteligencji, kiedy trudno przewidzieć jak będzie wyglądał rynek pracy naszych dzieci, warto rozwijać także ich umiejętności manualne – kończy Mateusz Kłaczek.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...